Stojí rotunda na Řípu za návštěvu?

Od: Datum: 13.07.16 20:09 odpovědí: 13 změna: 14.07.16 13:03

Stojí za to vidět i interiér? Je vyhlídka na věži přístupná?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlcŽ
Datum: 13.07.16 20:23

Za mne - nestojí to za námahu. Větší kopec se silnicí (jezdí tam i na kole), klobása nic moc, k vidění minimum...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.07.16 20:33

No stála jsem před ní, a protože bylo pondělí, bylo všechno zavřeno. Vůkol klid, lidi nikde... Pro mě ta návštěva smysl měla, Říp má něco do sebe, i když je to kopec placka... takový kopečíček. Je to součást české historie, tak asi proto to má smysl.

doplněno 13.07.16 23:18:

Bene... šak tam na tom kopčisku stojí jedna z nejstarších dochovaných staveb na území naší republiky. Tak jestli stálo za to ji tam našim předkům postavit, vláčet se na ten krtičinec s kamením, tak asi nějaký význam Říp měl i pro ně... :)

doplněno 14.07.16 09:06:

Bene, ta legenda o praotci Čechovi a Řípu je poněkud starší než Jirásek... ve 12. století ji zaznamenal už Kosmas, a to byla nějaká persona. A že je všude na Řípu binec? A proč asi? Protože se lidi neumějí v přírodě chovat. A protože mají dojem, že všude, kam vlezou, musejí být zábavné parky, restaurace s bohatým občerstvením apod. Já na nic takového nespoléhám, zabavit se umím sama, jídlo nosím s sebou a nepořádek za sebou nenechávám. V tomto duchu vedu i děti. Já jsem na Řípu zažila zvláštní ticho, jak jsem psala, bylo pondělí, vše zavřeno, lidi-návštěvníci žádní. Jen já a starší dítko, mladší bylo ještě na houbách. Okolní příroda byla taky zajímavě placatá, něco zcela odlišného od okolí, kde žiji. Kdo předpokládá, že uvidí Říp a sedne si z toho na zadek, tak bude zklamán. Kdo je romantik, má rád přírodu a disponuje bohatou fantazií, která ho přenese do dob dávno minulých, tak může být obohacený o pěkné zážitky. A já jsem romantička. ;)

Ohodnoceno: 5x

Od: benŽ
Datum: 13.07.16 20:35

Dobrý den, uvnitř to vypadá asi takto. Zdravím!

http://www.virtualtravel.cz/h…ho-jiri-na-ripu-interier.html

doplněno 13.07.16 23:06:

Vím, že můj dovětek vzbudí asi odpor, ale nevidím na Řípu nic zvláštního. Tedy, nebýt pana Jiráska, tak by ona neprokázaná legenda o příchodu Čechů byla možná zapomenuta. Ovšem, do školy chodil skoro každý, tak to bereme za modlu. Zda byl nějaký praotec Čech a kam to vlastně vylezl (pokud vůbec někam) dnes už nikdo nezjistí.

doplněno 13.07.16 23:31:

eulalie - nechci zde vystupovat jako barbar, ale co je z té rotundy vlastně původní je otázkou, resp.

možná několik kamenů v základech. Pokud se tam někdo "štrachá" kvůli rotundě (a náboženství), tak budiž, Ovšem, kvůli legendě to význam nemá - pan Jirásek měl velkou fantazii .

Od: balzerka
Datum: 13.07.16 20:56

Zvenčí opravená/ prý nevhodně omítkou/, vevnitř jednoduché lavice a šero, výhledy kolem zarostlé, musíte si najít cestičku k vyhlídce. Občerstvení v haciendě vedle, nic moc. Snad tam už udělali toalety, ty byly před pár lety tak hrozné, že jsem osobně napsala správci objektu. Když tam byl Klaus, tak tam navezli TOI-ky. Cesta tam po lehce otlučené astaltečce.Autem nahoru ne, to nechte pod kopcem na parkovišti... Ale je to naše mytická hora, tak se patří ji navštívit.

Datum: 13.07.16 21:14

Opravdu je asfalt až nahoru? Před léty končil na parkovišti, na konci aleje, pod kopcem. A nahoru byla kamenná cesta. A návštěva stojí za to. Vyhlídky bývaly asi tři, nebo čtyři, každá na jinou stranu, z vrcholu nevidíte skoro nic. Rotunda není rozhledna. Ale v duchu hesla: "Co Mohamedu Mekka, to Čechu má být Říp." si tam výlet udělejte.

A chcete-li hezkou vyhlídku skoro přes půl Čech, když už v tom kraji budete, stavte se na Milešovce. Rozhodně lepší sportovní výkon, jinak než pěšky, "hore kopcom" se tam nikdo nedostane, lepší výhled. Zásoby ssebou. pokud se tam něco nezměnilo, kdysi tam nebylo nikde nic ke koupi, žádný stánek apod. Možná někdo ví, jak to tam vypadá dnes.

doplněno 13.07.16 21:24:

Tak podle http://milesovka.cz/ je zase od letoška otevřena hospoda na vrcholu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.07.16 22:44

Byli jsme tam před xx lety s menšími dětmi a dost mě to zklamalo. Z vrcholu jsme nic neviděli, podle známého provolání praotce Čecha jsem se těšila na medové lány obilí: krajinu mlékem a strdím oplývajícím.

Tak tyto dětské představy se nekonaly, stromy a keře byly tenkrát opravdu všude.

