Treking a hygiena

Od: Datum: 19.06.16 17:11 odpovědí: 19 změna: 22.06.16 20:10

Je to prostě téma na, které bych asi nerad ze všeho nejmín myslel ale, rozhodl jsem se že se vydám na měsíc, do pryč. Nebudu mít dostatek peněz na to, abych si každou druhou noc mohl zastavit v nějakým hotýlku vykoupat se a tak. V podstatě budu mít peníze na to abych jen přežil, ale hygiena je v tomto zásadní a já se ptám vy co takto trekujete na hodně dní, jak to s hygienou děláte? Kde se vykoupete, kde si operete prádlo a další. Navíc pokud bych procházel nějakými národními parky, nic takového bych si vůbec nemohl dovolit. Prostě já mám 0% zkušeností s takovým cestováním, proto jsem si sitý že vy zrovna druhé straně se budete divit co já to tady píšu za nesmysly, ale potřebuju dostat nějaký znalosti, jelikož brzo vyrazím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.16 17:50
avatar

A v národním parku nejsou potůčky a říčky? Když se v nich očváchnete sám i trencle přemácháte, tak to snad životnímu prostředí neublíží. Když si v nich můžou máchat tlamy zvířata, tak snad ani ta lidská noho nebude vadit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.16 18:11
Hlavně bych v říčce v národním parku nepoužívala prací prášky. Spíš obyčejné mýdlo, aby jste něco neotrávil. Nějaké chráněné druhy vodních živočichů/rostlin.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 19.06.16 19:38
Záleží na tom, kde se budete pohybovat. My to kdysi řešili v rybníku, v potoce, zuby pitnou vodou z petky. Ona i ta samotná voda stačí na přemáchnutí ponožek i základní omytí. Občas jsme navštívili nějaký kemp a tam se pořádně osprchovali a vyprali. Proto bych se nějakých problémů s hygienou nebál.
Spíš se zaměřte na dobrý výběr oblečení a bot, na to, co budete mít na zádech a v čem budete spát. Každé kilo navíc je nepříjemné, ale když něco chybí, taky nebudete nadšený.
Jednou jsem šel na čundr s kamarádem, který funěl už po dvou kilometrech. Složil se po dalších deseti.
Vypadal ale impozantně, jako zbloudilý stěhovák. Měl na víkendové přespání v přírodě v parném létě mimo jiné zabalený stan, celtu, kotlík, sekyru, koženou bundu a petku piva. V lese zjistil, že nemá jídlo ani vodu. Hlavně, že si mohl ráno uvařit z mé vody v tom kotlíku čaj ( kdyby ho teda měl ), než odjel z první zastávky vlakem domů;).
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.16 19:46
avatar

Existují ponožky voxx a zřejmě i jiné značky, které můžete nosit 3 dny a nemusíte je prát. Antibakterální úprava s ionty stříbra.

Též prádlo s nano stříbrem, likviduje bakterie, oděv nezapáchá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.16 19:55
avatar

Zdravím, jako chlap jistě nebudete řešit každodenní mytí (nebo jo? *smich*), ani další ženské problémy. Po cestě určitě potkáte spoustu potůčků, potoků, lomů, rybníků... ve kterých se pěkně opláchnete. Co se týče praní, sežeňte si biologické 100% odbouratelné mýdlo, kterým nezatížíte přírodu. Existují i oděvy, spodní prádlo a ponožky se stříbrem a všelijakou antibakteriální úpravou, které vydrží déle "čisté". Pak už stačí jen pěkně ověsit nějakou rovnou větev vypranými kousky, hodit větev přes rameno a tradáá na další výpravu.

A mějte po ruce zásobu vlhčených hygienických ubrousků. Sice je to zátěž navíc, ale v prostředí bez případné vody vcelku potřebná.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 19.06.16 20:02

