Jak prokázat černý odběr

Od: Datum: 02.08.16 10:11 odpovědí: 28 změna: 23.01.17 20:28
avatar

Dobrý den,

V dobrém pronajímám lidem garáže, v této lokalitě za poměrně nízkou cenu.

Dříve byl jeden hlavní elektroměr a do garáží rozvedená elektrika, je to 11garáží .. takže každý zaplatil 1/11 z ceny elektřiny, což později vzhledem k tomu, že si někteří udělali v garáži dílničku nebo tam trávili čas nebylo spravedlivé.

Namontoval se tedy do každé garáže jeden elektroměr a půlročně se odečte a zaplatí, s tím, že součet hodnot 11 elektroměrů musí být stejný jako údaj na 12 hlavním elektroměru.

Hodnota se mi nyní při odečtu dost lišila, mám na jednoho takového koumáka podezření, již dříve měl problém s platbou, navíc měl podezřele nízkou spotřebu s ohledem do historie, jenže elektroměr není navrtaný ani jinak poškozený, jak tedy zjistit a prokázat, že to byl on, je nějaká metoda?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dam®
Datum: 02.08.16 10:56

Zdarec, pokud se nedostaneš přímo do oné garáže, tak máš možnost dát si ven do hl. "páteře" někde v ještě jeden el. měr na celkové měření, tím zjistíš v které části garáží je nesrovnalost a pak teprve tu část projít s elektrikářem, který zkontroluje přípojná místa, záleží taky jak sofistikovaného koumáka máš za soka. Někdy stačí rozpojit hodiny v dané garáži a ejhle, ono furt svítí..Další možnost je nechat si udělat pořádnou revizi, což bys měl i pro svůj klid. Nakonec, i el. měr může vykazovat chybu, ale který? Hmm


doplněno 02.08.16 16:28:

Ono je třeba si taky uvědomit, že to je 11 odboček, není známo jak staré jsou krabice a v jakém stavu jsou, totéž kabel, jestli je vedení venkem na zdi, v zemi nebo ve zdi, taky by to mohla dělat i netěsná krabice, v ní voda a máš topidlo jedna radost, nebo špatný izolační stav kabelu, ale to je málo pravděpodobné. Zkus dát někam do půlky, mezi garáže, jedny podružky a pak zjistíš v které té půlce je zvýšený odběr.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: alenaanna
Datum: 20.01.17 14:32

Zdravím, taky mám podezření, že mi na elměru visí nějaký šikula. Než se odstěhoval můj ex, tak spotřeba byla samozřejmě vyšší, ale přesto mi e.on každoročně vracel na zálohách, jenže pak jsem začala šetřit - v bytě sama, vařila jsem jen sporadicky, ubylo praní atd., celé dny v práci/12ti hodinovky. První rok po rozvodu jsem doplácela asi 800,- ..druhý rok už přes 1000,- a začala jsem se zajímat...E.on si umyl ruce tím, že vyšší spotřebu jsem měla vždycky..jasně, své měli doma a jim nic nechybělo. Vypínala jsem úplně všechny spotřebiče (Tv, lednici ..) ze zásuvek a opět pohyb na hodinách. A opět mi odmítli udělat revizi ! Pak jsem si vzpomněla, že v bytě vedle dělali jakési "úpravy" v komoře, odkud byly hned za zdí hodiny a paní běhala k hodinám sledovat - točí .. teď ne .. točí ... Začala jsem si zapisovat vše, co jsem v danný den zapínala, na jak dlouho .. dokonce jsem si koupila i měřák na spotřebu .. a za pár dnů jsem měla představu o skutečné spotřebě. Opět odmítnutá revize ..Když si sousedka všimla, že hodiny kontroluju, rázem mi klesla spotřeba na polovinu .. přestala jsem k hodinám chodit - stoupla ... mám silné podezření, že jsem tu "šikulku" odhalila, ale poradí mi někdo, co s tím dál, když e.on stále odmítá udělat revizi?