Pro děti a trošku našeho pohybu ale vycházka dobrá, jestli nechcete ztratit iluze, tak ta Milešovka bude možná lepší. Ale jak tu je názor nade mnou, možná opravdu každý Čech by měl tuto ,,národní,, trasu absolvovat. Možná, že je škoda, že to vše nechali zarůst a vršek se pravidelně nečistil aby zůstal široširý výhled. V rotundě jsme nebyli.

Datum: 13.07.16 23:05

Nechci nikoho odrazovat od návštěvy Řípu. Rotunda je porýpaná, kam až kam takyturisté dosáhnou a zákoutí na jednu z vyhlídek stojí za to. Foceno přesně před měsícem. Bylo pondělí, takže v rotundě ani v restauraci jsme nebyli.

Datum: 14.07.16 06:51

Je to asi smutné a jsem kulturní barbar, ale nic mi to nedalo. Cesta vzhůru po asfaltce. Rotunda dost v nepořádku, vyryté nápisy typu Máňa a Karel 25. 6. 2007, či BYL SEM TU a podobné duchaplnosti. Výhledy do krajiny žádné.

Absence záchodů. Když jsem si odskočila na malou do lesa, přišlo mi, že jediným cílem všech turistů bylo to, že se přišli na Říp vyprázdnit. Člověk se musel dobře dívat, kam šlape. Nehledě na kelímky, papíry, sáčky. Převládaly ovšem toaleáky a papírové kapesníčky.

Nelíbilo se mi tam. To ze Sněžky, když vyjde počasí, vidí člověk lán světa, u nás i v Polsku. Tady prostě nebylo vůbec nic. Snad mi to praotec Čech odpustí, ale nevybral si opravdu nic moc. Jaga.

Datum: 14.07.16 08:23

Praotec je v tom nevinně. Když se přenesete do jeho doby: tak tam žádná asfaltka nebyla, rozhled po kotlině Zahrady Čech musel být pěkný, protože kopec nebyl zarostlý, kotlina je chráněná ze severu hradbou hor, a je to jedna z nejteplejších oblastí naší republiky, opravdu se tam daří ovoci a zelenině, oprýskaná a poničená rotunda tam ještě nestála, v roští se žádné kelímky, pet láhve, exkrementy nenacházely. Určitě tam byl klid, pouze zpěvné ptactvo bylo slyšet s plnou parádou, bzukot včel, cvrčkové cvrčeli a nad krajinou neopletenou el. dráty a továrními kulisami se vznášel božský klid a mír. V lesích vůkol hory se jistě prohánělo plno zajíců, pernaté zvířeny, nebo vysoké.

To my, další generace jsme dotvořili tento dnešní obraz.

Jediné, co mu můžeme vytýkat, že zarazil zde v srdci Evropy a nedošel o kousek dál k moři. *slunce*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.07.16 08:35

Záleží na tom, co od takové stavby čekáte. Když vlezete třeba na zbytek nějakého keltského hradiště někde uprostřed lesa, taky tam nebude odborný průvodce a restaurace s bohatou nabídkou. Neplete si rotundu s rozhlednou, rotundy žádnou vyhlídkovou věž nemají. Jsou to stavby, určené pro náboženské účely. Rotunda na Řípu je v podstatě jednoduchá stavba, ve které skutečně (mimo akustiky) nic zvláštního není. Ale co by tam asi tak mělo být? Restaurace? Dobový nábytek? Sbírka umění? Prodejna suvenýrů? Ne, nic takového tam není. Jen prostý, v podstatě prázdný (ale nikoliv nezajímavý) prostor. Rotunda bývá (snad mimo pondělí) v sezóně přístupná organizovaně (s průvodcem). Prohlídky se ale nekonají při bouřkách, protože Říp je široko-daleko jediný kopec, navíc je převážně z vodivého magnetovce a proto nejsou údery blesku do rotundy na samém vrcholu nic výjimečného.

Takže pokud máte rád historické stavby jako takové, stojí rotunda určitě za návštěvu. Pokud Vás zajímá jen pohled do krajiny, musíte využít jednu z vyhlídek cestou nahoru, nebo tu kousek od vrcholu. Kvůli smogu ale nic moc vidět nebývá.

Byl jsem tam naposled asi tak před 5 lety. Cesta nebyla celá asfaltovaná, ale dlážděná kameny, občasně opravená betonovou záplatou. Kus před rotundou byl dost ubohý stánek s občerstvením (na toalety si nevzpomínám). Vyhlídky zarostlé, nic moc.

Datum: 14.07.16 09:05

I když tam k vidění mnoho není, tak za návštěvu to rozhodně stojí. Dýcháte tu historii České země a představujete si, jak tam kdysi vykráčel praotec Čech. Ale pokud Vás dějiny nebaví, tak tam nechoďte.

Od: makyŽ
Datum: 14.07.16 12:55

vylezli jsme na Říp a rozhled byl krásný, na veži jsme nebyli, ale v rotunde ano, poseděli a dali kávu nebo jiné občerstvení, nevím, jestli stojí za to videt interiér, to je vec názoru, me mrzelo, že jsem nikdy nebyla na Řípu, tak jsem si to splnila a mám z toho dobrý pocit,

Datum: 14.07.16 13:03

Dobrý den, já byl na Řípu před asi 5ti lety a tlačil jsem nahoru kočárek se synkem. Těsně pod vrcholem jsme píchli kolečko a ačkoli jsem sebou měl lepení, pumpička zůstala dole na parkovišti v autě. Tak jsem bafnul kolečko a tradá dolů, zalepit, nafouknout a zase zpět nahoru. Nevím, jak rotunda, nebo občerstvení, ale tohle byl nezapomenutelný zážitek, takže Říp mohu s čistým svědomím jedině doporučit. ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.