Dědictví v případě smrti přítele

Od: Datum: 30.06.16 09:40 odpovědí: 6 změna: 30.06.16 16:35

Žiji s přítelem v jeho rodiném domku ve společné domácnosti již 5 let.Z předchozího manželství máme oba dva po dvou dospělých dětech.Děti s námi nebydlí.Jak by probíhalo dědické řízení v případě jeho úmrtí?A jak by probíhalo v případě kdyby jsme uzavřeli sňatek?...děkuji předem za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.06.16 10:05
avatar

Pokud by přítel zemřel a nezanechal závěť nebo dědickou smlouvu, pak budou dědit v první dědické třídě jeho potomci. Pokud byste byli manželé, pak byste dědila půl na půl Vy s jeho potomky.


doplněno 30.06.16 10:21:

abych to upřesnila: půl na půl s jeho potomky = všichni rovným dílem

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.06.16 16:35
avatar

NAvíc, v první řadě by vám připadl poloviční podíl ze společného jmění manželů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.16 10:16

Pokud byste uzavřeli sňatek, tak dědíte po jeho smrti vy jako manželka a také jeho dvě děti, tedy vy 3 dědicové (pokud jsou všichni způsobilí k dědění), vždy však na třetiny - v případě domu tedy tento dům každý po 1/3, za situace, pokud bude i po trvání manželství dům patřit výhradně jemu. Pokud by se mělo jednat o SJM, tak vám zůstává vaše půlka a druhá půlka je předmětem dědění.

Pokud zůstanete nesezdani, celé dědictví včetně domu si rozdělí po jeho smrti po jedné polovině pouze jeho dvě děti, budou-li žít a budou-li způsobylé k dědění.

Pokud zůstavitel zanechá závěť, tak má samozřejmě přednost ta, ovšem ani v tomto případě nemůže zcela opomenout své děti, kteří mají i tak nárok na svůj podíl, leda by je předem ze zákonných důvodů vydědil.

Pak je také možná vzájemná dohoda mezi pozůstalými, kterou soud schválí, pokud neodporuje dobrým mravům a všichni s ní budete souhlasit.

Za této situace bohužel nemá na celou situaci vliv to, že žijete s přítelem již 5 let ve společné domácnosti, leda by to dobrovolně zohlednily jeho děti při projednávání dědictví a něco vám dobrovolně přenechaly.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.06.16 10:36
avatar

Pokud nechce vstoupit do svazku manželského, ale chcete spolu v klidu dožít, tak by měl přítel sepsat poslední vůli a něco Vám odkázat. Spolu žijete, staráte se. Pokud by zemřel dřív než Vy a nebylo toto ošetřené, ta by jeho děti mohli říci, že bydlení prodávají a Vy se musíte odstěhovat, nebo by mohli chtít nájemné.

Přemýšlet do budoucna.

Jeden příklad" po desetiletém ,,chození,, přítel řekl - dokud budu naživu, máš to tady jisté, ale potom už asi ne.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jenda2
Datum: 30.06.16 10:49

V pozdějším věku je vhodné uzavřít sňatek v případě, že Vy bydlíte u něj. Tím se ochráníte před možnými nechutnostmi ze strany dědiců. Vždy jde o peníze a pak by určitě rádi prodali co půjde. Jako manželka to máte ze 3/4 v pohodě. Ale vždy je dobré za života si udělat pořádek než pak jít nakonec do azylového domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.16 13:41
avatar

Pokud jeden, nebo oba pobírají pozůstalostní důchody, tak se do ženění, vdávání nepohrnou. Též, pokud bude mít některý, nebo jeden, špatnou zkušenost z předcházejícího manželství, tak bude preferovat svobodu.

Z vlastní zkušenosti musím říci, že to je naprd. Tedy chodit s někým tak dlouho a nevzít se. Musíte si vybrat, ano, tohohle partnera chci, chci se s ním vzít, společně hospodařit a být oporou ve stáří. Anebo si každý pojede na svojím písečku? Rozdělené finance, žádné společné hospodaření.

Ono v těch druhých svazcích už jde o počítání. Mám domek, mám majetek, mám děti, chci vše pro děti? Nebo to dostane nová manželka, když vím, že předcházející mě o všechno oškubala. Budu už napodruhé opatrný.

Další varianta je, že vše mezi ty děti rozdělím již za života a my v domku dožijeme. Záleží, jak se potomkům věří, jaké jsou vztahy.

Jinak, všude je něco.

Není nad to, začínat v mládí, s ničím a hlavně vydržet. Nekomplikovaný život s jedním partnerem až do stáří. Kdo z Vás /nás/ to má?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.