Brigáda u benzínky - umývání skel

Od: Datum: 13.07.16 17:26 odpovědí: 4 změna: 13.07.16 18:39
avatar

Tento dotaz vyplynul z jiného dotazu, kde se mluví o brigádnících - umývačích skel na benzínce. Obecný pokec nechme a řešme tam , ale mě by zajímala pracovně právní stránka takovéhle brigády (od kolika let je to možné dělat, jaký je správně smluvní vztah s provozovatelem benzínky (DPČ? A musí být vůbec nějaký?), jak se to daní, odpovědnost za bezpečnost práce atd.). Jasně že se to dá dělat i "na hubu a na černo", ale zajímalo by mě, jak je to správně a kosher

:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.16 17:32
avatar

Jethro, kdysi mě přepadl umývač oken auta na benzince v Jeseníku. I zeptala jsem obsluhy benzinky, jestli k nim ona osoba patří. Nepatřila. Byla to podle mě práce "načerno" bez smlouvy... nebo tak nějak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.16 17:43
avatar

Zdravím, na pracovně právní problematiku neodpovím, ale logicky by měl takovýto "zaměstnanec" pumpy mít normální smlouvu, proškolení z bezpečnosti práce, povinnou reflexní vestu... Sama jsem však umývala skla během tojích práznin na pár benzinkách a nikdy jsem smlouvu neměla... *nevi* pro vedení benzinky samozřejmě výhodnější, než odvádět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.16 18:30
avatar

Dobrý den,

Bavme se ve smyslu, že jde o zaměstnance benzínové pumpy, v takovém případě je na Dohodu o provedení práce (případně může být i DPČ) o problematice ohledně zařazení pozice jsem psal již minule, samotné umývaní skel zvláště v případě, že benzínová pumpa není vybavena mycí linkou je administrativně problematická nehledě na finanční náklady oproti příjmům - zkrátka většinou se to nevyplatí (což je důvod proč se to tak málo vidí) . Proto se často taková pozice uvádí jako výpomoc provozu. A případný brigádník tak dělá drobné práce kolem benzínky, uklízí koše, nedopalky, zametá, doplňuje zboží do regálů, případně pomáhá s drobnou údržbou jako natírání apod.

Smlouva sepsána být musí. Ať už jde o DPP nebo DPČ musí být písemná - jinak je neplatná.

Věková hranice vychází ze zákona, takže minimálně 15let po skončení povinné školní docházky. Ohledně nočních směn, tak ta je zakázaná s výjmkou starších 16let a to na max. 1hodinu pod dohledem staršího 18let. ( o problematice zaměstnávaní mladistvých hovoří zákoník práce )

Bylo i nemálo firem, které brigádníky na čerpací stanice prostě postavili, ať už s vědomím čerpácí stanice či bez něj.

Zaměstnanec musí samozřejmě projít běžným školením BOZP.


doplněno 13.07.16 18:42:

Ještě odpovím na dotaz zda-li může dělat sám pro sebe.

Ano, může ALE, jelikož nabízí své služby v provozovně jiné firmy musí s ní mít domluvený a mít tuto činnost povolenou. Jde vlastně o něco podobného jako v případě stánků u a v obchodních domech.

V takovém případě, ale musí mít živnostenské opravnění. Zde by šlo nejspíše o živnost volnou konkrétně "výroba, ochod a služby jinde nezařazené". V takovém případě ovšem musí osoba splnit podmínky pro udělení ŽO, mezi ty patří i plnoletost, tedy min. 18let.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.07.16 18:39
avatar

Já si to bez nějakého smluvního vztahu s benzínkou představit neumím. Benzínka vlastní nebo má pronajatý pozemek, podle mne by na něm těžko mohl někdo podnikat "sám na sebe"...

Pokud navážu na předchozí diskuzi, kde se mluvilo hlavně o mladých, myslím, že by stačila DPP nebo DPČ.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.