Investice 200 tisíc na 1 - 2 roky

Od: Datum: 15.06.16 20:59 odpovědí: 16 změna: 17.06.16 23:39

Ahoj, prosím o radu. Dokončil jsem studium VŠ a nedávno mi skončilo stavební spoření od rodičů, takže mám cca 200 tisíc Kč. Minulý měsíc jsem začal pracovat na plný úvazek, takže až ještě něco vydělám - nejdříve za 1 rok, ale nejpozději za 2 bych si chtěl koupit byt na hypotéku.

Jak na 1 - 2 roky investovat 200 tisíc Kč? Po prostudování všech možných alternativ si myslím, že to na tak krátkou dobu je nejlepší peníze dát do banky na spořící účet, kde je 1% úrok a je to bez rizika. Nebo máte jiný názor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.16 21:11
Koupil bych byt už teď a nečekal 1-2 roky pokud dostanete na hypo
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.06.16 21:19
avatar

Kupovat byt teď, když tazatel evidentně neřeší akutní bytový problém není zrovna moudré. Navíc se k věci staví zodpovědně, což je sympatické - neodrazoval bych ho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.16 21:34
avatar

stonku, ale danys má naprostou pravdu. Až centrální banka uvolní korunu tak hodně povyskočí ceny bytů směrem nahoru, ale navíc i sazby - uroky hypoték. Takže byt bych koupila, a pronajala. Něco menšího, to se dobře pronajímá. Čas běží rychle a za 4 - 5 let jako když to najde, až ho bude ptřebovat...


doplněno 15.06.16 21:35:

V bance mu ty peníze nic nevydělají, vydělávají jen investice a tohle bude investice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.16 21:58

Ale on má pouze 200tis Kč. Ty potřebuje někam na chvilku investovat.

Radit někomu, kdo ještě pořádně nevydělal ani korunu, aby se zadlužil na velkou část svého života, není zrovna rozumné.


doplněno 15.06.16 22:45:

To kde žije je jedno. Investovat půjčené peníze je riziko. A to vždy.

200tis kč je dobré mít jako finanční rezervu. Sám si udržuji takovou + manželka cca 100tis kč. Utratit veškeré peníze není dobré řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.16 22:14
avatar

Tazatel má možnost dál žít u rodičů. Takže nikdy už nebude mít takovou příležitost. Proto myslím, že by to měl udělat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.16 23:46

Pokud bude kupovat byt za rok, zaplatí za něj o 30% víc kvůli růstu cen nemovitostí i hypoték a kvůli přesunu daňové povinnosti z prodávajícího na kupujícího. Zadlužit se hypotékou (samozřejmě pokud si nenechá nastavit splátky až ke krku) je v tuhle chvíli asi nejlepší krok. Samozřejmě pokud chce byt v Praze, bude potřebovat ještě aspoň 150 tisíc půjčit někde jinde (od rodičů, příbuzných), jinak dostane o dost vyšší úrok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stir
Datum: 15.06.16 23:09
Centrální banka neuvolni korunu hned a uz vůbec ne skokove. Navíc pokud porostou sazby, ceny nemovitostí půjdou zase dolů, nyní jsou nemovitosti hodně drahé, ale na druhou stranu je sjednání hypotéky jednodušší a lze jít az na sto procent. Taky hodně záleží, kterým směrem se bude vyvíjet cena ropy, to ovlivní cenu peněz, tak i realit. Jinak ale slušný byt se dá slušně pronajmout a to pak nese víc nez dveste litrů v bance, jedno procento na sporicim účtu neni nic, reálně se ani to jedno procento dnes uz žádná banka nedá.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.16 21:25
avatar

Máte pravdu, že je to úplně jedno, vše má své pro a proti. Na na spořáku máte "jistotu" neztráty a přístup kdyby bylo potřeba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.16 21:27

Moc málo peněz na nějaké velké zhodnocení bez rizika. Takže klidně ten spořící účet.

Nic lepšího nenajdeš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: scv®
Datum: 16.06.16 14:45
avatar

No tak to bych se klidně hádal, že najde. Spořicí účty, které dnes už stěží mají přes 1 %, jsou dobré jen jako nouzovka, pokud potřebujete mít část peněz vždy po ruce. Já mám zatím dobrou zkušenost s jedním specifickým podílovým fondem, který je díky systému fungování dnešních fondů prakticky bez rizika (správce fondu nemůže fond vytunelovat, když s ním sám nemůže nakládat - to dělá depozitář, který si musí dávat sakra pozor, jaký pokyn od správce provede a jaký ne). Garantované zhodnocení 5 %, reálné za poslední roky asi 7-8, teoretické během dalších let kolem 10 %. Investice do fondů má pouze jednu "nevýhodu", jíž je daň z výnosů (kterou na spořicím účtu stejně platíte a dokonce ji banka strhává automaticky..), pokud během prvních 3 let vyberete 100 tis. a více. Pokud ne, jste nadále od daně z výnosů osvobozeni a můžete si třeba většinu peněz vybrat, ale přitom možnost dalšího spoření ponechat. Tak co, ještě je nejlepší spořicí účet?

