Příčina vady řeči

Od: Datum: 20.06.16 21:02 odpovědí: 6 změna: 21.06.16 19:32

Ahoj, už od mala mám vadu řeči (R). Máma mi jednou řekla, že když jsem se narodila, tak jsem neměla úplně vyvinutou zadní část mozku. Myslíte, že je to příčina? *nevi*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.06.16 21:08

Nikdy s vámi nechodila na logopedii?Myslím, že není nikdy pozdě začít...nechce se mi věřit, že by to byly příčina co uvádíte.

Ohodnoceno: 0x

Od: chica7
Datum: 20.06.16 21:14

Chodila jsem na logopedii, když jsem byla malá. Potom se to zpoplatnilo a máma nechtěla dávat 30 Kč za každou návštěvu. Tak si to pamatuju. Logopedku jsem si našla sama před 2 lety a moc mi pomohla. :) Stejně ta řeč není úplně perfektní a pořád mě to trápí.

Datum: 20.06.16 21:21

Ne, příčina je v tom, že Vás to matka nenaučila. Taky to mohla nechat na logopedce. Ale asi se jí nechtělo.

Datum: 20.06.16 22:58

Ráčkování by nemělo být způsobeno organickou poruchou (jak to třeba často bývá u koktání), určitě se toho lze zbavit. "Ráčkované" r je vlastně uvulární - tj- vyslovuje se velmi vzadu v ústní dutině pomocí zadní části jazyka. Proto je nezřetelné a temnější.

Správné české r je alveolární - vyslovuje se podstatně více vpředu a to tak, že špičkou jazyka silně narážíte o tzv. alveoly (výběžky za zuby na horním patře). Takové r zní velmi zřetelně a čistě.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.06.16 15:44

Chyba není v tom, že vám chybí část mozku, chyba je ve svalech, v mluvidlech. Neovládáte jazyk, jazyk je sval. Pořád čekáte, že vám někdo pomůže. Nemusíte vyslovat r nebo ř. Sama, tiše, vždycky, když vás nikdo neslyší, napodobujte zvuky. Motorka, auto, vrtačka, cirkulárka. I jiné zvuky napodobujte. Začněte ovládat jazyk a nenechejte ho dělat co chce. Mluvidla musíte ovládat vy a ne aby ovládaly ony vás. ;) Měsíc před maturitou řekli spolužačce, že ji k maturitě nepustí, pokud bude takhle vyslovovat r a ř. Představte si, že se to za ten měsíc naučila. Téměř ve 20ti letech.

Od: balzerka
Datum: 21.06.16 19:32

Centrum řeči není v týlním mozkovém laloku, nýbrž po straně zhruba nad uchem. Ráčkování se řeší na logopedii. Vás tam nikdy nevzali?

doplněno 21.06.16 19:35:

Už to čtu, že jste tam chodila. Tak jen bojovat dál.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.