Jak prokázat černý odběr

Od: Datum: 02.08.16 10:11 odpovědí: 10 změna: 04.08.16 15:56

Dobrý den,

V dobrém pronajímám lidem garáže, v této lokalitě za poměrně nízkou cenu.

Dříve byl jeden hlavní elektroměr a do garáží rozvedená elektrika, je to 11garáží .. takže každý zaplatil 1/11 z ceny elektřiny, což později vzhledem k tomu, že si někteří udělali v garáži dílničku nebo tam trávili čas nebylo spravedlivé.

Namontoval se tedy do každé garáže jeden elektroměr a půlročně se odečte a zaplatí, s tím, že součet hodnot 11 elektroměrů musí být stejný jako údaj na 12 hlavním elektroměru.

Hodnota se mi nyní při odečtu dost lišila, mám na jednoho takového koumáka podezření, již dříve měl problém s platbou, navíc měl podezřele nízkou spotřebu s ohledem do historie, jenže elektroměr není navrtaný ani jinak poškozený, jak tedy zjistit a prokázat, že to byl on, je nějaká metoda?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dam®
Datum: 02.08.16 10:56

Zdarec, pokud se nedostaneš přímo do oné garáže, tak máš možnost dát si ven do hl. "páteře" někde v ještě jeden el. měr na celkové měření, tím zjistíš v které části garáží je nesrovnalost a pak teprve tu část projít s elektrikářem, který zkontroluje přípojná místa, záleží taky jak sofistikovaného koumáka máš za soka. Někdy stačí rozpojit hodiny v dané garáži a ejhle, ono furt svítí..Další možnost je nechat si udělat pořádnou revizi, což bys měl i pro svůj klid. Nakonec, i el. měr může vykazovat chybu, ale který? Hmm

doplněno 02.08.16 16:28:

Ono je třeba si taky uvědomit, že to je 11 odboček, není známo jak staré jsou krabice a v jakém stavu jsou, totéž kabel, jestli je vedení venkem na zdi, v zemi nebo ve zdi, taky by to mohla dělat i netěsná krabice, v ní voda a máš topidlo jedna radost, nebo špatný izolační stav kabelu, ale to je málo pravděpodobné. Zkus dát někam do půlky, mezi garáže, jedny podružky a pak zjistíš v které té půlce je zvýšený odběr.

Ohodnoceno: 1x

Od: jentak
Datum: 02.08.16 11:53

Nezapomeńte, že ten váš hlavní elektroměr měří i vlastní spotřebu všech těch 11 podružných elektroměrů. Takže vždycky vám vyjde na hlavním elměru o něco vyšší spotřeba, než je součet těch podružných.

Datum: 02.08.16 12:43

Přečtěte si alespoň odstavec Vlastní spotřeba elektroměru odsud http://www.dk-elvis.eu/clanky/problematika-mereni/ a spočítejte podle typů elektroměrů, jaká je jejich vlastní spotřeba...a budete se divit...a jen na okraj, kolik kWh je rozdíl při vašich 11 podružných elektroměrech vůči hlavnímu, fakturačnímu? ...a stálý plat "za jistič" bych taky rozdělil mezi odběratele stejným dílem...

doplněno 02.08.16 12:53:

Ještě doplnění

Vlastní spotřeba elměru se taky může pohybovat:

U jednofázových
U starých typů cca kolem 5W
U nových typů 2W a méně...

U třífázových kolem 15W
U nových typů to bude méně..dle typu a výrobce

doplněno 02.08.16 16:09:

Jedna z možností je, jak píše @humbucker; taky by nebylo od věci zapojit 2kW topný ventilátor přes měřič spotřeby a třeba po pěti minutách porovnat z elměrem - odzkoušet ve všech garážích. Elektroměry jsou jednofázové? Typ, výrobce? Není je možno ovlivnit silným magnetem? Fakturační jsou proti magnetickému poli zabezpečeny, ale ty běžné, podružné? Zkuste pořádný magnet...Fakturační dokonce zaznamenávají pokusy o jejich ovlivnění, třeba napětí na výstupních svorkách, kdy na vstupních napětí chybí, i s datem...500kWh navíc...to bude nějaký koumák...a celková spotřeba v jednotlivých letech je podobná nebo se zvýšila (snížila)?