Na to jsou nejlepší Dolomity. My teda na kole. Tam je často po ruce voda. Nejen jezera, ale myslím u silnic ty průtokové kamenné vany, do kterých se dá vlézt celej. Jinak horský potoky. Cím civilizovanější krajina, tím hůř. I když jsme ukecali majitele nějakýho tenis.klubu, aby nás pustil do sprch. Byli jsme pro něj exoti s bagáží na nosičích a jen 2 osoby, tak to šlo. K večeru jsme se vydrápali do svahu na nějakou louku pod skalou a spali pod širákem.Jen výjmečně stan, když hrozil déšť.U cyklostezek jsou odpočívadla. Nemá se to, ale kdo to kontroluje? Tak jsme spali i tam a měli nacvičenou nějakou výmluvu, kdyby... Berte si tzv. funkční oblečení , co rychle schne. Nevím najak dlouho, zda sám a hlavně kam vyrážíte, ale hodně podstatné jsou ponožky a boty. Krom trekových i pevné sandále. Obyčejně budete potřebovat míň, než si myslíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: restel
Datum: 19.06.16 20:30

balzerka: pod těma dolomitama si neokážu nicpředstavit, ale na slovensku snad s voou problém nebude, pokud vím já aspon tak přespat ve spacáku se může kdekoliv (když je o nějakou nouzovou situaci) samozřejmě mimo chko, np, soukromé,..
martinaa@ : ne to rozhoně tolik řešit nebudu, pro mě bude důležité,abych měl ostatek sílyna cestu (strava), ale bue to proste sranda :D to dopane ja se domu vratim jeste s pokutama :D

pohanka®: rozohdně věřím že musí jedna o velice užitečné oblečení na takové cesty, ale já to zatím viím tak, že si vezmi nějaké všední (finanční důvoy mi toho mco nedovolí)
Zatím, děkuji všem za odpovědi.

Datum: 19.06.16 23:01
avatar

To nevadí, alespoň víte že to existuje, mám tyto ponožky Voxx zcela na běžné používání.

Jenom pro zajímavost, existuje novinka /zatím drahá 10 ks za 20 dolarů/ velké vlhčené ubrousky, které zase pro málo místa v baťohu určitě neponesete, ale jmenuje se to ,,Epic Wipes,,. Ekologické, bez chemie, rozložitelné, jedním kusem 80*50 se člověk umyje celý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.16 19:25

Pozor na spaní v horách, mohl by vás překvapit medvěd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.16 23:26
avatar

mě fascinuje, jak se všichni lehce koupou v potůčcích, rybnících atd.; je to celkem dost nepohodlný (a zvlášť večer, kdy by to bylo nejžádoucnější, taky je třeba někdy delší dobu blbý počasí); jako středoškoláci jsme se smáli holkám, že téměř bezvýjimečně měly potřebu se každej den večer umejt, my jsme to řešili tak, že jsme se třeba těch 10 dní nemyli; dneska už by mi to vadilo (a 30 dní, to už je moc);
ještě horší je to s prádlem - za jak dlouho vám asi tak uschne...;
nicméně doporučuju pokud možno každej den si mejt nohy (jako ke kotníku), i tim mejdlem, a taky si denně prát a měnit spodní ponožky (pokud budete mít i tlustý svrchní), ty přes den uschnou přidělaný svrchu na baťoh, taky se dají na noc dát na holý tělo, to se taky vysuší; na 30 dní by to ovšem chtělo i vyměnit si občas i to triko a nějaký trenky, nebo co má člověk na těle, co dělat s většíma kusama, je teda otázka (trochu bych koketoval s myšlenkou si i na to Slovensko poslat na nějakou poštu (to asi jde) balík s čistým prádlem (a lepicí páskou atd. na zpětné odeslání špinavýho prádla ve stejném balíku) i když to už je asi přehnaný);
co se otázek osobní hygieny tejče, vlastně byste si měl vzít malou umělohmotnou (tj. lehkou), ale dostatečně pevnou lopatku na vyhloubení rejhy a následný zaházení vlastních exkrementů, taky by se hodil starej dobrej balíčkovej socialistickej papír (role je absolutně nevhodná), ale to už si asi nestačíte obstarat (na aukru a asi i jinde se občas dá koupit
(tak nevím, jak se to hlídá a stíhá, ale v CHKO bych teda pod širákem přespávat zkusil, to pak ani nemá cenu do ní lízt, když z ní musíte na noc utíkat, nebo muset spát po blbejch kempech, já bych měl velký cukání to nerespektovat ani v Českosaskym Švýcarsku (http://ekolist.cz/cz/publicis…um-a-ochrancum-prirody-nevadi))


doplněno 20.06.16 14:35:

