Výkaz práce: jediný základ pro mzdu?

Od: Datum: 13.06.16 16:41 odpovědí: 4 změna: 14.06.16 17:03

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Mojí mamince zaměstnavatel na dohodu o provedení práce špatně vyplácel mzdu, v částkách, které neodpovídaly tomu, co za měsíc udělala. Když na to poukázala, řekl, že je to její vina a že pokud neodevzdávala "výkaz práce", nemohla jí být mzda správně vyplacena, protože jak má on ( zaměstnavatel ) co kde dohledávat a že je v jejím zájmu dodávat výkaz, aby se účetní dostaly včas podklady pro výpočet její mzdy. Ale přece evidovat si splněné úkoly, které maminka odvedla, by měl v první řadě on jako podklady pro výplatu mezd? Taky jí žádný formulář nepředal, ve smlouvě mluví o vykazování hodin a maminka předávala vyhotovené věci, za které dostávala zaplaceno dle počtu. Navíc nedostávala žádné výplatní pásky ani vyúčtování s tím, že jí chodí výplata na účet, takže nemusí nic dostávat, až na konci roku potvrzení o zdanitelných příjmech. Takže když se maminka ozvala, byl na ni strašně sprostý a hodil vinu za svůj bordel na ni. Kdo má tedy pravdu, ona nebo on?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: eliankaxyz
Datum: 13.06.16 17:56

Prosím, opravdu nikdo nevíte?

Od: rora®
Datum: 13.06.16 20:02

Výplatní pásky dostávat musí, viz citace zákonku práce: "Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl." S tím výkazem si nejsem jistá, ale na každém úřadu práce působí právník, který zdarma pomáhá v pracovně právních záležitostech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eliankaxyz
Datum: 13.06.16 21:39

Děkuji moc, o tohle jde. Že přece mzdu musí na nějakém základě vypočítat a vést nějakou evidenci a ne tvrdit mámě, že když nepošle výkaz, tak není povinen dohledávat splněné úkoly ( které mu máma průběžně zasílá ) a počítat z toho mzdu. To je snad na hlavu postavené... Ještě jednou děkuji, na ten úřad maminu pošlu.

Datum: 14.06.16 17:03
avatar

A proč maminka nedodávala výkaz odpracovaných hodin, přestože si to sjednala přímo v dohodě?

Doporučuji výkazy doručit dodatečně a vyzvat zaměstnavatele písemně k doplacení. Z výkazů by bylo dobré si udělat kopie a nechat si je potvrdit od přebírajícího. Na ÚP právníka nehledejte, spíše v občanské poradně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.