Doma mi leží stoh sešitů s každodenními záznamy a i slepý musí uznat, že je blbost, mít jeden den, kdy si zapnu pouze varnou konvici s 1/2 litr.vody+1x 3.5W a 1x 6W žárovka/nic jiného ! = naměřeno 5.4 kWh a další datum, ve kterém peru a luxuju = 3.2kWh. Takhle to je pořád. Co s tím?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.17 23:36
avatar

Zdravím,
nepíšete, jakým způsobem jste žádala o revizi - resp. podávala jste (měla jste podat) reklamaci nejspíš písemně. Pokud nebyla vaše reklamace vyřízena k vaší spokojenosti (byla písemně odmítnuta), zkuste se obrátit s dotazem na ERU (energetický regulační úřad), konkrétně na oddělení ochrany spotřebitele (odkaz tady) podle bodu v cca 2/3 stránky "dodavatel nevyřídil reklamaci způsobem, jakým jste si představovali". Tam by vám měli umět poradit.
Jen ale pozor na jednu věc - pokud podáváte nějakou reklamaci u těch "spolků" (energetika, vodárny apod.) budete reklamovat třeba špatnou funkci měřidla, ono vám ho sice musí nechat přezkoušet ve zkušebně, ale pokud se reklamace ukáže jako neoprávněná, tak vás to všechno nechají zaplatit. Takže se taky hned ptejte, jak to bude ve vašem případě - aby vás pak EON, pokud se nic nenajde, nestáhl " z kůže".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenaanna
Datum: 21.01.17 07:52

Zdravím Vás a děkuju za odpověď - to je přesně to, co jsem potřebovala, vědět, kam se obrátit. Vím, že mi v závěru můžou vše naúčtovat, z toho mám trochu obavy, ale na druhou stranu, jistě se mi vrátí zpět v podobě spravedlivého/skutečného odběru. Víte, jsem sice jen ženská..ale v bytě sama, šetřit musím, takže se zajímám proč jsou mé měs.zálohy /1000,-Kč nedostačující a proč mám doma na hodinách vyšší denní spotřebu, než ve kšeftě/gastro, kde těch spotřebičů denně zapínám mnohem víc a je tam nižší spotřeba. A samozřejmě mě také zajímá, proč mi na hodinách přibylo např.12.8kWh/po 14.hodinách, kdy jsem nebyla doma/jen ledniceAAA a jindy, kdy peru..jen kolem 3kWh.

Jeden měsíc/když denně odepisuju, mám kolem 90kWh/měs. a další měsíc/nekontroluji - mi stoupne na 180-210kWh.Vím, někdo řekne -je to málo, jenže já si doma uvařím jen to kafe (1/2 l vody. ve varné konvici si vezme cca 220W)+úsporky světla+lednice AAA cca 650W/24 hod.

Zkrátka si tu někdo řekl - "je to blbá blondýna, ta na to nepřijde" ...! Problém tu je už od roku 2001, to je sakra balík.

Díky za radu a mějte krásný den.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 21.01.17 00:25

U Vás je vaše nekontrolovaná nadspotřeba možná pouze z dvou míst, z prostoru hlavního připojení v rozvaděči přímo do bytu na chodbě a nebo z koncových zásuvek jsoucí na společné zdi s sousedkou. Otázkou je jaký šikula tohle provedl. Každopádně tento rébus bude muset řešit profík, pokud možno i s měrěním odběrů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenaanna
Datum: 21.01.17 07:57

Dostalo se mi tady dobrých rad a díky za ně, teď už vím, jak mám postupovat. Viz odpověď výše - a teď budu nekompromisní. Děkuju i Vám za radu, hezký den přeju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.17 19:28

To je pěkné, že budete nekompromisní, ale bohužel k tomu nesprávnému. Eon zkontroluje vedení k hodinám a samotný elektroměr, což obé bude nejspíš v pořádku a pak si to nechá od vás asi i zaplatit. Vy ale máte potíž s vedením, které je až za "hodinama", sousedé kradou už vaši elektřinu, to distributora nezajímá, řešit nebude a pokud přesto, bude velmi drahý. Potřebujete šikovného elektrikáře, který zkontroluje vedení od hodin a to, co je v bytě a podezřelá místa ustřihne a přemostí. Sousedé se nejspíš napíchli na vaše kabely, co vedou společnou zdí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenaanna
Datum: 21.01.17 20:13

Jo, tak přesně tohle mi už říkal elektrikář v práci, že je třeba sundat celý panel, protože jsou napíchlí zezadu - mají možnost hned z komory přes zeď/ tam je cihla na stojáka a šup, jsou hned za panelem. Otvorama vidím, že za ním je spleť drátů, bohužel dál už vidět není. Takhle prý pro ně nejjednodušší se napojit, nejčastěji se prý používá krokodýl... i jiné možnosti. A vím, že do téhle zdi vrtali, paní pak hlásila - točí .. netočí .. Bohužel sundat panel smí jen ten, kdo dělá revize ofígo a to on nemůže.

