Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,můžete mi poradit,máte zkušenosti s prací v cizině,-třeba -rakousko-pečovatelství,kompletace kalendářů,pokojské,Španělsko, Itálie-sběr ovoce,Cestovné,ubytování atd.moc díky J
Labradore, sice mám asi zkušenosti z trochu jiných oblastí práce, ale pár rad pro tenhle typ práce v cizině: 1) Vždycky se snaž zjistit o nabízející firmě co nejvíc. Pokojská neznamená vždy pokojská. Fakt. Takže googleovat a nenechat se nalákat na horentní (a nepravděpodobný) plat. Postačí zhruba zjistit průměrnou mzdu v dané zemi, a pokud za sezónní práci či práci v terciéru (=služby) bude někdo slibovat víc, je to podvod. POZOR! 2) Pokud je to jenom trochu možné, nejezdi sám (sama). Kdyby jo na věc přišlo, budete na problémy dva a taky dva lidi je obtížnější obalamutit/zneužít apod. 3) NIKDY NEDÁVEJ Z RUKY SVŮJ PAS, a to ani v případě, že ti zaměstnavatel bude tvrdit, že to potřebuje pro úřady nebo něco podobného. Kdyby taková situace nastala, řekni, že půjdeš na úřad s ním. Pro jistotu si udělej kopii dvojstrany pasu s fotkou (aby bylo vidět vyražené číslo) a dobře schovej (holky do podprsenky, kluci co vím, dávali do malého sáčku a leukoplastí lepili někam k tělu, na břicho třeba - obvykle při výletech na východ, pravda, ale když nevíš, do čeho jdeš...). 4) Domluv se na pevném dni, kdy se ozveš domů, aby věděli, že kdyby ses neozval, mají zalarmovat pomoc.
Promiň, je to trochu děsící, viď? Ale ne vždycky jsou agentury to, za co se vydávají - tady není opatrnosti nazbyt. Je taky dobré naučit se pár základních frází v jazyce země, pokud ho neovládáš - zejména "jsem ta a ta, pocházím odsud, potřebuju pomoc, nemám/chci, neumím jazyk, potřebuju tlumočníka". Věř tomu, osobně znám lidi, kteří neskončili, kde měli, a není to sranda.
Ale teď trochu pozitivněji. Jestli jsi přesvědčen, že práce je OK, zjisti si na stránkách našeho min. zahraničí, co je třeba v dané zemi po příjezdu udělat; někde třeba chtějí, aby ses registroval na městském úřadě při určité délce pobytu. Jinde ne, ale je dobré vědět, co je třeba udělat. Cestovné si obvykle člověk hradí sám a ubytování záleží na poskytovateli práce. Jedna kamarádka měla štěstí - jeli jako pár do Skotska, ona studovala, ale její přítel dělal půl práce na farmě, a tak bydleli zdarma (ještě za slib, že lehce renovují onen příbytek). Ale zase pozor - inzeráty typu "výdělek 1000 eur týdně, ubytování zdarma" jsou podezřelé. Průměrný plat západního Evropana ve službách bude kolem 1000 - 1200 eur měsíčně. Někdy míň někdy víc, podle typu práce a podle toho, jak je člověk šikovný. Na pečovatelství by měli určitě vyžadovat určitou kvalifikaci, pokud ne, bude to podvod (zvlášť v Rakousku, tam po nás pořád ještě není snadné pracovat, potřebuješ povolení).
Budu ti držet palce, ale fakt si dávej bacha. Řekni doma přesně, kam se chystáš, v kolik asi přijedeš, kdy se ozveš. Vezmi si nějaké peníze v hotovosti (cca 100 eur) na nejnutnější přežití,kdyby náhodou, a návrat domů, a platební kartu. Chtěj smlouvu, pokud to jde, a za žádných okolností nedávej z ruky doklady. Dopředu zavolej poskytovateli a chtěj po něm identifikační údaje. Zjisti si co nejvíc a pojisti se z několika stran, kdyby šlo o podvod. Držím pěst!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.