P.S. na tuzemské (tak max. týdenní) čundry jsem nosil maličkou tornu (spacák jsem přidělával pod ní), přesto jsem zásadné vždycky bral zvláštní oblečení (teplákovou soupravu) na převlečení na noc (když byla zima, tak jsem si výjimečně natáhnul i něco z denního oblečení); taky bych si vzal na noc specielní teplý ponožky (zároveň náhradní tlustý do bot)

(na to dotaz už nezněl, ale můžu doplnit poznámku k botám (jestli lehčí cca botasky, nebo těžký turistický) - měsíc je teda dlouhá doba, i na mnohem kratší akce jsem bral ty těžší, s tlustejma svrchníma (vlněnejma) ponožkama (ale zažil jsem i, jak lidem prošlo vzít si na delší (zahraniční) přechod hor lehoučký boty, měli ovšem kliku na počasí), na takhle dlouhou dobu bych si vzal ještě navíc lehoulinký sandálky - ani ne na chození, ale na používání při delší přestávce na jednom místě, já ovšem takový právě pro tenhle účel lehoulinký a maličký sandálky mám - základní pointa k veškeré výbavě totiž je, aby to (i s báglem) vážilo tak maximálně 10 kilo (i to je až moc; samozřejmě počítám s bezproblémovým dokupováním jídla po cestě); že ty boty musí bejt důkladně vyzkoušený, prošlápnutý, netřeba dodávat; ono i šlapky musí bejt trochu zvyklý na pochody, jinak měsíční čundr po Slovensku asi skončí po pár dnech vytvořením puchejřů (po kterejch chodit dalších pár tejdnů by byla pěkná otrava, a který se ovšem brzo nezahojí))


doplněno 20.06.16 14:49:

P.P.S. na nějaký specielní oblečení bych se vykvajznul přímo programově - a hlavně ponožky (ty spodní) bych zásadně bral jen opravdu bavlněný (pozor - označení na výrobku naprosto nemusí odpovídat realitě), i ty ponožky by měly bejt už jednou vypraný, vyzkoušený, ale vůbec - veškerý oblečení na těle - čistá bavlna, na nějaký jednostranně propustný látky bych se zvysoka vykašlal;
ono mimochochodem, když člověk přijde někam do civilizace, je lepší, když vypadá normálně, než aby měl nějaký specifický "marťanský" outfit (viz rekreační jezdci na kolech napasovaní v nesmyslnejch oblečcích, aneb ať žije do absurdna vyšponovanej konzumerismus)...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: theautor
Datum: 20.06.16 11:19
Dekuju mic za odpoved. Nebal bych se prepsavat v chko kvuli nejakym pravidlum. Ale nevim jak to bude na slovensku. Takze to si zjistim
Ohodnoceno: 0x
 
Od: theautor
Datum: 21.06.16 10:44
(Dekuju za plnohodnotnou odpoved. )
nevzdam to jen kvuli nejakym puchyrum! Na ten mesic se proste vydam a vim ze to (a zrovna ) pro me nebude jednoduche. Mate jeste nejake doporuceni jak udrzet nohy v nejlepsim stavu mam take namysli ruzne naplasti a ruzne hyg. Potreby
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.16 16:28
avatar

no, k tomu už nic nedodám, pár náplastí je možný přibalit;

základ je mít vyzkoušený jak boty, tak ty ponožky (je lepší se vydat na čundr s vyzkoušenýma vyhovujícíma sandálama (jakkoliv to jistě není optimální obuv) než neprošlápnutýma a málo vyzkoušenýma teoreticky vhodnejma botama), ponožek bych si vzal tak aspoň 4 páry (to mluvím o těch spodních, pokud byste chodil ve dvojích (spodní+tlustší navrch)), kdyby se roztrhaly (ale jistota, že se po jednom dni neroztrhají, už musí bejt součástí toho vyzkoušení);
+ mít pokud možno trochu natrénovaný, tj. chozením trochu ztvrdlý, šlapky (ale to záleží na tom, kdy se chcete na cestu vydat, pochopitelně je nesmysl si udělat puchejře těsně před vyražením, ten případnej trénink je teda potřeba dělat opatrně (tj. i mít možnost pochodování včas ukončit, když se objeví náběh na puchejř); pokud vyrážíte koncem června už na trénink šlapek nedojde); ono samozřejmě je i rozdíl, pokud člověk pochoduje jen tak nalehko, nebo s celkem těžkým báglem, ale to už se zas s tím nácvikem nemusí přehánět

