Kamery na pracovišti- šmírování

Od: Datum: 14.07.16 01:54 odpovědí: 10 změna: 14.07.16 15:14

Zdravím, zajímá mě jak postupovat když zaměstnanec namontoval na naše pracoviště kamery bez jakéhokoliv souhlasu. A doslova při naší návštěvě řekl "konečně vás můžu pozorovat, mám je tu od toho aby jste se neflákali" jestli pořizuje záznam nevím, ale jak se vzdálím z dosahu kamer, přitom veškerá práce hotová povinosti splněné už volá na firemní telefon, kde že jako jsem že mě nevidí na kamerách. Už mě to začíná dost vadit. 6ádný podpis, zádný souhlas a jen neustálá buzerace a vyhrožování že mě vyhodí pokud mě na kamerách neuvidí. Je jich několik. Jena je asi 2 metry od stolu a kontroluje jestli u něho sedím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.07.16 01:59

Pokud vám zaměstnanec namontoval kamery, nemá na to právo. Pokud je namontoval zaměstnavatel má na to právo pouze v určitých případech.

"Přistihl vás šéf, jak v pracovní době děláte, co nemáte, a jako důkaz má video? I kdybyste zrovna spali, nesmí vás za to vyhodit. Porušil by totiž zákoník práce. Kamery jsou sice v pořádku, ale záznam lze použít jen tam, kde k tomu je legitimní důvod – v nebezpečném provozu, ve skladu či při tisku cenností."

https://www.novinky.cz/domaci…raci-nelze-az-na-vyjimky.html

http://finance.idnes.cz/kamer…A140206_2030847_podnikani_zuk

https://www.novinky.cz/ekonom…bude-az-milionova-pokuta.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beznicku
Datum: 14.07.16 02:07

Takže se ho pokusit nahlásit? S financemi ani drahými věcmi nedělámem, dohlížíme na "veřejné místo" a máme pomáhat zákazníkům, jenže většinou tam nikdo nedojde takže není komu pomáhat. A v práci nespíme. Jen si jdeme mimo kamery třeba před vstup zakouřit a už drnčí telefon.

Datum: 14.07.16 04:12
avatar
Hmmmm. Ale kouření asi v pracovní náplni nemáte, že?
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.07.16 07:13
avatar
Ja jsem teda proti kameram na pracovišti, zas ale tady pozor. Pokud nemáte povoleno si chodit během práce zakourit, pokecat, tak se zaměstnavateli ani nedivím. Někde je to tolerovano, někde ne. Jak tomu přijdou nekuraci, ze mají o půl hodiny méně přestávky než vy.A řekl bych že to ta půlhodina plus minus bude.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.07.16 06:31
avatar

Zaměstnanec je přece jeden z vás ostatních, kamarád, spolupracovník. Proč by tedy chtěl šmírovat? Má své práce dost. Kdo mu to poručil? Na to přišel sám? Nebo že by jeden z vás byl tolik aktivní? Slibte mu v šatně nějakou do nosu, ať dá pokoj a radši maká jako ostatní. Co na to zaměstnavatel, když si obyčejný zaměstnanec dělá takovéto pravomoce?

Jinak to kouření je strašný žrout času. Za směnu 6 cigaret po 10 minutách a hodina je v čudu. U nás to řešili následovně: zaměstnanci měli karty s čipy, pokud někdo odešel kouřit, pípl si a při návratu také. Dobu, kterou prokouřil, musel napracovat. A bylo to spravedlivé. Nekuřáci šli domů, kuřáci ještě makali. Jaga.

Toho zaměstnance srovnejte. Má stejné povinnosti jako vy a hraje si na vašeho vedoucího. Proč? *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 08:27
avatar

Tazatel patrně napsal omylem zaměstnanec místo zaměstnavatel.

To, že má šéf čas vás sledovat na kameře, znamená, že sám nic nedělá. S tím sice vy nic nenaděláte, ale třeba můžete počkat pár týdnů, než ho nová hračka omrzí, a snad bude zase dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 08:07
avatar

Když vaše řádky čtu, vybaví se mi moje maminka, která pracovala jako technik v továrně na výrobu koželužských strojů. Její rčení používáme stále celá rodina. jedno z nich je: "Ja ja, bylo se učit!" Nemusím překládat, že? A druhá věta byla: "Co řve? Je v teple, v suchu, krev mu neteče." Nevím, ale myslím si, že práce je od toho, aby živila. Evidentně se nepředřete, když:"tam nikdo nechodí" a vám z celé dřiny krev neteče, ani se vám mozoly nepodebraly. Za co jste vlastně placeni? Za to, že musíte sedět u stolu? *ee* A ještě se vám to nelíbí, že vás někdo kontroluje? No, neblázněte! Přála bych vám práci, která vás sedře a šéfa, ktrerý je BOSS! Pak byste si vážil každé vydělané koruny!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 14.07.16 09:16

Teda pardon, ale byt pod dohledem kamer celou pracovni dobu jako pod bicem draba, to jsou uplne smirovaci galeje *bzum* takove pracoviste musi normalniho cloveka psychicky stresovat, melo by se to zakazat ! *bum* i kdyz asi jak kde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 09:17
avatar
Tak tak.
Poznám soukromníka, do truhlářské dílny namontoval kamery. Většinou je mimo, shání zakázky. Kocour není doma... Mnozí protestovali.
.
Při výplatě došel borec, že má málo. A majitel pustil záznam : několikrát za sebou si pokazil drahý výrobek, zmetek si pořezal a hodil do odpadu, aby ho nebylo vidět. Já ten materiál musel koupit, ty ho zaplatíš. Věčně někomu telefonuješ, neděláš. Kouříš třikrát do hodiny. Nestihli jsme zakázku do termínu, a ty máš čas na hodinovou svačinu.
Když děláš pro sebe fušku, ani se nezastavíš.
Dále nedodržuješ bezpečnost při práci, neuklízíš nářadí na místo, nezametáš a špatnou technologií práce poškozuješ stroj. Koukej, že mám pravdu!
.
Takhle to spočítal dvoum...
Jeden odešel sám, další v dílně pochopili. Dokonce stoupla produktivita, i platy. A přestaly se ztrácet drobnosti... Nářadí, spojovací materiál a další.
.
Jaké galeje?
Pracuješ jak máš, tak ti to nemůže vadit. A jsi lajdák?
Nediv se.
Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 14.07.16 15:14
avatar

Jsou-li k tomu důvody, může zaměstnavatel nainstalovat kamery, a to bez souhlasu zaměstnanců. Nesmí ale kamery používat ke sledování zaměstnanců.

Na webu ÚOOÚ najdete informace ke kamerovým systémům. Máte-li dojem, že Váš zaměstnavatel porušuje zákon o ochraně osobních údajů, obraťte se na ÚOOÚ.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.