Koupě nemovitosti od dlužníka

Od: Datum: 13.06.16 19:39 odpovědí: 5 změna: 13.06.16 22:44

Dobrý den,

chtěla bych požádat o radu, zkušenosti atp...Mám rodinu a chceme přejít konečně z podnájmu do "vlastního" bydlení a s ohledem na současné sazby hypoték si přes úvěr koupit dům v našem malém městě. Máme možnost koupit za hodně dobrou cenu od člověka, který je ale problematický a nespolehlivý, má dluhy, které tak různě splácí dalšími půjčkami, chvíli pracuje, pak ne, půjčuje si, někd vrací, někdy ne, měl exekuce, ale nějak to zaplatil vždy a nějak tak proplouvá

Dle katastru (ujištěním dotyčného nad jeho závazky je lepší se spíše neřídit, je to prý v klidu...) nevázne na domě žádné břemeno v podobě zástavy, exekuce atp..(to se dá zjistit ze stránkech katastru, nic takového tam není).

Dům se nám moc líbí i cena je dobrá (dotyčný pán potřebuje peníze a prodává pod cenou). Prosím:

Jaké je riziko, že nám za např, 1 rok po koupení dojde dopis, že dům byl někde veden jako zástava před léty a pán nezaplail dluh, závazek atp...? Popř. jaká jsou rizika? Lze toto dopředu nějak ošetřit, zjistit, eliminovat? (samozřejmě, jakmile pánovi pošleme peníze, už je nikdy neuvidíme, ikdyby se nějaký dluh objevil, nezaplatí ho zpětně a pak budeme mít problémy my..). Máte někdo zkušenost, jak postupovat?

Děkuju moc za rasy, Pavča


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.06.16 19:44
avatar

Poradil bych asi v tomto přípafě jediné, obrátit se na notáře,smlouvu sepsat u něj. ve smlouve uvést že dům není nikde veden jako zástava, ani nikde nefiguruje a pod. Prodejce nezatajil... blablabla. Ošéfovat, aby v případě, že neuvádí pravdu, šli dluhy za ním a ne za nemovitostí.Nevím jak to probíhá v praxi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 19:46
avatar

To je dobrý kup, také mám takto pořízenou nemovitost. Musíš si ohldat exekuce, tzn. projeď ho solusem. Vem si notáře, ten ti sepíše kupní smlouvu a provede úschovu peňez. peníze vyplatí až v době, kdy budeš ty podle KN majitel. Pak už má exekutor nebo jiný věřitel smůlu, tady platí "kdo dříve příjde".

Pokud by byl u někoho dům veden jako zástava, je jen na věřiteli, aby to uvedl do KN, pokud tak neučinil, jeho smůla.

Nevěř žádným realitním makléřům, že ti s tím pompohou a udělají úschovu peněz, tady bys mohl hodně zaplakat:(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 21:00

slzičko *ee*. Exekuce ohlídat přes Solus? Co je to za hloupost. Exekuce (některé) zjistí na madluhy.cz. Ani to neni ale na 100%. Takže požádat prodávajícího, aby přinesl výpis z okresního soudu. Ten jediný má vypovídající hodnotu.

To, že je list vlastnictví čistý, ještě neznamená, že dlužník může libovolně nakládat se svým majetkem. Jestliže mu exekutor zasla exekuční příkaz, tak tam má jasně napsáno, že nesmí prodat či jinak převést svůj majetek na někoho jiného. Jestliže přesto prodá a exekutor to zjistí, může být prodej prohlášen za neplatný. Toto se děje velice často. Zrovna teď řešíme dva podobné případy. Takže, slzičko, opravdu v tomto případě neplatí "kdo dřív příjde" !

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.06.16 22:30

Je tu ještě další nebezpečí. I když nemá žádnou exekuci, a není na nemovitosti žádné břemeno či zástava, tak lze smlouvu zpětně zneplatnit. A to hlavně díky koupení pod cenou.

(1) Věřitel se může dovolat neúčinnosti právního jednání,

a) které dlužník učinil v posledních pěti letech v úmyslu zkrátit své věřitele, byl-li takový úmysl druhé straně znám,
b) kterým dlužník v posledních dvou letech zkrátil své věřitele, musel-li být druhé straně znám dlužníkův úmysl věřitele zkrátit, nebo
c) kterým byl věřitel zkrácen a k němuž v posledních dvou letech došlo mezi dlužníkem a osobou jemu blízkou nebo které dlužník učinil ve prospěch takové osoby, ledaže druhé straně v době, kdy se právní jednání stalo, dlužníkův úmysl zkrátit věřitele znám nebyl a ani znám být nemusel.

(2) Věřitel se může dovolat neúčinnosti kupní nebo směnné smlouvy uzavřené v posledním roce, musela-li druhá strana poznat v dlužníkově jednání mrhání majetkem, kterým je dlužníkův věřitel zkracován.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 22:44
avatar

osobně bych todle vše řešil za pomoci nákýho advokáta.ten bude vědět co a a jak ošéfovat aby nebyl problém

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.