Dodatek ke smlouvě

Od: Datum: 26.11.12 18:57 odpovědí: 4 změna: 26.11.12 22:57
Přítel pracuje v autoservisu jakožto vedoucí skladu. Má smlouvu na dobu neurčitou. K této práci ve svém volnu pracuje na e-shopu stejného zaměření, ale nikde neni psaný jako vlastník ani nic podobného. V autoservisu mu chtějí dát dodatek ke smlouvě o tom, že nesmí provozovat žádnou podobnou činnost.
Co se stane v případĕ,
1) že dodatek nepodepíše? Okamžitá výpověď?
2) že dodatek podepíše s tím, že nikde nemá psané, že tento e-shop provozuje a vlastní? Pak mu nemají jak dokázat, že s tímto e-shop má něco společného.

avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.12 19:13
 
avatar

Součástí pracovní smlouvy bývá v některých případech tzv. konkurenční doložka, v níž se zaměstnanec zavazuje, že po skončení pracovního poměru se zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele a to nejdéle na dobu 1 roku po skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel se přitom zavazuje, že zaměstnanci poskytne přiměřené penežní vyrovnání. Jelikož se ve vašem případě nejedná o činnost po skončení pracovního poměru, pak nevím, o jaký dodatek ke smlouvě se může jednat. Je také možné, že zaměstnavatel tuto zásadu nezná.
Podívejme se však na § 304 zákoníku práce. Tam se praví, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. K tomu pak není nutný žádný dodatek pracovní smlouvy. Nakolik jsou činnosti vašeho přítele shodné, to bez bližších informací nelze posoudit.
doplněno 26.11.12 19:43:

Pro výpověď pracovního poměru zde nejsou důvody. Uzavření smlouvy (i dodatku) je dvoustranný právní úkon, který je založen na shodné vůli dvou nebo více stran. Pokud u jedné ze stran tato vůle není, pak to nemůže mít za důsledek ukončení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.11.12 21:10
 
avatar

"Okamžitá výpověď neexistuje. V úvahu však přichází okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu porušení předpisů vztahujících se příteůe zvláště hrubým způsobem (§ 55).

Zaměstnanec nesmí v době svého zaměstnání bez předchozího písemného souhlasu stávajícího zaměstnavatele pracovat pro jiného zaměstnavatele ani podnikat ve stejném oboru činnosti jako jeho zaměstnavatel.

Váš přítel si měl před začátkem činnosti nebo (pokud v e-shopu pracoval již před vznikem tohoto pracovního poměru) při uzavření pracovní smlouvy vyžádat písemný souhlas zaměstnavatele.

___ Odkazy:

Další výdělečná činnost (ZP, § 304)

Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (ZP, § 55, odst. 1 písm. b)

Pro úplnost:

Výpověď ze strany zaměstnavatele (ZP, § 52 písm. a - h)

 
Od: lenca721
Datum: 26.11.12 22:28
 

Přítel s tím e-shopem začal asi po 3 letech, co v autoservisu pracuje. A ve smlouvě nemá napsáno, že tuto činnost stejného zaměření NESMÍ provozovat... tudíž mu jí přece nikdo nezakázal.. a teď si právě udělal e-shop a chtěl o tom dodatek, aby to mohl provozovat. Nadřízený přišel s tím, že mu dá dodatek jiný* viz. otázka.

Datum: 26.11.12 22:57
 
avatar

Lenco,

pracovní smlouva musí obsahovat pouze nezbytné náležitosti (sjednaný druh práce, místo výkonu práce a datum nástupu do práce). Další záležitosti upravuje zákoník práce. V pracovní smlouvě lze sjednat i další věci, ale není to povinné.

Vašemu přáteli nemusí zaměstnavatel zakazovat nic zu toho, co upravuje zákoník práce. Ten by měli dobře znát nejen zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci. (Nemluvě o tom, že neznalost zákona nikoho neomlouvá.)

Takže pracovat ve stejném oboru, v jakém působí zaměstnavatel Vašemu příteli zakazuje přímo zákoník práce.

___ Bez předchozího souhlasu zaměstnavatele Váš přítel nesmí vykonávat výdělečnou činnost v oboru působnosti svého zaměstnavatele.

Protože Váš přítel porušil zákoník práce (tedy předpis vztahující se k vykonávané práci), může mu zaměstnavatel nařídit činnost v e-shopu ukončit, případně zrušit pracovní poměr.

doplněno 26.11.12 22:58:

Podívejte se na odkazy z první odpovědi, vedou na příslušné paragrafy zákoníku práce.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.