Jak u nás funguje zdravotni pojisteni?

Od: Datum: 31.07.16 09:05 odpovědí: 7 změna: 31.07.16 11:18
Mohl by mi to někdo vysvětlit? Chápu, že pracující odvádí daně na zdravotní a sociální, myslím že a zdravotní platíme všichni stejně a na sociální každý jinak? Ten kdo je nezaměstnaný si ho platí sám nebo přes UP. Ale tak nechápu, proč se zaváděly poplatky, vím že už byly zrušeny a jen za pohotovost zůstal. No a pak, proč si někteří lidé hlavně v diskuzích na idnes.cz stěžují, že platí někde někomu nějakou léčbu že svých daní a měli by si to ti lidé platit sami. Wtf? Takže jak to vlastně funguje? Platím daně a pak nic neřeším a všechna vyšetření za mě platí VZP? Nedávno jsem třeba byla na komplexním vyšetření obsahovalo magnetickou rezonanci, CT, vyšetření krve a moci a nezjistili příčinu mého problému. Šlo o neurazovy oteklý kotník a nárt . A pak jsem to říkala doma a máma tak vtipkovala, aby to po mě jednou nechtěli zaplatit, když jsem si tak nechala dát všechna možná vyšetření. (Ale bylo to rozhodnutí doktora)
Takže to vlastně znamená, že mi to zaplatil stát nebo VZP? :O

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mate59
Datum: 31.07.16 09:24

Vyšetřní uhradila zdravotní pojišťovna u které jste pojištěn, ne stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 31.07.16 09:25
avatar

Dobrý den, platba za zdravotní pojištění je povinná (za sociální ne). Je, tedy, povinná pro všechny, kromě státních pojištěnců, za které ji platí stát (a tak stát platí co nejméně, protože to jde z rozpočtu). Neplatí všichni stejnou částku - jsou tam rozdíly. Přes zdravotní pojišťovny, kterým je platba doručena, jdou potom finance do zdravotnictví. Je zde solidární systém, tak někdo platí zdr. pojištění a nepotřebuje ošetření a jiný také platí (třeba i méně), ale čerpá hodně (když je hodně nemocný a léčba či vyšetření jsou drahé). Ty již zrušené poplatky byly regulační nebo jako příspěvek pro nemocnici za "hotelové" služby (zůstal pouze poplatek za pohotovost). Zdravím!


doplněno 31.07.16 09:44:

Myslím, že tazatelka chtěla přesnější rady, než pouze názor na naše zdravotnictví.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: vanad1*
Datum: 31.07.16 09:33

Původní poplatky bylo jen další přenesení nákladů na občany. O tuto částku pojišťovny vyplatily zdravotnickým subjektům za zákroky méně. Pro zdravotnictví to pravděpodobně nemělo vůbec žádný efekt. Je to totiž obrovská černá díra, takže i kdyby tam teklo 2x tolik, výsledek bude stejný nebo horší.Lékaři neustále požadují platy jako v Německu. Kdo by nechtěl mít v jednotné Evropě přibližně stejné platy? Jenže tady není sebemenší zájem něco měnit. ČNB uměle zasahuje do hodnoty Kč, i když výkony máme srovnatelné s jinými zeměmi. Je to tahání za nitky odněkud jinde se záměrem držet nás na uzdě a cizí banky mají stále zaručené zisky. Jak dlouho bude tato nerovnost ví jen ti informovaní !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.16 09:41
avatar

až budeš chodit do práce, tak porozumíš hned, jak tento systém vlastně funguje. Zdravotní pojištění není pojištění, ale docela normální další daň, která se jmenuje zdravotní pojištění. VZP není normální pojišťovna, jako třeba Alianz nebo Kooperativa nebo ČP. VZP je gigantická účetní firma, přes kterou stát do systému vstupuje. Až potud by ti mohlo být všechno fuk, protože normální člověk tyto věci nemůže ovlivnit.

Jenže ono není všechno tak úplně fuk, protože tady trvale vzniká a přetrvává jeden známý a věčný problém.

V tomto systému je totiž úplně jedno, kolik ty osobně do něj nosíš. Ve chvíli kdy potřebuješ nějaké zdravotní vyšetření nebo ošetření, pak tě tento systém zařadí do jedné řady se všemi notoriky, nemakačenky, simulanty a cigány, kteří do něj nepřispívají a nikdy přispívat nebudou. I oni mají ze zákona nárok na stejné zdravotní služby, jako mají ti, kteří systém živí. Tak už to na světě chodí a tak vypadá ona sociální spravedlnost.

A navíc, v této brandži řádí tvrdý kapitalismus. Když tě doktor pošle na vyšetření, hned mu cinkne v kase. Kdyby tě poslal domů, pak mu v kase necinklo. I proto tě tvůj doktor poslal na všechna možná vyšetření.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.07.16 10:42
Ten poslední odstavec není pravda. U ambulantních lékařů si zdravotní pojišťovny velmi důsledně hlídají náklady na pacienty. Při překročení nákladů mohou dostat od pojišťovny sankce. Musí vysvětlovat, proc jsou nadlimitní výdaje na pacienty. Nikdo nemá zájem dělat zbytečna vyšetření a zvyšovat náklady na rodná čísla. Náklady na pacienty jsou už tak nastavené dost nízko
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.16 10:42
avatar

Noway, to je hodně dobrá otázka! Přesně tak jsem se, ale v duchu, ptala i já. Mám za sebou několik operací a následnou léčbu, včetně ozařování a chemoterapií, lázní a rehabilitací na oddělení na lůžku i ambulantní. Je málo oddělení, kde bych neležela nebo alespoň nedocházela. (Někdy mám pocit, že jsem nafasovala tělo ze sekáče) Co si pamatuji, tak jsem platila něco málo při výměně kloubu, před 5ti lety, za pobyt ve špitále a v lázních. Ale že by mě to zruinovalo, to rozhodně ne! A nikdy nikde nic jiného. Také vůbec nechápu, o jakém placení lidé mluví. Jen zubař, ten bývá dražší, ale i u něho je levná alternativa. *sok* Jen je dobře vědět, že lékař, ke kterému jdu, má smlouvu s mou zdravotní pojišťovnou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: gjvn
Datum: 31.07.16 11:18
Je to podobné ostatním pojištěním. Třeba když jedete do ciziny a zaplatíte si pojištěni odpovědnosti za škodu. Takže když v muzeu shodite exponát za 500 000 Kč, tak to za vás pojišťovna zaplatí. No a tohle pojištění si zaplatí milion lidí, ale jen jeden ten exponát skutečně rozbije. Takže hodně lidí jen platí a malo lidí čerpá.
Se zdravotním pojištěním je to stejné. Hodně lidi platí, ale jen někdo čerpá hodně. Plus tam je specifikum, ze je to % z platu, takže kdo vydělává víc peněz, platí víc na zdravotním pojištění. Někomu může zdravotní pojištění platit stát - studentům, nezaměstnaným...
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.