Uplatnění odpočtu DPH před registrací

Od: Datum: 10.07.16 12:17 odpovědí: 4 změna: 10.07.16 13:01
Dobrý den,zakládáme s.r.o a již máme přiděleno IČ. Neprovedl jsem ještě registraci na FÚ (ani k DPH ani k dani z příjmů - lhůta je až 30 dní, takže mám čas) a nemám ještě založený bankovní účet. Již bych ovšem potřeboval nakupovat nějaké vybavení a služby. Chci se zeptat, jestli mohu za tyto věci platit hotově případně ze svého osobního běžného účtu (aby to nemělo vliv na případné uplatnění odpočtu) - anebo je potřeba vyčkat na založení firemního účtu a z něj pak vše hradit?Dále bych se rád zeptal, jestli v případě, kdy se plátcem DPH stává firma hned od založení, může uplatnit odpočet DPH i ze zřizovacích výdajů (sídlo firmy apod.) a také ze služeb, pokud k jejich zdanitelnému plnění došlo ještě před reálnou registrací k DPH..DěkujiMichal
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.16 12:28

Lze až 12 měsíců zpětně. Viz https://portal.pohoda.cz/dane…-mesicu-zpetne-od-registrace/

Nicméně neberte to jako samozřejmost. Finanční úřady v poslední době velmi pečlivě posuzují důvody k registraci k DPH a není to jen o tom, že vyplníte formulář a budete plátcem. Vyžadují doložení důvodů, někdy chtěli dokonce vidět i podnikatelský plán atd. Dříve jako důvod stačilo uvést, že poskytujete služby/zboží plátcům DPH, nicméně co mám informací, tak to některým úřadům již jako důvod nepostačuje.

JInak nevím proč řešíte bankovní účet, v pondělí zajdete do banky, založíte a máte ho hned.

doplněno 10.07.16 12:53:

To také není důvod být plátcem DPH, ale můžete to zkusit pokud o to stojíte. Každopádně právě pro tyto případy byl zaveden institut "Osoba identifikovaná k DPH" viz. http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php

Zjednodušeně řečeno se jako plátce chováte pouze v zahraničí, v ČR zůstáváte naplátcem.

Ohodnoceno: 0x

Od: xy
Datum: 10.07.16 12:36

Ten zpětný odpočet se ale netýká všeho, pouze obchodního majetku, drobného majetku a zásob. Služby ne.

Od: michalz
Datum: 10.07.16 12:48

Vím, že se týká jen majetku, zásob apod. a to 12 měsíců před datem registrace. Předpokládám ovšem, že toto ustanovení se týká především subjektů, které již podnikají a po určité době jim vznikne povinnost (či potřeba) změnit své neplátcovství na plátcovství DPH. Proto se ptám, jestli v případě, kdy se firma stává plátcem DPH hned při založení je možné zahrnout i plnění, která spadají do zřizovacích nákladů, případně služby před reálným datem registrace (např. firma založena 8. 7., návštěva FÚ o dva týdny později a plátcem DPH jsem již od 8. 7. nebo až od 22. 7. po registraci k DPH?)

Jinak plátcem DPH se firma pravděpodobně stát musí. Budeme kupovat zboží z jiného členského státu EU a to - jak jsem pochopil - z nás činí plátce DPH.

A proč řeším účet? V bance jsem byl již v pátek, ale byl problém s tím, že ačkoliv jsem měl k dispozici výpis z OR, tak jsem účet založit nemohl, protože naše IČ ještě nevyskočilo v obchodním restříku online. Následující týden se do banky nedostanu, takže až další pondělí a to je docela dlouho. Rád bych tedy mezidobí nějak smysluplně využil.

Od: xy
Datum: 10.07.16 13:01

plátcem se stáváte datem registrace. Pro odborné dotazy bych velmi doporučila diskusi na serveru bussiness.center

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.