Půjčka příbuznému

Od: Datum: 24.06.16 10:30 odpovědí: 7 změna: 24.06.16 15:08

půjčil jsem peníze příbuznému, ale přestal splácet a nekomunikuje. Mám jím podepsaný papír, kde je uvedena zapůjčená částka, ale není tam nic jiného např. nic o splácení apod... Je to v podstatě jen doklad o existenci půjčky. Nemáte někdo zkušenost jestli bych uspěl s tímto dokladem u soudu? Jaké mám možnosti dluh vymáhat? Předem děkuji za případné zkušenosti, rady, názory...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: denisa189
Datum: 24.06.16 12:05

Já bych to zkusila vzít do nějaké bezplatné právní poradny. Tam by Vám mohli poradit, co s tím teď můžete dělat. Máte aspoň nějaký papír, jím podepsaný, což je lepší než nic...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 13:10
avatar

Problém je, že tihle neplatící dlužníci obvykle nedluží jen jednomu. Stačí, aby měli dluh u nějaké banky a v případě exekuce má banka přednost. Vy budete ve druhé řadě. Proto se obávám, že jestli na něj vyrukujete s vymahači, se soudy nebo s policií, pak váš příbuzný zatvrdne a vy ze svých peněz uvidíte tak možná hodně málo a hodně pozdě.

Takže co s tím? V prvé řadě zkuste věc vyřešit po dobrém. Udělejte kopii z onoho papíru, zajděte za oním příbuzným, strčte mu kopii do ruky a zeptejte se ho, proč neplatí a jak si věc představuje dál.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.16 15:07

Banka má přednost pouze v případě, že jde o zajištěnou pohledávku - tedy například zajištěnou zástavou nemovitostí - pak se nemovitost prodá, přednostně se z toho uspokojí banka a co zbyde, se rozdělí mezi věřitele. Pokud je to nezajištěný úvěr, má banka stejné postavení jako jiní věřitelé. Ovšem banka bude mít na rozdíl od vás řádnou smlouvu a prokázání dluhu u soudu bude mít banka mnohem snažší než vy s cárem papíru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 24.06.16 13:21
Zdravím,
víte nejspíš jak se kamarád (podvodník) jmenuje, dohromady možná dáte i datum narození a adresu, pokud jste peníze odeslal na jeho účet máte tak trochu vyhráno! Teď už stačí zajít na policii tam jim to všechno hezky popsat a pak tak 2 - 6 měsíců počkat co z toho bude.
Částka však musí překročit 5000,- Kč, aby se to dalo brát jako podbod - trestný čin. Podvodník může dostat pokutu, záznam do RT i nějakou dobu strávit za mřížemi. Přeji Vám hodně štěstí.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 15:08

Tohle ale Policie nejspíš odloží, protože se neprokáže úmysl nesplácet, který je nutný pro kvalifikaci podvodu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.16 13:28
avatar

Pokud nemáte na papíře uveden termín do kdy bude půjčka splacená, tak to napravte. Pošlete příbuznému doporučený dopis, kde mu uvedete termín, do kdy chcete mít půjčku splacenou a zároveň uvedete výši nynějšího zbytku dluhu, případně měsíční splátky. Pokud uvedete co nejvíce podrobností, tak jenom dobře.

Pak máte větší naději, kdy třeba uvedete do konce tohoto roku, že chcete mít dluh zaplacen, že budete u soudu úspěšný. Protože někdy v budoucnu, může být na sv. Jindy.

Pokud má příbuzný ale z čeho splácet. A jestli vůbec dopis od Vás převezme. Dopis poslat výhradně jen do vlastních rukou a s dodejkou. Pokud si myslíte, že to nepřevezme, můžete si připlatit službu ,,po úložní době vložit do schránky,,.

Dopisů můžete poslat více, aby bylo vidět, že jste měl snahu ty peníze dostat zpět, že jste mu dal termín a příležitost.

Jak víme, mnohdy soudní rozhodnutí spíše chrání viníky, dlužníky apod. Takže určitě nepochybíte, když se poradíte s někým, kdo má znalosti. Existují i právní poradny zdarma, ve větších městech pod městskými-obecními úřady, nebo neziskovky. Je jich ale málo.. Nebo i zde na internetu radí právníci on-line, ale musíte si je vychytat, protože neradí pořád, nepřetržitě.

Máte na smlouvě rodné číslo, číslo obč. průkazu, bydliště apod.?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 14:09

děkuji za účast, problém je, že půjčku evidentně platit nechce, takže mi nic nepodepíše, nepřevezme atd...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.