Svátek v nepřetržitém provozu

Od: Datum: 28.06.16 18:50 odpovědí: 3 změna: 28.06.16 20:50

Dobrý den pracuji v nepřetržitém 12h provoze a zaměstnavatel oznámil že pokud zaměstnanci vychází svátek na směnu tak ho odpracuje za 100% navíc to je v pořádku ale nemže zůstat doma leda by si vzal neplacené volno a pak to nadělal a mě se to zdá jako protiprávní ve svátek většina lidí do práce nemusí a mají to zaplacené.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.16 19:58
avatar

Zamyslete se nad termínem "nepřetržitý provoz". Kupodivu to znamená, že se v něm pracuje nepřetržitě (furt), takže nejen ve dne, v noci, o víkendech, ale dokonce i o svátcích. Za to máte onen 100% příplatek. Ten Vám zaměstnavatel nenabízí jen tak, pro Vaše krásné oči. Ta většina lidí, která do práce ve svátek nemusí, má sice směnu taky zaplacenou, ale běžnou mzdou. Žádný příplatek nedostane. Je to naprosto legální a funguje to od nepaměti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: isteron
Datum: 28.06.16 20:09

Pracoval som po celý pracovný čas v nepretržitej prac. prevádzke. U železnice. Pokiaľ vyšla smena na sviatky a nedele, samozrejme som musel odpracovať aj tieto smeny a veľmi rád. Okrem bežnej taxy za hodinu práce sme dostali ešte príplatok za sviatok a nedele. Okrem toho za prac. hod. od 22. - 6. hod sme dostali nočný príplatok. Mimochodom, aj počas ZVS som pracoval na pracovisku s neptretržitou službou a dostával hraničný prídavok, desiatu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.16 20:50
avatar

Pracujete-li v nepřetržitém provozu, musí zaměstnavatel dodržovat přestávky mezi pracovními směnami a dobu souvislého odpočinku v týdnu. Souvislý odpočinek v týdnu ale může vyjít na jiné dny než je sobota a neděle.

Stejně tak se může stát, že někomu na den svátku vyjde pracovní směna, za niž obdrží mzdu + příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku.

Zaměstnanům, u nichž den svátku připadne na den jejich souvislého volna v týdnu, nebude náležet nic. (Podobně jako v režimu s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne na sobotu nebo neděli.)

Nárok na náhradu mzdy za státní svátek vzniká pouze těm zaměstnancům, jejichž zaměstnavatel se rozhodne na den svátku uzavřít provozovnu, takže zaměstnancům kvůli svátku odpadne naplánovaná pracovní směna. (Pokud zaměstnanci naplánovaná směna neodpadne, nárok nevznikne.)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.