Otěhotnění ve výpov.lhůtě

Od: Datum: 16.06.16 07:58 odpovědí: 5 změna: 14.07.16 22:17

Dobrý den,

Dne 25.4.2016 jsem podepsala výpověď danou zaměstnavatelem z organiz. důvodu pro zruš.prac.místa.2 měs.lhůta běží ode dne 1.5.-30.6.2016. Dostanu odstupné na 2. měsíce.Dne 14.6. jsem nastoupila na nemocenskou,protože jsem zjistila,že jsem těhotná asi 6.týdnů a jsou nějaké zdravotní problémy.Přeruší se výpověď?

Děkuji za odpověď. Jana Denešová


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.06.16 17:47
avatar

nahlédnutím do Zákoníku práce lze lehce zjistit, že:

1) Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z přesně určených důvodů, nebudu je tady vypisovat, ale jedním z nich je důvod uvedený v § 52 písmeno c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách;

2) Pak je tam další ustanovení:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
b) při výkonu vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto cvičení, až do uplynutí 2 týdnů po jeho propuštění z těchto cvičení,
c) v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
e) v době, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

3) A nakonec se dočteme v ustanovení § 54, na co se zákaz výpovědi podle § 53 nevztahuje (čili výpověď v ochranné době lze dát), ale o důvodu uvedeném v § 52 písm. c) tam zmínka není.

Z toho podle mě plyne, že je-li paní těhotná, vztahuje se na ni ochrana paragrafu 53 a její výpovědní doba doběhne po mateřské.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hanka*
Datum: 14.07.16 17:51

Bohužel tohle není odpověď na otázku otěhotnění ve výpovědní lhůtě, ale výpověď již těhotné zaměstnankyně. Nebo se pohlíží na obě situace stejně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 22:17

Stejně ne. Na ni se vztahuje odstavec 2 - tj. výpověď je platná, ale výpovědní doba se přerušuje a dobíhá po skončení ochranné doby, do které spadá těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.16 18:41
avatar

Výpověď podepsal ten, kdo ji dal – zde zaměstnavatel – Vy jste svým podpisem pouze potvrdila převzetí výpovědi. (Váš podpis nevyjadřuje vůli ani souhlas.) V případě výpovědi od zaměstnavatele se na Vás vztahuje § 53 zákoníku práce – ochrana před výpovědí v ochranné době. Tzn., že poslední den výpovědní doby se zastaví běh výpovědní doby.

Výpověď se nepřeruší, pracovní poměr ale skončí až odpracováním zbylé výpovědní doby po skončení překážek na Vaší straně. V tomto případě nedoporučuji čerpat dovolenou, na niž vznikne nárok během mateřské dovolené, v návaznosti na mateřskou dovolenou, ale plynule opřejít na rodičovskou dovolenou.

Dovolená se sice bude krátit o dobu rodičovské dovolené, ale pořád to pro Vás bude výhodnější, protože zaměstnání skončí až odpracováním zbytku výpovědní doby po skončení rodičovské dovolené. (Pokud byste se pak evidovala na ÚP, počítala by se podpora z tohoto zaměstnání. Kdyby zaměstnání skončilo dříve, měla byste nárok na podporu kolem 3.000 Kč měsíčně.) Pokud byste v průběhu rodičovské dovolené za trvání stejného zaměstnání znovu otěhotněla, budete mít znovu nárok na PPM. (Kdyby zaměstnání skončilo, nebyla byste už nemocensky pojištěna.)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.07.16 22:14

§53 odstavec 2. Ochranná doba (tj. těhotenství, následná mateřská a rodičovská) výpovědní dobu přerušuje.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.