Narok na invalidni duchod

Od: Datum: 10.07.16 23:00 odpovědí: 2 změna: 11.07.16 13:16
Dobry den,byl mi schvalen CID 1.stupne. Bude mi vyplacena alespon minimalni castka invalidniho duchodu kdyz nemam splnenu potrebnou dobu socialniho pojisteni? Dekuji za odpovedi
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.16 23:22
avatar

Pravděpodobně ne.

Být uznán invalidní a mít nárok na výplatu důchodu jsou dvě rozdílné věci. Invaliditu posoudí a uzná (nebo neuzná) podle zdravotního stavu posudkový lékař. Ale pro nárok na výplatu důchodu jsou nutné dvě podmínky - být uznán invalidní a mít zákonem požadovanou pojištěnou dobu. Jestliže nesplňujete podmínku pojištěné doby, nevznikne Vám nárok na výplatu důchodu, přestože máte uznanou invaliditu.


doplněno 10.07.16 23:26:

Chybějící dobu si snad můžete doplatit v dobrovolném důchodovém pojištění, určitě se to vyplatí (přestože jsem odpůrce půjček, myslím, že na tohle se vyplatí si i půjčit), částka se Vám vrátí ve vyplaceném důchodu. Ale přesně Vám poradí a spočítají všechno referentky na důchodovém oddělení Vaší OSSZ.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.07.16 13:16
avatar

Zkratka ČID už se několik let nepoužívá a uznání invalidity I. stupně je něco jiného než přiznání ID I. stupně.

Zatímco k uznání invaliditty se posuzuje stupeň ztráty pracovní schopnosti, je pro přiznání ID nutné mít splněnu podmínku trvání důchodového pojištění. Stejně jako Inžinýrka se přikláním k doplacení důchodového pojištění.

Připomínám, že se doba pobírání ID I. nebo II. stupně nezapočítává do odpracovaných let z hlediska nároku na starobní důchod. Vedle pobírání těchto ID je nutné získat další dobu důchodového pojištění zaměstnáním, SVČ nebo dbrovolnou účastí (sám si důch. pojištění hradit). Částečně se započte i doba případné evidence na ÚP.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.