Dole v rozvodně jsme byli, tam je všechno O.K. Jedině tady na patře/sousedi...

Dělám tu všemožný psí kusy - pokud vařím, peru, tak v noci, kdy spí, odepíšu stav... pak shážu všechny jističe v bytě a v poledne se podívám na hodiny - bum ! skoro 6kWh ! prostě se přišpendlili zezadu ...

Jinak se omlouvám, asi jsem klikla, kam jsem neměla ale i tak, díky za radu. -:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.17 20:22
avatar

moment,chápu vás správně,že elektrikář nesmí pod plomby? nejsem elektrikář,v elektrice se běžně hrabu...ty plomby jsem už několikrát porušil,bez problémů...prostě zavolám na čez,řeknu jim,že chci pod plomby a proč,nafotím si stavy a plomby a jdou dolů.za pár dní přijede někdo z čezu a přeplombuje. nikdy nebyl problém. /že nejsem elektrikář,o tom se čezu při telefonátu zapomenu zmínit,nikdy se neptali...*hi*/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.17 21:54

Pro ovčák. Ne, nesmí. Elektroinstalace smí dělat jen elektrikář s příslušným vzděláním, tím spíš práce na neměřené části. Operátor u telefonu by měl správně prověřit tvou totožnost a kvalifikaci, pak zjistit důvod odstranění plomb a až pak dát souhlas. Možná je zvyklý, že jim volají jen profesionálové, proto asi není tak důsledný. Ale to, že ti to prošlo, ještě není důvod radit takový postup i ostatním. Je to jako tvrdit: Nemám řidičák, ale už jsem auto několikrát řídil a nestalo se nic, tak můžete jezdit všichni.


doplněno 22.01.17 22:36:

Energetický zákon ( http://www.eru.cz/-/zakon-c-4…ve-zneni-zakona-c-104-2015-sb ) a trestní zákoník, ale vyhledej si sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.17 22:11

Proč nesmí? Jaký zákon to zakazuje?


doplněno 22.01.17 22:47:

Ale tam si nic takového nepíše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.17 14:45
avatar

dusgere,špatně jsem zvolil slova,je mi jasné,že pod plomby lozit nemám,napsal jsem to pro ilustraci,jak to funguje,neradil jsem jí,at to odplombuje. jen mne překvapilo,že má elektrikáře a TEN nesmí pod plomby,na to jsem se ptal...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenaanna
Datum: 23.01.17 19:19

Ad: Ovczacek: Dnes jsem dostala informace přímo od policiie, jak mám postupovat a protože to samé, co se stalo mně, se může stát komukoliv z Vás tady, tak tady je info - pozvat revizora, sundat hlavní panel a pokud se zjistí nedovolený zásah do systému (připojení k mým hodinám), vše ihned na místě zdokumentovat, ofotit a přivolat PČR, následně podat trestní oznámení na neznámého pachatele/krádež. (Na neznámého proto, aby mne následně viník nezažaloval .. jsou zde zvláštní zákony). Pro PČR, ve spolupráci s revizorem, už bude brnkačka jít najisto pro viníka.

Ukázalo se taky jako dobrý nápad vedení evidence vlastní spotřeby+denní zápisy stavu elměru, sice mravenčí práce, ale teď vidím, že se vyplatila - de facto se ze zloděje rázem stala tučná kasička, za ty roky jde řádově o desetitisíce.

Tento čtvrtek přijde revizor - přijdu k raportu, jak vše dopadlo.

