Co s bytem?

Od: Datum: 23.07.16 14:45 odpovědí: 8 změna: 24.07.16 12:58

Matka 98 let se už nemůže o sebe starat a proto půjde do domova pro důchodce.Má vlastní družstevní byt a protože se asi nedá zatím prodat potřebujeme vědět co s nájmem,elektřinou,plynem,prostě co musíme všechno zařídit aby platba byla co nejmenší nejlépe žádná.Vůbec si s tím nevíme rady.Jsme už taky důchodci s nízkým důchodem a postiženým synem.Děkuji za seriozní odpovědi,kritiku si prosím odpusťte,ještě jednou děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.16 14:58

Družstevní byt se samozřejmě dá prodat, respektive podíl v družstvu. Jen je to trochu náročnější najít kupce, protože málokterá banka poskytne hypotéku na družstevní byt, takže kupec musí mít většinou peníze vlastní.

Zajděte si do nějaké realitky a oni se už o prodej postarají.


doplněno 23.07.16 15:07:

A ještě teda jedna věc. Doporučuji, aby Vám matka byt darovala ještě za života. Je to várazně snazší a rychlejší, než to pak řešit v dědickém řízení, kde navíc musíte platit za notáře. Takto to budete mít viceméně zadarmo.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.07.16 15:09
avatar

U dodavatelů energií můžete upravit zálohy na nejnižší možné. Ale stále budete platit za elektroměr, plynoměr, za vodoměr se snad u Vás nic neplatí. Tedy voda se zavře a není žádná platba.

Pokud byste nechtěli platit ani za měřící zařízení, potom byste mohli zažádat o odebrání plynoměru, elektroměru. Když ale přijdete do bytu na kontrolu, tak si tam neuvaříte ani kávu, nerozsvítíte. Zároveň po půl roce si vše rozmyslíte a osazení plynoměru plus elektroměru není zadarmo, a kdoví jaké ještě další poplatky po Vás budou chtít /revize/?

I když matka nebude v bytě bydlet, tak bude muset někdo za ní uklízet, nebo platit úklidovou službu, to se rozpočítává.

Není někdo ve vzdálené rodině, kdo by potřeboval na chvilku bydlet? Aby nebyl byt prázdný.

Babi bude bydlet v domově d. a držet si byt bude dlouhodobě neudržitelné. Zvláště, pokud dá skoro celý důchod za platbu pro DD, víme, jak jsou tyto pobyty drahé.


doplněno 24.07.16 14:01:

Ale nepíšete, jestli je maminka ochotna byt prodat. Protože jestli má mysl v pořádku, může se tomu bránit. Prodávají se členská práva, ale byt se prodává ne přes družstvo, tak abyste neprodali někomu byt za 15000 korun.

Pořád si myslím, že je nejlepší převod na Vás, jako zřejmě dceru /s manželem/. A potom teprve podle uvážení, ne v časové tísni, se rozhodnout, jak s ním naložíte. Ono i prodej a stěhování vydá za pěkné starosti a práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 23.07.16 15:43
avatar

Platby za elektřinu,vodu a plyn lze snížit u dodavatelů na minimum,uveďte důvod, že prozatím v bytě nikdo nebude bydlet.Jinak bych se obrátila na družstvo,zda lze nějaké platby ještě ponížit.Bylo by dobré zařídit si od maminky nějakou plnou moc k přebírání např. přeplatků za energie atd.Také bych chodila vybírat schránku nebo zařídila přeposílání pošty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 16:16

Podle mého názoru by bylo lepší, pokud by členský podíl prodala maminka, nebude z něj platit žádnou daň, předpokládám, že v bytě bydlí déle než 5 let.

Další možností je to, že na Vás maminka převede členská práva. Pokud byste potom členská práva prodali do 5 let od převodu, zaplatíte 15% daň FÚ.

Jinak bohužel na všechna přehlášení potřebujete maminku s sebou. Řešila jsem před pár lety, byt jsem pronajímala, ale po 5 letech jsem raději prodala. S nájemníky to byl děs.

U plynu a elektřiny se můžete domluvit na minimálních platbách, u služeb ( tzv."nájmu za byt") to nepůjde, ty jsou rozpočítané podle počtu osob, nebo podlahové plochy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.07.16 17:01
avatar

Proč by se byt nedal prodat? Zavolejte dobré a slušné realitce. Oni vědí, jak se taková situace řeší. *hej*Ale nejdříve ze všeho zajděte za předsedou družstva, určitě bude vědět, co by pro vás bylo nejschůdnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 24.07.16 12:44

Matka by měla na družstvu co nejdřív byt převést na Vás .To stojí stovku možná několik. Pozor, i když ho daruje jen jednomu, ale ten je ženatý /vdaná/, členská práva přejdou i na Vašeho manžela / manželku.Tak je to u družstevních bytů. Pak ho budete chtít prodat nebo převádět na někoho dalšího, a ten druhý/ manžel, manželka/ to musí při převodu u právníka odsouhlasit. Právě jsme to řešili. Známí zase v podobné situaci byt pronajali, ale museli ve smlouvě zakotvit tolik eventualit, že to nechali na realitce, byť to něco stálo. On totiž každý , kdo je v nájmu, nemusí být zrovna pořádný. Pokud budete čekat s řešením, inkaso i nájem platit musíte. Energie Vám vrátí v přeplatcích, ale zdaleka ne vše. Platí se pronájem elektroměru a plynoměru, družstvu splátky...Podle čeho soudíte, že se nedá byt prodat?


doplněno 24.07.16 12:50:

Já osobně bych si nechala od babičky byt převést na sebe a pak se ho snažila prodat.S nájemníky jsou starosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.07.16 12:58

Všem Vám děkuji za odpovědi.Každý jste mě něčím pomohli takže ještě jednou všem díky *srdce*

Datum: 24.07.16 12:54
avatar

Matka by měla požádat družstvo o převod do osobního vlastnictví.Pak půjde byt lehce prodat.Jinak každá manipulace s bytem se může obrátit proti nájemci,dokonce znám případ,že družstvo při porušení stanov byt předalo do užívání jinému členu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.