Pro tazatele: 1 % v bance není zhodnocení, nýbrž znehodnocení. Ale bezpečné ;) Na vašich úsporách vydělává banka, ne Vy, a ještě ztrácíte díky inflaci apod. Ale je fakt, že doba 1-2 roky je příliš krátká i na termínované vklady.. mezi nimi a některým lepším spořicím účtem asi moc velký rozdíl ve zhodnocení nebude. Na zmíněné pronajímání bytu pozor, osobně znám pár lidí, kteří to vzdali a skončili se ztrátou. A také pozor na hypotéky.. jestli někdo ještě teď tvrdí, že jsou výhodné, tak naprosto ignoruje situaci za horizontem.. je možné, že za chvíli na hypotéky spousta lidí dojede, jako před pár lety v zámoří. Ale podle některých lidí se napřed jako první přižene deflace a pokud byste dokázal hypotéku během tohoto období splatit, tak by to mohl být velmi dobrý tah. Zkráceně - pokud byste počítal s hypotékou na delší dobu, může to být dost nebezpečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.16 23:50

Těch garantovaných 5% je jen v horizontu nad 10 let. V horizontu 2 let můžete taky 20% prodělat, pokud trefíte krizi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: scv®
Datum: 17.06.16 13:29
avatar

Kdepak, tenhle fond je opravdu poněkud specifický a například krize z let 2007-2009 na něj prakticky neměla vliv, přestože je zaměřený na nemovitosti ;) pokud nepřijde globální krach, konec fiat měn nebo světová válka, tak nejspíše nebude mít vliv ani "žádná" další. Výkonnost za necelé první tři roky byla přes 11 % a portfolio nemovitostí se za poslední rok zajímavě rozšířilo, takže klesat snad nebude..


doplněno 17.06.16 13:50:

S tou krizí jsem se asi měl vyjádřit přesněji - jde o následky krize a propady / výkyvy v nemovitostech, ne přímo o samotnou krizi z těchto let, protože to ten fond ještě neexistoval.. a dnes je jedním z předních nemovitostních fondů u nás.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: stir
Datum: 17.06.16 23:39

Jenže fondy mají v portfoliu 90-100 procent dluhopisů a ty právě v době krize nesly slušné výnosy, dnes dluhopisy nenesou nic, takže výkonnost fondů je srovnatelná se spořícím účtem, pokud nepočítám poplatek za vklad do fondu a to už jsi v mínusu. Dále je třeba zvážit tu dlouhou dobu té investice, protože může být v průběhu času ve ztrátě, proto se u fondu předpokládá určitá doba držení - čím déle, tím lépe, ale na tom se zase podepíše inflace. Lepší je si své penize investovat sám, relativně bezpečné jsou dividendové akcie na naší burze, těch je hned několik. Například oblíbený čez vzhledem k tržní ceně nese cca 10procent a když dobře nakoupíš, vydělaáš ještě na kurzu. Nemusíš držet ani celý rok, stačí pár týdnů...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: damm
Datum: 16.06.16 20:38
Půjč je na 1 rok mě . vrátím za rok 210000kč.Penize potrebuju nutně teď. Za rok mi končí penzijko a kap.živ.pojisteni. takže s vrácením půjčené částky nebude problém.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.16 23:52

A ještě dodatek: Stavební spoření končí dosažením cílové částky, nikoli dovršením doby spoření. Pokud jste ještě spoření nevypověděl, nechtě ho běžet dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.16 01:12
avatar

mozna se to tazateli ted jako studentovi nezda ale 200k je naproste nic :) sporici ucty jsou max do 0,8-1% a jeste je tak "velky" urok limitovan 100k... chapu, ze pro kazdeho subjektivne ma tato castka jinou hodnotu, ale na syrovem faktu to nic nemeni :) navic za mesic bude hypo max 95% a o malo pozdeji uz jen 90%, kridelka se pristrihavaji :) aneb, intervence cislo 2 :) prvni atak na euro a ted urokove sazby a vyse pujcek :) hlavne ze 100% hypoteky jsou jen 3-4% vsech uveru na bydleni, jak rikali na ct24 :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.