Odstěhovat se od rodičů?

Od: Datum: 06.07.16 11:33 odpovědí: 10 změna: 08.10.16 16:11

Dobrý den, zajímal by mě názor nezaujatého člověka. Rozepíšu to tak, jak to teď mam. Je mi 21 let, vloni jsem maturoval. Po maturitě jsem nastoupil hned do práce. A tady všechno začalo. Čí dál víc jsem se hádal s tátou. Když jsem chodil na SŠ, tak bylo všechno ok. Hádky taky byly, ale né tak časté. Za tu dobu, co pracuju už jsem od něj slyšel asi 5x, že se můžu sbalit a jít. Dneska ráno byla opět hádka asi největší mezi náma a skončilo to tak, že do mě začal strkat a vyhrožovat, že mi rozbije hubu a že se mam sbalit a vypadnout. Já jsem se s ním samozřejmě nepral a šel jsem pryč do pokoje.

Teď se pokusim rozepsat situaci, jak to u nas vypadá. Troufám si o sobě říct, že nejsem žadnej rozmazlenej fracek. Nic nemam zadarmo. Rodičům měsíčně přispívám na bydlení. Tenhle měsíc jsem dal 8000 na bydlení. Jinak davam 4000 měsíčne, ted mi to zvedli na 5000. Ok, to beru. Mam v tom jídlo, mama mi vypere apod. Takže kdybych nic nedával a doma bych jen vyžíral ledničku a nic bych nekoupil, tak bych to všechno bral. Ale když jsem doma, tak vozím mamu do prace apod. S mámou říkame (naše domněnka), že má tata rozdvojenou osobnost. Má dny, kdy je v pohodě a pro rodinu by udělal všechno, ale má dny, kdy mě a mámu jen uráží a nadává nám a nikdy si nepřipustí, že by zrovna on nemusel mít pravdu. Hádky vznikaj z uplných kravin. Např. že máma tátovi udělá svačínu se šunkou a on měl chuť na salám nebo máma myje nadobí rozbije např. skleničku, tak je doma peklo a vyhrožuje rozvodem. To jsou hadky mezi rodiči. Mě v poslední době nemůže vůbec cejtit. Sotva mě pozdraví. Poslední naše hádka vznikla tak, že jsem jel do posilky a nepřišel jsem za ním a neřekl jsem mu, že jedu do posilky...problem byl, že jsem mu to řekl z chodby, když jsem odchazel, jen jsem z chodby zavolal "jedu do fitka". Moc dobřě ví, že když mam volno, že jezdím do fitka. A tomu taky vadí, že chodím do fitka (nevím proč) pořad má k tomu komentáře. Vadí mu, co jím, že nejím to co on. Podle něj jsem mlsnej a nechape proč si nenamažu třeba chleba s maslem nebo se sadlem. Tak říkam, že budu jíst to co chci ja, že si vydělavam a chci mít pestrou stravu. Taky mu vadí, že si v praci chodím na obědy (on nema možnost a bere si jídlo z domova). Jinak bych neřekl, že jsem nějak vybíravej sním všechno. Občas mám připomínky a rejpnu si že je zase omačka apod. Dává nám najevo, že my s mámou jsme k ničemu a on děla všechno nejlíp, že bez něj bychom byli v haji. Musíme mu hlasit uplně všechno.

Já teď stojím před rozhodnutím jestli se postavit na vlastní nohy a jít sám do pronájmu. Najít si byt, kde pracuju. Jinak dojíždím do práce asi 30km. Asi jedinej důvod, proč váham je máma. Máma se mě zastavá a tím pádem to schytáva od táty a když odejdu ve zlém, tak si to bude vylejvat na ní.

Snad jsem napsal všechno, co jsem chtěl.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.07.16 11:38

Je čas začít si žít vlastní život. Takže já bych zvedal kotvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.07.16 11:44

Neřešte spor rodičů, oni si to vyřeší. Jděte bydlet kamkoliv, starej jste akorát a a ni se vám to moc neprodraží když nebudete dojíždět. S mámou si třeba jednou týdně dáte rande v cukrárně a věřte, že i vztahy rodičů se zlepší. Držím vám palce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.16 11:46
avatar

V 21 letech je nejvyšší čas postavit se na vlastní nohy - zvláště pokud je to takto.

