Výpověď dotovaného místa

Od: Datum: 20.07.16 18:55 odpovědí: 7 změna: 21.07.16 12:20

Dobrý den,

mám pracovní smlouvu na dotovaném místě a dobu neurčitou, zaměstnavatel se mnou chce skončit pracovní poměr po

6 měsících po skončeí dotací. Musí mi při výpovědi zaplatit odstupné?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.07.16 19:23
avatar

Skončení dotací není výpovědním důvodem. Zaměstnavatel je asi dobře vyčuraný. Bude muset přijít na nějaký jiný důvod, přičemž jediné možné důvody výpovědi jsou ty, které uvádí zákoník práce v § 52. Přitom při výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodů uvedených pod písmeny a), b), c) a d) uvedeného § náleží odstupné. Pohlídejte si proto výpovědní důvod uvedený ve výpovědi, nejspíš tam bude nadbytečnost = § 52 písmeno c). Tady je taky další aspekt - jestliže Vám dá výpověď pro nadbytečnost a na totéž místo ihned vezme dalšího (dotovaného) zaměstnance na tutéž práci, můžete se s úspěchem soudit o neplatnost výpovědi a velmi pravděpodobně vyhrajete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.07.16 10:30
avatar

Souhlasím s Inžinýrkou, zaměstnavatel bude pěkně vyčůraný. Dejte si pozor na to, co mu podepíšete! Tipuji, že Vám řekne, že Vám dává výpověď, ale místo výpovědi Vám dá podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru bez uvedení důvodu.

Na to pozor! Nebyl by nárok na odstupné a krátila by se Vám podpora v nezaměstnanosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vyk
Datum: 21.07.16 10:53

Ještě doplním, že kdyby jste ukončil dotované místo dohodou nebo výpovědí, tak nemůžete do evidence Úřadu práce po dobu 6 měsíců.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.16 11:07
avatar

Prosím odkaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vyk
Datum: 21.07.16 11:24

Základní poučení uchazeče o zaměstnání

https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

Ohodnoceno: 0x
 
Od: inza
Datum: 21.07.16 12:04

Cituji z přiloženého odkazu:

45 % po celou podpůrčí dobu, pokud uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem

To neznamená, že nemůže ukončit PP dohodou, když se se zaměstnavatelem dohodnou např. pro nadbytečnost a bude to tam uvedeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vyk
Datum: 21.07.16 12:20

Ano to samozřejmě platí, ale pro normální pracovní poměr. NE pro dotované místo zprostředkované Úřadem práce.

Překážkou pro zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je, pokud

fyzická osoba bez vážného důvodu ukončí sama nebo na základě dohody se zaměstnavatelem vhodné zaměstnání zprostředkované krajskou pobočkou Úřadu práce,

zaměstnavatel s fyzickou osobou ukončí vhodné zaměstnání zprostředkované krajskou pobočkou Úřadu práce z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

V těchto případech může být fyzická osoba zařazena na základě nové písemné žádosti do evidence uchazečů o zaměstnání po uplynutí 6 měsíců ode dne sjednaného jako den nástupu do zaměstnání, zprostředkovaného krajskou pobočkou Úřadu práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.