Dávají se za svatební koláče peníze?

Od: Datum: 25.07.16 17:10 odpovědí: 7 změna: 26.07.16 06:58

Dobrý den,

nevím, jaká je běžná praxe, protože svatební koláče mi zatím ještě nikdy nikdo nedonesl až teď mi je má přinést kamarádka, která se příští týden vdává Chtěla jsem se zeptat, jestli se za svatební koláče dávají nějaké peníze (na severní Moravě), případně kolik se dává. Jsem pozvaná i na svatební hostinu, tak na to mám přichystané nějaké peníze jako svatební dar, ale jak je to s koláčema to nevím. Co myslíte?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.07.16 17:14

zdravím vás - jako host na svatbu přinesete svatební dar (třeba peníze), oni vás pohostí, poveselíte se a na rozloučenou dostanete výslužku (koláčky) - nic za ně neplatíte :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.07.16 17:15

U nás se dává "výslužka", koláče včetně všeho cukroví a ještě jsem neslyšela, že by někdo dával nějaké peníze ale jsem z Jižní Moravy a tak je možné, že jinde to zvykem je. L

Od: svatebnihost
Datum: 25.07.16 17:30

Tady u nás se právě nosí koláče ještě před svatbou - tak cca týden až dva týdny předem. Po svatbě se dává hostům taky nějaká výslužka, ale chodí se právě i ještě před svatbou (to chodívají snoubenci spolu po rodině a kamarádech) a s tím si lámu hlavu, jestli za tohle se taky dává nějaký ten peníz.

Datum: 25.07.16 17:35

Je to všude jinak.Zrovna nedávno jsem na jiném fóru četla k tomuto tématu diskuzi.

Tady kopíruji některé příspěvky:

Když jsem před 25ti lety roznášela koláčky tetě (roznášku dělávali u nás na vsi děcka), tak nám lidé ze vsi také dávali mouku, cukr, máslo, rum, peníze..., takže to není neobvyklé. A dnes, pokud přivezou přímo nastávající, dala bych peníze, pokud děti, dala bych opět lahev Rumu, popř. 300,- Kč

.a jiný:

Tak upřesním jsem z Vysočiny a za koláčky se tady pořád prý něco dává. Teď jsem mluvila se švagrovou a před dvěma týdny se vdávala její kamarádce ze Zruče nad Sázavou dcera a za koláčky jí dala láhev rumu a kávu.nebo:Vdávala jsem se vloni. Koláčky (cca 1,5 x 1,5 cm, min. 20 ks v každém balíčku) jsme vozili sami s manželem. Dávali jsme je jak pozvaným na svatbu, tak našim kamarádům a známým našich rodičů. Ti, kteří na svatbu pozvaní nebyli, nám za koláčky dali cca 20 - 50 Kč - jakože od cesty. Na svatbu pozvaní nás podarovali až na svatbě. Pro hosty jsme v den svatby měli připravené výslužky - dostal ji každý při loučení. Stejně to měli moji rodiče před skoro 30 lety. O daru za koláčky v podobě naturálií nikdy neslyšeli. Jsme z východních Čech - Rychnovsko.

Jinak někde nedávají nic, jinde třeba flašku rumu, nebo suroviny, je to zcela na Vašem uvážení ;)

Od: ruze®
Datum: 25.07.16 17:57

Svatební host peníze ,,za koláče ,,nedává,dá je až na svatbě jako Dar. (Severní Morava)

Datum: 25.07.16 21:11

Vlastní zkušenost z Moravy - konkrétně Frýdek-Místek -

za výslužku vždy dáváme 500,--Kč - jsou to většinou kamarádi dcery, kteří přinesou výslužku nám-rodičům.

Dcera už s námi nebydlí.

Pozvaní ke svatebnímu stolu nikdy pochopitelně nejsme.

I v okruhu našich známých je to tato částka.

Datum: 26.07.16 06:58

U nás /Polabí/ se dnes už často koláče po vsi neroznášejí. Dříve, za našeho mládí, to bylo před každou svatbou, nyní už jsme nedostali košíček snad 2 roky. Možná je to i tím, že už skoro nejsou svatby, ale uzavírají se různá "přátelství" a jiné neoficiální svazky. *ee*

Koláče se u nás roznášely 1 až 2 týdny před samotnou svatbou. V papírovém košíčku, s přiloženým oznámením v obálce. Roznášení - to je akce dětí. Většinou 2 děti z příbuzenstva nevěsty či ženicha. Za toto se dětem dávají peníze. Většinou jsme dávali 50 korun.

Kamarádka mi vyprávěla, že na Moravě tuto službu konají přímo snoubenci. Sami roznesou po vsi koláče mi oznámení. Na svatbu přitom nezvou, jen to dávají prostě na vědomost. Za to dostávají naturálie, na to, aby se jim ty koláče "oblacinily". Máslo, mouku, cukr, rum...jak už tady někdo psal. Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.