Tykání nebo vykání

Od: Datum: 28.07.16 19:31 odpovědí: 7 změna: 29.07.16 20:37

Ahoj, na novým pracovišti jsem poznal jednu starší kolegyni, která je asi o 30 let starší než jsem já (mně je 18) a představila se mi křestním jménem. Znamená to, že jí mám tykat nebo vykat (ona mi tyká). Díky za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: maky®
Datum: 28.07.16 19:37
avatar

Protože z toho není jasné, jak to myslela, jenom se můžeme dohadovat, vykala bych jí do té doby, než by mi vysloveně nabídla tykání. Když jste si vyloženě nepotykaly, je divné, že vám tyká. Ale já jsem ze staré školy, vykala bych jí.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.07.16 19:49
avatar
Souhlas s @maky
Já při představování přímo řeknu: ahoj, já jsem ..., budeme si tykat, jo? Tím je to jasné. Pokud se vám představila jménem, oslovovala bych ji tak, ale vykala, dokud by to neupřesnila. M.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.07.16 20:34
avatar

No, u nás v pracovním kolektivu se kdysi stalo něco podobného, kolegyni starší asi o dvacet let jsem vykala a oslovovala jsem ji křestním jménem "Maruško, prosím vás..." Nedělalo to problém ani mně, ani jí a fungovalo to tak léta.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: misoskamisoska
Datum: 29.07.16 07:46

Souhlasila bych se zmatenkou, vykala bych a oslovila jménem, Maruško, prosím Vás... pokud by mi vysloveně neřekla, budeme si tykat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 29.07.16 08:13
avatar

Dobrý den, pokud jste oba v odborech, tak si můžete tykat . JInak - nebyla to nabídka tykání, Vás bere jako "mlaďocha" (proto tyká) a Vy můžete proti tomu protestovat. Ovšem,. v zájmu dobrých vztahů (a pokud Vám to vyloženě nevadí) nechte ji tykat, ale Vy dál vykejte. Oslovujte ji třeba: "Paní Marie . . .", ale vyvarujte se zdrobnělin, jak to dělají (ne)upřímně ženy v ženském pracovním kolektivu. Zdrobnělinu jejího jména použijte snad jen v případě, že paní je rozverný diblík. Zdravím!


doplněno 29.07.16 09:35:

Nepřijde mně to vhodné, aby 18ti letý mladík oslovoval skoro padesátiletou ženu zdrobněle.

Snad jen v případě, že je to jeho nadřízená a chce se jí dostat hlouběji tam, kam to mají vedoucí pracovníci rádi a kam to od podřízených očekávají .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: coco
Datum: 29.07.16 09:18

Nejlepe je pouzivat jmeno tak jak je zvykla - jak ji rikaji ostatni, nebo se ji primo zeptat, jak by se ji to zamlouvalo, vcetne tykani, predejdete tak rozmrzelosti z nepochopeni :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.16 20:37

Ahoj.

Jo, jak píše BEN. Soudruzi v odborech si tykají.Tykali. Můj dost odrzlý kámoš v učňáku, který k nám do prváku přešel z minulého roku ohledně vážné zlomeniny nohy, soudruhům učitelům a mistrům odborného výcviku tykal. Prostě to tak měl, že se soudruhům tyká. Měl to tak nastavený a tuhle jeho drobnou neomalenost tak nějak vyučující přehlíželi. Mladý pán byl dost oblíbený a mnozí ho brali jako sobě blízkého.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.