Mam narok na odstupne?

Od: Datum: 27.06.16 17:30 odpovědí: 5 změna: 27.06.16 18:20

Dobry den chtela bych se zeptat jesli mam narok na odstupne.?Jsem asistent pedagoga a od noveho roku se zmenila novela jak mi tvrdi zamestnavatel a ja k teto profesi jiz nemam potrebne vzdelani.Praci jsem vykonavala 4roky mela jsem k tomu dodelany kurz ale ted je k tomu treba maturita slouvu jsem mela na dobu neurcitou.Zamestnavatel chce aby jsme podepsaly dohodu coz asi znamena ze odstupne nedostanu a nikde jsem se nedocetla jestli na na nej mam nebo nemam narok.Dekuji za odpoved.Andrea


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.06.16 17:46

§ 52 ZP

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů

...
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce

--------

u tohoto důvodu není nárok na odstupné

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.06.16 17:51

Nárok na odstupné nemáte, ale dohodu o ukončení nepodepisujte, zhorší to vaše postavení na úřadu práce. Nechte si dát řádnou výpověď podle toho §52.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 17:52
avatar

Dobrý den. Na odstupné nárok nemáte, ale nemáte ani důvod přistupovat na rozvázání prac. poměru dohodou. Ať Vám výpověď dá zaměstnavatel a uvede v písemné výpovědi důvod, proč Vás propustil. Kdybyste přistoupila na dohodu, pobírala byste jen 45% podpory v nezaměstnanosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 18:20
avatar

Nárok na odstupné vznikne zaměstnanci, který od zaměstnavatele obdrží výpověď podle § 52 písm. a) až d), nebo zaměstnanci, který se zaměstnavatelem uzavře dohodu o rozvázání pracovního poměru z týchž důvodů. Důvod ukončení pracovního poměru by samozřejmě musel být uveden v písemné dohodě (nepodepisujte dohodu bez uvedení důvodu).

Ve Vašem případě by ale šlo o výpověď/dohodu podle § 52 písm. f) - zaměstnanec nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce.

Ani já nedoporučuji přistupovat na návrh zaměstnavatele (to není Vaše povinnost), výhodnější pro Vás bude si počkat na výpověď.

V žádném případě nepodepisujte dohodu, v níž nebude uveden důvod. Šlo by o dobrovolné ukončení zaměstnání, takže by se Vám následně po celou podpůrčí dobu krátila podpora v nezaměstnanosti na 45 % průměrného čistého výdělku.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.