Vydělávaš .. dáváš 5tis. na domácnost. V podnájmu ty výdaje nebudou o tolik vyšší a kvalita života bude nesrovnatelně lepší.

Ano budou to starosti navíc, samozřejmě, že u maminky je často nejlíp - tam se nejlépe našetří nějaké penízky .. ale jde o to za jakou cenu.

Propočítej si vše, kolik by tě vyšel nájem apod. Kdyby ses přistěhoval blíže k práci, ušetříš na dopravě. A podle toho se rozhodni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.16 11:58
avatar
Chápu vás i vaše váhání, nechcete v tom mamku nechat. Radím odejít a začít žít sám,o mamku se nebojte, ta si ho srovná a když ne rozvedou se.. Ale to už je mimo vás.. Držím vám palce, určitě vše zvládnete
Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 06.07.16 12:05

Jsem pro, abyste odešel. Připomíná mi to případ z mého okolí. Otci vyrostl vedle sebe chlap s názorem, konkurence. Když odejdete, tak tam už nebude ten katalyzátor jeho prudkých reakcí. Tím pádem se o maminku nebojte. Pak jeho jednání nebude tak vyhrocené a ona to pak bude řešit sama. Zas tak nesvéprávná není. Můžete si hledat bydlení v místě svého zaměstnání, nebo někde napůl cesty. Ideálně svoje, než přeplácet podnájem. Tak a´t Vám to vyjde!


doplněno 06.07.16 13:09:

Přečetla jsem si odpovědi po mně. Taky to nebude procházka růžovým sadem. Přesto si postupně zjišťujte, jaké jsou šance na bydlení a jestli není nějaký solidní kámoš, kdo by s Vámi šel do podnájmu. Náklady napůl.Ceny se liší , jak kde.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: golkos
Datum: 06.07.16 12:29
Za takovyhle situace bych hledal vlastní bydlení a jestli se na to necítíš, že vše zvládneš co třeba nejdřív na zkoušku nějaký spolubydlení u někoho kdo má v bytě nevyužitej pokoj a uvidíš jestli se to doma srovná nebo ne a jestli seš připravenej bydlet sám a najít si vlastní podnájem. Kamarád se odstehoval do Prahy za prací, kterou už měl domluvenou a za tri tydny se zhroutil a jel zpatky k rodicum. Mel tam nejaky stavy uzkosti a deprese i kdyz byl v kontaktu v rodinou a kamarady pres skype a zello. Navic v patre nad nim byla snad 18hodin denne nahlas TV a a dva polohluchy chlapi se tam furt dohadovali a chrapali jen kdyz byl v praci asi tak vse zrusil a misto osamotneni mel "vylet" do Prahy za 10tis.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: golkos
Datum: 06.07.16 12:30
Osobne taky stojim v situaci zda se odstehovat resp. kdy a kam. Najem v byte stoji cca 8,5tis s poplatky jidlo netušim pod 2tis to asi nebude. Navic nemam auto a budu potrebovat koupit spoustu vybaveni ono se to nezda ale kdyz ty zakladni veci nutny do koupelny, kuchyne, loznice date na jednu hromadu... Nemluve o nabytku kdyz tam neni ani postel, stul a zidle. Asi bych to financne utahl ale "nic" by mi nezbylo. Ted si davam hodne penez na sporici ucet ne ze by mi ty ubohy 1,5%(pri zalozeni 2,25) vydelavali ale mam je tam jako zaklad pro vlastni bydleni (hypoteka neni nikdy 100% např. 20% musite vylozit na drevo) + nutne upravy, opravy, rekonstrukce, vybaveni. Řikal jsem si, že se odstehuju do podnajmu až najdu partnerku a budem na to dva ale ukazalo se ze bez bytu a auta nemam sanci ji najit za 5let snažení tak nevim jak dal...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: elina
Datum: 06.07.16 15:45