Všem tady moc děkuju, popostrčili jste mne a to bylo dobře, díky -:)

alenaanna

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.17 19:24
avatar

vy máte detektivní schopnosti! téměř jste trefila mé příjmení *sok*...nu,ať to dobře dopadne...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenaanna
Datum: 23.01.17 19:58

-:) -:) -:) - já se Vám omlouvám, nějak mi asi vlezl do palice ten hradní mluvka ... nebo co, takže se omluvuju stotisííííckrááát a sypu si hlavu popelem. Na druhou stranu - já zato nemůžu, páč jsem blondýna ! -:) -:)

A díky, věřím, že dopadne dobře, už teď je to na dobré cestě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 23.01.17 20:28

Je úplně šumák jakou barvu vlasů zrovna máte, odstatné je, že vyřešíte problém. A vo to de! Dejte vědět výsledek, prosím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: alenaanna
Datum: 22.01.17 22:35

Pro ovczak: sundat plomby smí jen elektrikář s příslušným oprávněním pro revize. K tomu, aby to udělal, musí být pádný důvod. Proto si už dlouhodobě (ihned po zjištění, že tu něco nehraje..) zapisuju stavy elměru - napadlo mě, že se bude hodit. Už si skoro připadám jak ten Šerlok Hólms -:) .. koupila jsem si měřák a všechno, co má odběr, jsem 10x změřila/průměr. Stavy odepisuju po 24 hodinách+vše, co jsem zapínala od/do..Jsou sakra výkyvy! V poslední době odepisuju po 12ti hodinách .. nebo před odchodem do práce/shodím jističe v bytě, přijdu domů a bác, na hodinách pořádný pohyb. Je to 100pro sousedka.. narvaný balkon prádlem (i dcery si k ní vozí bágly prádla), vaří.. a jen za 1.4kWh?! přičemž já tu sedím potmě, ani kafe si neuvařím, jističe dole - a naletí mi 8kWh?!

A když zjistí, že chodím do hodin, tak mám rázem normální spotřebu a jí sakra stoupne ... takhle se to tu opakuje už několik let.

Seženu si (sama, soukromě) revizora, předložím mu zápisy - účtují si 300,-/hod.+cestu. A pokud cokoliv najde (bordel od vrtačky určitě) volám policii a jede to. Myslím, že tohle bude nejsnažší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 02.08.16 11:53

Nezapomeńte, že ten váš hlavní elektroměr měří i vlastní spotřebu všech těch 11 podružných elektroměrů. Takže vždycky vám vyjde na hlavním elměru o něco vyšší spotřeba, než je součet těch podružných.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.16 12:43
avatar

Přečtěte si alespoň odstavec Vlastní spotřeba elektroměru odsud http://www.dk-elvis.eu/clanky/problematika-mereni/ a spočítejte podle typů elektroměrů, jaká je jejich vlastní spotřeba...a budete se divit...a jen na okraj, kolik kWh je rozdíl při vašich 11 podružných elektroměrech vůči hlavnímu, fakturačnímu? ...a stálý plat "za jistič" bych taky rozdělil mezi odběratele stejným dílem...


doplněno 02.08.16 12:53:

Ještě doplnění

Vlastní spotřeba elměru se taky může pohybovat:

U jednofázových
U starých typů cca kolem 5W
U nových typů 2W a méně...

U třífázových kolem 15W
U nových typů to bude méně..dle typu a výrobce


doplněno 02.08.16 16:09:

Jedna z možností je, jak píše @humbucker; taky by nebylo od věci zapojit 2kW topný ventilátor přes měřič spotřeby a třeba po pěti minutách porovnat z elměrem - odzkoušet ve všech garážích. Elektroměry jsou jednofázové? Typ, výrobce? Není je možno ovlivnit silným magnetem? Fakturační jsou proti magnetickému poli zabezpečeny, ale ty běžné, podružné? Zkuste pořádný magnet...Fakturační dokonce zaznamenávají pokusy o jejich ovlivnění, třeba napětí na výstupních svorkách, kdy na vstupních napětí chybí, i s datem...500kWh navíc...to bude nějaký koumák...a celková spotřeba v jednotlivých letech je podobná nebo se zvýšila (snížila)?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.16 15:34
avatar

Elektroměry jsou elektronické, s instalací a výběrem mi pomáhal kamarád, který se zaměřuje právě na Měření.

