Daň z prodeje družstevního bytu

Od: Datum: 16.07.16 13:56 odpovědí: 6 změna: 16.07.16 19:32

V srpnu roku 2012 jsem si zakoupil (převzal členská práva) družstevní byt a to za 1,35 mil. Kč. Tento rok, nebo na jaře příštího roku mám záměr být prodat cca za 2 mil a peníze použít na financování RD. Tímto se chci zeptat, zda-li musím peníze zdanit, nebo si je mohu ponechat.

Dále jestli mohu uplatnit slevu na dani na manželku, když bytova práva jsou psaná na mne

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 16.07.16 14:06

1. Daň z příjmu zaplatit musíte, pokud prodej realizujete do 5ti let o koupě.

2. Manželka s tím nemá nic společného.

Ohodnoceno: 0x

Od: storchy
Datum: 16.07.16 14:11

Někde jsem četl, že pokud peníze vložím do budoucího bydlení, nemusím daň platit.

Jde o to, že manželka je na rodičovské dovolené a pokud její výdělek přesáhne 68 tisís ročně, nemám nárok na příspěvek. Jde o to, že práva k užívání jsou na mne, takže předpokládám, že slevu mohu uplatnit.

Datum: 16.07.16 14:29

Ten princip platí myslím jen pro OV.

Od: storchy
Datum: 16.07.16 14:56

tak jsem si to našel sám :)

Osvobození příjmu z prodeje družstevního bytu

[§ 4 odst. 1 písm.u) ZDP]

Při nesplnění časového testu 5 let mezi nabytím a převodem členských práv družstva lze využít ještě ustanovení § 4 odst. 1 písm.u) ZDP.

Podle znění § 4 odst. 1 písm.u) ZDP je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen příjem z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu a poplatník použije získané prostředky na uspokojení bytové potřeby, vymezené v §15 odst 5 ZDP.

[

Datum: 16.07.16 15:20

Tak to je výborné, blahopřeji.

Datum: 16.07.16 19:32

pokud družstvo podepsalo úhradu členských podílu ve výši . milKč,pak je vše v pořádku.Pokud je to jen dohoda dvou účastníků,že si mezi sebou přesunou na černo tuto hodnotu,pak je nutno ji v plné výši výběrčím daní přiznat.Nesouvisí totiž s prodejem bytu,který nebyl váš.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.