ještě k tý hygieně - dá rozum, že tak jeden, dva dni před odjezdem je žádoucí si pečlivě (ale opatrně) ostříhat nehty na nohou (rukou taky, ale ty si stejně během měsíce budete muset stříhat)
(taky si vyčistit uši a ostříhat vlasy);
krom častýho mytí + obměny čistých ponožek (na obojí stačí obyčejný mejdlo, i když správnější by bylo speciální, ekologicky šetrný) by občas mohlo pomoct namazání šlapek asi jelením lojem (zřejmě čistých před spaním) - doporučuju tak půl tubičky přibalit

během toho měsíčního putování máte výhodu, že si víceméně každej den určujete počet ujitejch kilometrů, takže k problémům by nemělo dojít
(mimochodem, pokud se dostanete co do pěšky ujitý vzdálenosti v průměru nad 20 km denně, tak to bude velice pěkný výkon (mluvím o normální krajině, žádný (vysoko)horský terén); vypadá to směšně, ale mám svoje zkušenosti, ono jenom než se ráno vyrazí (obvykle člověk nevstává v šest, neřkuli dřív), nejde se celý den bez přestávky (oběd + další zastávky), večer je velmi žádoucí najít místo a připravit flek na spaní ještě před setměním; vaření (byť jen třeba čaje, polívky, ohřátí konzervy), mytí nohou, ponožek, občas dalšího prádla atd., to všechno zabere čas...)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 22.06.16 19:55

Nohy fit? Předpoklad dobře ostřihané nehty. Rozchozená treková obuv / na kotníky/ - pohory. Zouvat se a oplachovat, pokud to jde. Střídat ponožky. Ty vyprané si připnout na bágl, tak se usuší. Puchýř je špatná věc. To vám nesmí vzniknout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 20.06.16 00:28

Říkáš Slovensko a voda? Jak kde. Dost jí je na Oravě, v dolinách kolem Těrchové / Oblazy-paráda/ obou Fatrách, Níz.Tatrách .Tohle já raději, než Vysoké Tatry. Zato jihovýchodní oblasti jsou strašně suché. Od Košic přes Lučenec až po Nové Zámky sucho. Dobré na vandr jsou Štiavnické vrchy. Aspoň byly. Tam jsou jezírka, tajchy. Největší Počůvadlo pod Sitnom.Banská Štiavnica úžasné historic.město . U vstupu do Slovens. ráje ze severu je známý velký autokemping Podliesok. Tam jsme ukecali recepční a přímo v chatě recepce jsme mohli levně.pod teplou sprchu. Zajímavá vodní plocha je na jihu Slovens.ráje. Palcmanská Maša. Našetři si a dej si někde termální bazén. Večer po túře je to paráda a termálů je tam hodně, nejen ty velké známé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: theautor
Datum: 20.06.16 11:11
V milstech kde jste popsal sucha vubec procházet nastesti nebudu. Pokud mate ale tolik zkusenosti se slovenskem zajimalo by me jestli se zde nachazeji take nejake prirodni termalni prameny( takove ty malicke virivy jezirka )
Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 21.06.16 23:00

Tak jsem sondovala, jak ta místa po letech vypadají. Někde doslova šok. Třeba Vrbov / blízko Popradu/. To bylo přírodní koupání v termální vodě, pár stanů s dřevěnou podsadou a louka. Večer po túře potmě - nádhera. A teď je to uzavřený areál termálního koupaliště. Pro ty nové budovy jsem to ani nepoznala.

Jo a něco proti klíšťatům -sáček fenyklu do kapsy a užívat B- komplex, ten vadí i komárům. ...A spray na medvědy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.16 16:45

Odsyp si sebou i trošku dětského zásypu nejen na prdelku ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: balzerka
Datum: 22.06.16 20:10

Fakt jdeš sám? Já jsem si jako holka/20/ brala tajně startovní pistoli a to jsme byly dvě. Lepší je ve dvou. A nejlepší ve 4. To je srandy! Nakonec nebyl důvod ji použít, ale na zahnání nějakého individua, to je dobrá věc.Teď bych brala mobil a nabíječku, někde v hospodě dobila... Jo a v horách bývá v noci zima , nejednou jsme spali v létě v čepicích.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.