Nájemníci za elektroměry neplatily, ale bylo vnešeno do nájemní smlouvy, že musí umožnit přístup k elektroměru a že s ním nesmí nijak manipulovat - načež byl jako prevence zaplombován. Jistě elektroměr má nějakou vlastní spotřebu, tu on sám samozřejmě nenaměří ale hlavní ji změří, to je ošetřeno tak, že nájemnící platí "servisní poplatek" v hodnotě 150Kč/půlrok, to je hodnota která pokryje právě tu vlastní spotřebu (tj. cca. 1ELM - 70kč/rok) a nějaké drobné práce a papírování kolem - toto nikdo nerozporoval a po vysvětlení s tím neměl problém.

Rozdíl v reálné spotřebě je okolo 500kWh .. to je asi 1800Kč .. není to moc - jde o princip, můžu to rozpočítat mezi všechny, jenže náklady na zavedení tohoto systému nebyli malé a chtělo to dost práce a bylo to spravedlivé a teď to kvůli jednomu blbcovi naprosto ztrácí smysl.

Datum: 02.08.16 15:52

Ahoj.

Zaplombování elměru je jedna věc a zajištění celé přístrojové desky-podružného rozvaděče věc další. Projdi si ty odběráře a mrkni se i pod ty desky. A taky na omítky co jsou v cestě přívodního kabelu. Je-li tam něco ,,nového,, nebo nějak opravováno, napojení může být nasvorkovaný i ve zdi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.08.16 20:11
avatar

Vedení k elektroměrům, je staré 2 roky .. navrhoval to ten kamarád, v tomto by problém být neměl. Vede kabel, který vede vždy do jističe před elektroměrem a do elektroměru, přes žádné krabičky tažený není.

Domluvil jsem s ním a říkal, že na to přijede kouknout. Mělo by to mít nějakou funkci, že jde s těch elektroměrů vytáhnout nějaký graf, když je tam něco zvlášní jde tedy křivka nějak "nepřirozeně" .. tak uvidíme, říkám mám podezření na jednoho takového ... co dělá jen to co je špatné, navíc mi to dnes nezávisle na sobě pár dalších nájemníku potvrdilo, že by to mohlo být tam.

Jinak elektroměr je to Schneider .. jaký typ přesně netuším ... je to dražší elektronický typ - předpokládám tedy, že něco jako magnet by ho ovlivnit snad nemělo - zeptám se, nebo to vyzkouším.

Datum: 03.08.16 11:16
avatar

Já nejsem žádný ani vyšetřovatel, ani žádný taktik. Já bych k němu, až bude v garáži, nečekaně naběhla a řekla, že kontroluji elektroměry. Než by se vzpamatoval, pustila bych všechny spotřebiče a koukla na elektroměr, jestli žije. A bylo by hned jasno. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.16 13:00
avatar

Tak tu byl ten kamarád, načetl si hodnoty a grafy z elektroměru dotyčného podezřelo, křivka by měla jít samozřejmě jen nahoru, spotřeba se zvyšuje .. ale byli tam skoky .. po chvilce zkoumání přišel na to, že plomby jsou nahrazené. *pivo*Cítil se dotčeně, že jsem si na to tak "nepřátelsky" hned někoho pozval ..

Od: uska®
Datum: 04.08.16 14:40

Prozradíte jak se zachováte k zlodějíčkovi? Zaplatit rozdíl ve spotřebě by měl a dáte mu výpověďd z garáže? Nebo to budete řešit jinak?Jsem moc zvědavá, viďte, ale nemusíte odpovídat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.16 15:56
avatar

Tak samozřejmě zaplatí ten rozdíl ve spotřebě, práci a opětovné zaplombování elektroměru. Dostane "upozornění" a pokud se bude něco podobného opakovat tak velmi reálně zvážím, zdali mu neukončím nájemní smlouvu.

Datum: 20.01.17 14:37
avatar

Ale zlodějíček se pravděpodobně připojí před svůj elměr>takže dokázat krádež bude bez přístupu dost složitá.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 21.01.17 00:13

Vy, co by majitel, máte právo přístupu do pronajímaných prostor, ad. 1 - kontrola, není specifikována jaká. Žádný distributor energie se nebude pídit o únicích za jejich měřením, z jejich strany pouze s finanční účastí a s tím, že ono měření, nebo zjišťování stavu budou provádět jejich certifikované subjekty. Někdy stačí vyměnit poměrové hodiny... .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.