Nárok na příspěvek na živobytí?

Od: Datum: 13.07.16 15:05 odpovědí: 3 změna: 13.07.16 18:25
Dobrý den potřebovala bych poradit byla sem na sociálce kde my Řekly ze bez za žádaného příspěvků na bydlení my nedají příspěvek na životní minimum (živobytí ) chci se zeptat zda je mozne požádat o hmotnou nouzi bez toho doplatku a příspěvků na živobytí mě to njede do hlavy když na bydlení nepotřebují ale na jídlo ano Děkuji za zkušenosti a rady
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.16 16:49
avatar

Moje zkušenost a rada je vykašlat se na sociálku a začít pracovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.07.16 17:26
avatar

Zdravím,
postup je následující
Jako první se musí požádat o příspevek na bydlení - nepojistné dávky (dokládají se náklady) - může požádat kdokoli (zaměstnanec s mzdou, příjemce podpory v nezaměstnanosti, důchodce atd.)
Po vyřízení této nepojistné dávky, pokud dotyčný nemá žádný jiný příjem (viz výše) se žádá o tzv. dávky hmotné nouze - příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.
Pro příspěvek na bydlení se dokládají zaplacené (tj. nejdřív složenky musíte zaplatit) náklady 1x za 3 měsíce, tzv. hmotná nouze se dokladuje 1x za měsíc.
Pokud se ve vašich příjmech cokoli změní (např vám vrátí přeplatek za elektřinu), odebírají (či snižují) vám nejdřív doplatek na bydlení, pak příspěvek na živobytí a nakonec teprve příspěvek na bydlení.
U příspěvku na bydlení dokládáte jen výdaje, u tzv. hmotné nouze už dokládáte i veškerý majetek (auto, vlastnictví nemovitosti, uložené peníze v bance atd.) a to se kontroluje ( do bytu vám příjde úřední kontrola a kontroluje, jak máte vybavený byt) a podle toho se odvíjí výše (přesněji nárok) příspěvku.
Ono je to celé celkem logické - každý člověk si z jakéhokoli příjmu nejdříve zabezpečuje živobytí (jídlo) a pak teprve ostatní náklady (bydlení atd.). Proto se začíná s pomocí nejdříve od bydlení a teprve když dotyčný už nemá ani na to jídlo, dostává příspěvek na živobytí (na jídlo).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.07.16 18:25
avatar

Je to dáno zákonem ► napřed státní sociální podpora, když ani ta nestačí, pomoc v hmotné nouzi...

Podle mne je to i logické. Pokud se "vejdete" do normativních nákladů na bydlení a bydlení Vás nepřijde na víc než 30 % příjmů, měla byste mít dostatek i na živobytí...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.