Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, Rozárko, nezlobte se, ale s takovým přístupem se moc daleko nedostanete. "Práce na ŽL"z pohledu zákona neexistuje, šlo by o tzv. Švarc systém, za který by hrozila pokuta Vám (do 100.000) i "zaměstnavateli (od 250.000).
Se živnostenským oprávněním lze vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (SVČ), tedy podnikat.
Výše plateb závisí na tom, jestli budete podnikat v rámci SVČ vedlejší (zaměstnanci, maminky na MD/TD, studenti, důchodci), nebo jestli půjde o SVČ hlavní.
Povinné jsou platby sociálního (v případě SVČ vedlejší až od určité výše zisku) a zdravotního pojištění (vždy), dále je možné se dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění.
Přesné informace získáte na webech své zdravotní pojišťovny a OSSZ. Hodit se může i návštěva webu JakPodnikat.cz.
"Práce na IČO" opravdu neexistuje, zaměstnavatel touto "nabídkou" obchází zákoník práce, a Vy – pokud jeho nabídku přijmete – mu pomůžete podvádět. Podle mne to za to riziko nestojí.
Teď si ještě představte, že pro Vás ani nebude dost práce (DPP je jenom na 300 hodin za rok) a Vy za živnostenské oprávnění ještě zaplatíte 1.000 Kč (je ale pravda, že se Vám oprávnění může hodit i později).
To už mi přijde rozumnější DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně, z níž zaměstnavatel nebude nic odvádět. Vy byste se musela přihlásit u své zdravotní pojišťovny a hradit si zdravotní pojištění jako OBZP (1.337 Kč měsíčně). Měla byste to bez starostí, povinných přehledů a daňového přiznání po skončení roku...
Tady přece nejde o to, jestli se živnostenské oprávnění vyplatí, ale o to, že byste společně se zaměstnavatelem podváděla! V takovém případě nemůžete počítat jenom s odvody, měla byste zakalkulovat i případnou pokutu.
K sociálnímu pojištění se sama přihlásit nemůžete, jenom k důchodovému (to je jen jedna ze tří částí sociálního pojištění). Pokud se přihlásíte k dobrovolnému důchodovému pojištění, započte se Vám pojištěná doba z hlediska nároku na důchod, ale v případě evidence na ÚP ne (neměla byste nárok na podporu).
Ten zkrácený úvazek u jiné organizace je na základě čeho? DPP/DPČ, pracovní smlouva? Z DPČ a pracovní smlouvy by zaměstnavatel pravděpodobně sociální i zdravotní pojištění odváděl...
Pracovní smlouva.,mám 80kč na hod,u druhé bych měla 110kč,u obou jde o práci hospodyně,dámy na úklid.
Tak se podívejte na výplatní pásku, měla byste tam najít, jakou částku Vám zaměstnavatel sráží na zdravotní pojištění, a jakou za Vás odvádí on. Pokud je součet obou částek (za Vás i zaměstnavatele) alespoň 1.337 Kč měsíčně, nemusíte už zdravotní pojištění nijak řešit.
Zaměstnavatel za Vás odvádí i sociální pojištění, takže se Vám tato doba započte do odpracovaných let.
Druhé zaměstnání klidně můžete vzít na DPP, při odměně do 10.000 Kč měsíčně se nebude odvádět sociální ani zdravotní pojištění. Zaměstnavatel Vám strhne jenom 15 % daň.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.