Nájemné z podílu na bytě

Od: Datum: 22.06.16 14:46 odpovědí: 9 změna: 23.06.16 09:19

Chystám se v exekuční dražbě koupit 1/4 podíl na bytě a zajímá mě, jestli mohu při vlastnictví 1/4 požadovat po dvou lidech (každý z nich vlastní 1/4 na tomto bytě), kteří tam bydlí nájemné. Postupně chci koupit i zbývající podíly na tomto bytě, protože jsou taktéž v exekuci, ale vzhledem k rychlosti exekučních řízení to může ještě nějaký rok trvat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 22.06.16 14:50

Samozřejmě můžete vybírat 1/4 nájemného, ale zároveň musíte platit 1/4 všech poplatků co se bytu týká např. daň z nemovitosti, opravy atd..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kapr*
Datum: 22.06.16 15:02

nájemné se neplatí, bydlí tam spolumajitelé (každý vlastní 1/4, zbylou třetinu vlastní jejich bratr, který byt nevyužívá). Platí se pouze 500 kč do fondu v domě. Daň z nemovitosti je jednou za rok a pár korun, tedy není problém tu 1/4 uhradit, stejně jako 125 Kč do fondu oprav na domě. Opravy se tam žádné neprovádí a ani provádět nebudou, byt chtrá i když je obýván. O společné prostory domu se starám já, vlastníme se ženou jiný byt ve stejném domě (6 bytů)

Datum: 22.06.16 15:43
avatar

No tak pokud jsou ostatní spolumajitelé a ne nájemci, nemají proč komukoliv platit nájemné. Mají stejná práva i povinnosti jako Vy. To by taky mohli oni chtít nájemné po Vás.

Kupovat 1/4 bytu v exekuci je nerozum. Taky se Vám může stát, že zbytek koupí někdo úplně cizí, který Vás v dražbě přeplatí a Vy budete mít smůlu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.06.16 16:38
avatar

pán tam nebydlí...(takže si to představuje tak, že jemu zřejmě pokud možno co největší nájemný obyvatelé bytu budou solit...); otázka je podle mě tato - předpokládám, že šťastný nový majitel vydraží ideální 1/4 bytu (nikoliv 1 konkrétní pokoj, tomu neodpovídá ani tak zakulacený podíl) - jakýpak asi bude mít právo stanovit nájem bez souhlasu ostatních spolumajitelů? (a to dokonce i v případě, že by těch podílů získal většinu) - s takto jednoduchou otázkou nechť se zkusí obrátit na specializovanější poradnu (našel jsem tohle, jistě je jich vícero http://magazin.obyvatele.cz/poradna ), případně si ji vyhledat sám (tipuju, že asi bude co do svých spolumajitelských práv zklamaný)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.16 19:19

Nemůžete požadovat nájem, pokud současní obyvatelé jsou zároveň spolumajiteli, leda byste se s nimi na tom dohodl. Zákon uvádí:

- vzhledem k věci jako celku se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba (§ 1116 občanského zákoníku),
- každý spoluvlastník má právo k celé věci, toto právo je omezeno stejným právem každého dalšího spoluvlastníka (§ 1117 občanského zákoníku),
- podíl vyjadřuje míru účasti každého spoluvlastníka na vytváření společné vůle a na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví věci (§ 1122/1 nového občanského zákoníku).

Nakládat s bytem jako jedna osoba znamená, že všichni spoluvlatníci tvoří dohromady virtuální "firmu", která jedná jako jeden subjekt a společně tedy rozhoduje o tom, co se bude s bytem dít.

Podle toho §1117 mají ostatní spolumajitelé právo v bytě bydlet a využíat ho celý, s tím, že stejné právo máte i vy. Pokud ho nevyužíváte, je to vaše věc.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cicko*
Datum: 22.06.16 23:31

Bohužel se totálně pletete! Spoluvlastník, byť sebemenšího podílu, má nárok na výplatu "nájemného" od všech uživatelů, bezohldu n to, zda jsou nebo nejsou spoluvlastníky, v závislosti na velikosti podílu a srovnatelným cenám nájmu v okolí a vůbec nemusí mít zájem osobně nemovitost užívat! Povinen je pouze podílet se na neodkladných opravách a havarijních stavech jiným nezpůsobených a platbě daní z jeho podílu!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.16 07:34
avatar

chtělo by to ovšem podepřít nějakými argumenty; a co má znamenat "nájemné" - že to ve skutečnosti není nájemné?, tak to nějak nevím, co by to mělo být, aby byli obyvatelé nuceni to platit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.16 09:19

Na základě jakého paragrafu má spolumajitel právo vybírat od ostatních spolumajitelů nájemné?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kapr*
Datum: 22.06.16 22:11

Děkuji všem za odpovědi. Myslel jsem si, že to bude nějak tak, jak píšete.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.