Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Převod účtu po smrti manžela

Od: skrob® odpovědí: 17 změna:
avatar skrob

Dobrý den, mád dotaz viz předmět.Konkrétně účet ČS je psán na jednoho z manželů a druhý má dispoziční právo.Po úmrtí majitele účtu se toto řeší jak? Přechází účet plně na disponenta? Platí se nějaké poplatky? Předem děkuji.

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar spider

Vyberte se nutnou hotovost protože vám bude tento účet zablokován. Převod na jinou osobu se bude řešit až po ukončení dědického řízení.

hodnocení

Díky moc platí to i vkladních knížkách, které jsou psány na oba?

 

lidka*
hodnocení

2x

Také se přikláním k názoru spidera, vybrat možnou hotovost. Měla jsem u sebe matku, než zemřela. Měla jsem od ní kompletní plnou moc, platební kartu i PIN. Měsíční platby za domek měla hrazené inkasem a tak jsem byla v klidu. Najednou mi začaly chodit upomínky, resp. na její adresu. Dokonce odstřihli elektřinu, i když žádné dluhy nikdy neměla. Zde se jednalo o dlužné zálohy za tři měsíce. Upomínky zůstaly ve schránce, protože mě nenapadlo, že je účet okamžitě po oznámení úmrtí a ukončení plateb důchodu zablokován. Ale bylo to u Poštovní spořitelny, kde je to v podmínkách vedení účtu. Dokonce i automaticky převedli na ČSSZ zpět důchod, který byl splatný den poté, co maminka zemřela. Takže jsem dokonce zaplatila notářský poplatek z vyššího zůstatku, než ve skutečnosti byl. Protože výpisy přestaly chodit ihned po zablokování účtu. Takže pozor i na inkasa. U ČS je to možná jiné, ale je lepší se tam osobně pozeptat. Stejně jako na převod účtu na disponenta. Podle mých zkušeností se domnívám, že bude muset být nový účet - už kvůli tomu, že si vyinkasují poplatek za zrušení účtu a i za převod na nový účet. Bylo by dobré, kdyby ponechali alespoň číslo účtu, aby nebyly nutné změny u trvaláku nebo inkasa.

 

jambus*
hodnocení

2x

Nedávno jsem četl článek kde bylo psáno o tom,že u společného účtu to bývá velký problém.Hlavně protože po zablokování účtu je pozustalá osoba zcela bez prostředku (pokud nemá něco pod matrací) není placené inkaso,nájem atd. Takže velký průšvih.

Ale bylo tam taky doporučeno,aby pokud jde např.jeden z manželů na nějakou závažnější operaci (s nejistým výsledkem) tak ,aby ještě před tím byly vybrány nějaké ty peníze.Nebo všechno.

Ovšem chápu ,že se dějí věci náhle a člověk namá čas zareagovat.

ale tak to v praxi skoro nejde, páč účet máte i platbami, inkasem, příjmem.

Je vhodnější zřídit oba majitelé, rovnocení...

hodnocení

Takže pro všechny co to zajímá.Dnes jsem to absolvoval. Po úmrtí majitele účtu, tzn.člověka , na který je účet veden, v našem případě ČS, je účet zablokován do vyřešení dědictví, ale trvalé příkazy jedou dál do výše vkladu, který na účtu je.Jde na něj vkládat, ale ne vybírat.To samé je u vkladních knížek, které mají uvedeno vedení na toho co umřel. Př.Vkladní knížka na "manželé Novákovi" by měla být blokováno do vyřešení dědictví" platba dědické daně, tu by asi neměli platit přímí potomci (nejsem si jistý). Tak jsem to udělal jak poradil "spider".Zní to blbě, ale lepší prachy ve strožoku než v bance.

Trvalé příkazy jedou dál jen v případě, pokud majitel účtu nezakázal jejich provádění v případě svého úmrtí.

lidka*

Děkujeme za zprávu, jak jednání na ČS dopadlo a jakým způsobem jsou řešeny další platby. A protože předpokládám, že smutná událost se Vás přímo dotýká - dovolte mi vyjádřit i upřímnou soustrast.

doplněno 08.10.09 08:31:Osvobození od daně dědické, daně darovací a daně z převodu nemovitostí
§ 19

(1) Od daně dědické je osvobozeno nabytí majetku děděním, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině.

doplněno 08.10.09 08:33:

A zde máte znění celého zákona: business.center.cz/...

08.10.09 12:00
hodnocení

Děkuji

 

hodnocení

1x
avatar inzinyrka

Tu hotovost, jak uvádí spider, je nutné vybrat nejpozději v den úmrtí. K tomu dni bude taky účet zablokován. Celý účet bez ohledu na dispoziční právo jde do dědictví.

To není pravda, k zablokování dojde několik dní až týdnů po úmrtí.

ano souhlasím se spiderem, páč není kdo by zablokoval účet.

Nevyjádřila jsem se úplně přesně. Řešili jsme to před 5 lety, kdy mi zemřel otec a maminka měla dispoziční právo k jeho podnikatelskému účtu. Jasně že to okamžitě nikdo nezablokuje, ale ke dni úmrtí se zjistí (později) zůstatek, který pak vstupuje do dědictví. Není tedy možné jenom tak si ještě týden po smrti majitele vybrat peníze a myslet si, že je to jedno.

 

teď už s vámi naprosto souhlasím.

 

hodnocení

1x
avatar milancukrar

zcela určitě NEPŘECHÁZÍ účet na disponenta. Musíte si zřídit nový účet. Měnil jsem banku z České (stala se pro mě drahá) na jinou a hned jsem myslel na tento stav. Jsme oba rovnocení majitelé.

Poplatky samozřejmě budou dále účtovány a vyúčtovány po skončení dědického řízení.

Doporučuji přečíst MF Dnes ze dne 6.10.2009

hodnocení

Děkuji všem pomocníkům.Díky

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Jelikož majetek, to je i finanční hotovost, je obou manželů, ale do vyřešení se zablokuje účet po zesnulém, doporučuji ještě včas udělat na pobočce změnu, že jste oba stejně právoplatní majitelé. Potom účet NEBUDE ZABLOKOVÁN do konečného soudního rozhodnutí. (někdy mnoho let)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]