Datum: 02.08.16 15:34

Elektroměry jsou elektronické, s instalací a výběrem mi pomáhal kamarád, který se zaměřuje právě na Měření.

Nájemníci za elektroměry neplatily, ale bylo vnešeno do nájemní smlouvy, že musí umožnit přístup k elektroměru a že s ním nesmí nijak manipulovat - načež byl jako prevence zaplombován. Jistě elektroměr má nějakou vlastní spotřebu, tu on sám samozřejmě nenaměří ale hlavní ji změří, to je ošetřeno tak, že nájemnící platí "servisní poplatek" v hodnotě 150Kč/půlrok, to je hodnota která pokryje právě tu vlastní spotřebu (tj. cca. 1ELM - 70kč/rok) a nějaké drobné práce a papírování kolem - toto nikdo nerozporoval a po vysvětlení s tím neměl problém.

Rozdíl v reálné spotřebě je okolo 500kWh .. to je asi 1800Kč .. není to moc - jde o princip, můžu to rozpočítat mezi všechny, jenže náklady na zavedení tohoto systému nebyli malé a chtělo to dost práce a bylo to spravedlivé a teď to kvůli jednomu blbcovi naprosto ztrácí smysl.

Datum: 02.08.16 15:52

Ahoj.

Zaplombování elměru je jedna věc a zajištění celé přístrojové desky-podružného rozvaděče věc další. Projdi si ty odběráře a mrkni se i pod ty desky. A taky na omítky co jsou v cestě přívodního kabelu. Je-li tam něco ,,nového,, nebo nějak opravováno, napojení může být nasvorkovaný i ve zdi.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.08.16 20:11

Vedení k elektroměrům, je staré 2 roky .. navrhoval to ten kamarád, v tomto by problém být neměl. Vede kabel, který vede vždy do jističe před elektroměrem a do elektroměru, přes žádné krabičky tažený není.

Domluvil jsem s ním a říkal, že na to přijede kouknout. Mělo by to mít nějakou funkci, že jde s těch elektroměrů vytáhnout nějaký graf, když je tam něco zvlášní jde tedy křivka nějak "nepřirozeně" .. tak uvidíme, říkám mám podezření na jednoho takového ... co dělá jen to co je špatné, navíc mi to dnes nezávisle na sobě pár dalších nájemníku potvrdilo, že by to mohlo být tam.

Jinak elektroměr je to Schneider .. jaký typ přesně netuším ... je to dražší elektronický typ - předpokládám tedy, že něco jako magnet by ho ovlivnit snad nemělo - zeptám se, nebo to vyzkouším.

Datum: 03.08.16 11:16

Já nejsem žádný ani vyšetřovatel, ani žádný taktik. Já bych k němu, až bude v garáži, nečekaně naběhla a řekla, že kontroluji elektroměry. Než by se vzpamatoval, pustila bych všechny spotřebiče a koukla na elektroměr, jestli žije. A bylo by hned jasno. :-D

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.08.16 13:00

Tak tu byl ten kamarád, načetl si hodnoty a grafy z elektroměru dotyčného podezřelo, křivka by měla jít samozřejmě jen nahoru, spotřeba se zvyšuje .. ale byli tam skoky .. po chvilce zkoumání přišel na to, že plomby jsou nahrazené. *pivo*Cítil se dotčeně, že jsem si na to tak "nepřátelsky" hned někoho pozval ..

Od: uska®
Datum: 04.08.16 14:40

Prozradíte jak se zachováte k zlodějíčkovi? Zaplatit rozdíl ve spotřebě by měl a dáte mu výpověďd z garáže? Nebo to budete řešit jinak?Jsem moc zvědavá, viďte, ale nemusíte odpovídat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.08.16 15:56

Tak samozřejmě zaplatí ten rozdíl ve spotřebě, práci a opětovné zaplombování elektroměru. Dostane "upozornění" a pokud se bude něco podobného opakovat tak velmi reálně zvážím, zdali mu neukončím nájemní smlouvu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.