Jsem už sice stará dáma, ale tomasovi bych také radila to co ostatní, spíš mě zaujalo, co píše golkos, že bez auta a bez bytu holky ho nechtějí? To je nějaký překlep, ne? Asi hledáte na špatných místech,ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: golkos
Datum: 08.10.16 15:10
Pro většinu holek je totiž kluk co si vydělává ale stále bydlí s rodiči jen lenoch a příživník maminčin mazánek co mu doma vyvařujou, perou, žehlí ap. a on má vše pod nosem hotový a nepodílí se na domácích pracech je nesamostatný, nesoběstačný a nedokáže(nechce) se postarat o sebe natož jinou osobu jen využívá bezplatně mamahotel atp. A o takového ženy přece nestojí ale odsoudí ho takto aniž by zjistili skutečný stav věci. Jestli třeba nejsou rodiče již nejsou staří a nemohoucí a on musí zajistit celý chod domácnosti sám + to co potřebují oni nebo sice jsou soběstační ale z důchodu by nepoplatili ani náklady na bydlení a jídlo kdyby se odstěhoval a nemohl na energie a jídli přispívat protože by platil podnájem atp. To už je nezajimá pokud se nejedná např. O dvojdomek nebo dvoupatrový dvougenerační domekkde má vlastní vchod z chodby/schodiště svojí kuchyň, koupelnu, ložnici, obývák to pak jo to jim nevadí obvykle ale jak bydlí v bytě/domku v jednom "dětskym" pokoji a vše ostatní je společné tak je zle a když ta holka třeba sama bydlí u rodičů není ani místo kde se navštěvovat v soukromí, přespat, kam si přivést přátele atp. Protože by to rodiče obtěžovalo, nepřejou si aby tam chodili cizí lidi a ještě by slyšeli vše co se za zdí/dveřmi říká nebo dělá. A ten řidičák se považuju téměř za povinný od 18 max do 20let pokud nestuduje ale třeba už pracuje (pokud bez něj sežene práci kdy často požadují ŘP i když ho nebude využívat na své pozici)nebo nejpozději hned po studiu aby si udělal jinak na něj všichni pohlížejí jako by neměl např. ani dokončenou základku nebo byl nějak postiženej. A bez auta je dnes živit značně zkomplikovaný a pro mladé lidi neplnohodnotný protože je značně omezuje od běžných nákupů (tahat 10kg nákup o objemu velkého vozíku x km v rukách?), cesta do práce s žádnými nebo nevyhovujicími spoji MHD, nemožnost věnovat se zájmům a zábavě navštěvovat vzdálenější přátele (třeba přes 2h cesta tam i z5 + vázanost na jízdní řád takže se setkání jen obtížně časově zkoordinuje aby vyhovělo oběma) nebo převážet větší/těžší předměty od pytle brambor po vybavení domácnosti, výlety atp. A ty holky prostě dají klidně přednost někomu kdo je méně kvalitní jako člověk/partner ale má nějak pro ně vhodně vyřešené bydlení a je "pojizdný" jinak mu nedají šanci a jsou to zkušenosti i kolegů a známých.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.16 16:11
avatar

Uvědomuji si, že v ještě mladším věku jsem odešla já, jedna dcera, starší dcera se vdala a odešla, mladší se několikrát stěhovala, dokud nenašla svého partnera založili rodinu. Vnučka také ve 20ti odešla. *hej* Když mi mladší řekla, že odejde, rozbrečela jsem se a říkala jsem, že vím, že jsem protivná a že si dám pozor. Mladá mě objala a povídala, že je dospělá, že přišel čas, aby si žila svůj život. Že to její stěhování není o útěku od protivné mámy, ale je o potřebě žít si podle sebe. ;) Tomáši, přišel čas. Než najdeš nové bydlení, nejlépe s někým, zvykneš si na tu myšlenku. A také rodiče si zvyknou. Už je opravdu čas. *slunce*Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.