Odchod do předdůchodu

Od: Datum: 13.06.16 14:39 odpovědí: 3 změna: 13.06.16 20:02

Dobrý den,

maminka je narozena únor 1959, jedno dítě, zjišťuje, jaké jsou možnosti, aby mohla zůstat doma. Jaké jsou výhody a nevýhody odchodu do předdůchodu, kdy přesně by do něj mohla jít a zda platí složení částky 500 000 Kč do fondu. Pokud by nebyl možný předdůchod, zda si může platit zdravotní a sociální pojištění sama a zůstat doma (v jaké výši?) + zda tím, že by si platitla ZP a SP sama se snižuje starobní důchod.

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.06.16 15:32
avatar

Pokud nemá mamka práci, měla by se přihlásit na ÚP, kde má nárok na 11ti měsíční podporu. I poté, pokud se nesežene vhodná práce, může zůstat nahlášená a tato doba, po menším krácení, se počítá jako náhradní do důchodu. Zároveň si může požádat o sociální dávky.

Zdravotní je placeno státem

Pokud by chtěla zůstat na předdůchodu, tak vím, že to je pro člověka nevýhodné, i když pokud člověk vyhrál ve sportce a nemusí hledět na peníze, tak už potom to výhodné je, že nemusí chodit do práce.

O nevýhodnosti tohoto postupu se dočtete a plno jiných podrobností a zajímavostí na stránce pana Maříka. Jedná se o stránky ,,naše důchody,,. Zde si zadejte Vaše různé dotazy ohledně důchodu a předčasného důchodu a předdůchodu, nebo stačí vyhledat, protože stejně jako Vy, již plno lidí před Vámi, potřebovalo v této oblasti poradit a tudíž podobné dotazy již byly předtím zopovězeny.

Pokud si bude platit plati sociální pojištění, tak si tím důchod nesnižuje, je to jako by chodila do práce, ale předem si to musí domluvit na zdr. pojišťovně i ČSSZ /Pražské, Okresní, podle toho, kam spadá/.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.06.16 18:40
avatar

Pomůže Vám toto:

http://www.duchody-duchodci.cz/predduchod.php

páč já to asi před půl rokem taky řešil, ale podrobnosti již nevím. Čerpal jsem z internetu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 20:02
avatar

Žena může začít čerpat předdůchod pět let před nárokem na důchod muže stejného věku. Není to moc srozumitelné a kromě toho to považuji za velmi diskriminační a myslím si, že by to měl řešit ombudsman. Zkusím to vysvětlit na konkrétním případu.

Žena je narozená 5.2.1959. S jedním dítětem má nárok na důchod od 5.4.2022. Muž narozený 5.2.1959 má nárok na důchod 5.2.2023, předdůchod by tedy oba mohli začít čerpat 5.2.2018. Žena je podle mě ošizena o možnost odpočinku (který by byl vyloučenou dobou, tedy s výhodou), na který si navíc našetřila vlastní peníze, za 10 měsíců. Ženy s více dětmi jsou na tom ještě podstatně hůř, jsou obrány o delší dobu - konkrétně o dva roky a 4 měsíce - "předdůchodu".

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.