Voda, vydrzeni, zvykove pravo

Od: Datum: 24.06.16 19:37 odpovědí: 1 změna: 24.06.16 19:58

dobry den, chtel bych se zeptat na reseni otazky, ve veci vodovodniho zdroje pro dva objekty. Koupil jsem chalupu s uvedenim zdroje vody jako dalkovy mistni zdroj, po case se ozval vlastnik pozemku se zdrojem vody a nabidl odkup pozemku se zdrojem vody. V soucasnosti je zdroj vody napojen na dva objekty, a u druheho doslo ke zmene majitele, ( predchozi majitel dohodfa o bezplatnem odberu). Novemu majiteli vsak jiz nechceme tuto sluzbu poskytovat neb jsme za pozemek se zdrojem zaplatili nemalou castku, zkousime dohodu o nakladech a poplatku za najem postupujeme prosim spravne? nebo muzete prosim poradit reseni jak postupovat? jaky je vas nazor na zvykove pravo a pravo vydrzeni, kdyz pozemek se zdrojem vlastnime cca tri roky a jiz od koupe jsme se snazili tento problem resit. zadne vecne bremeno na tento pozemek neni. dekuji moc za pomoc Neuman


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 24.06.16 19:58
Právo vydržení vzniká za jasně daných podmínek. Jestli byla voda vždycky poskytována na dohodu, nelze s vydržením operovat. Vy jste vlastník, břemeno nevzniklo a není, máte tedy právo nakládat se svým majetkem dle vašeho uvážení. Tedy požadovat úhradu dodávané vody.
Zároveň dle platné legislativy musí být povolení od vodoprávního úřadu, že voda smí být čerpána, a to i v případě, že je studna starší, postavená před rokem 1955.
Není totiž využívána pouze majitelem, ale i další osobou. Povolení je zdarma. Ale zeptat se souseda můžete: Povolení máš?;).
doplněno 24.06.16 20:05: Na druhou stranu, moc bych souseda nenatahoval. Pozemek je celý váš, ten on využívat nebude.
Jestli je vody dost, dal bych mu v rámci dobrých sousedských vztahů symbolický poplatek. Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.