Přestávky v práci

Od: Datum: 10.06.16 17:03 odpovědí: 2 změna: 13.06.16 10:04

Dobrý den,chci se zeptat ohledně přestávky v práci.Pracuji denně 10hodin(6.30-16.30),máme dvě desetiminutové přestávky a půl hodiny na oběd(11.30-12.00),řekli mi,že mi bude strhávána ještě další půl hodina ale já už druhou přestávku nedržím.Jak to tedy je s přestávkami,mají na to nárok,nebo ne?Děkuji za odpovědˇ Miluše Jirásková


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jenda2
Datum: 13.06.16 09:49

Dvě půlhodinové přestávky se strhávají při 12 hod. směnách Tím pádem nemá cenu dělat déle jak do 17:30. Podle mě je strhávání dalěí půhodiny nezákonné. Zeptejte se, podle kterého zákona a § to hodlají dělat. Jakmile začne zaměstnavatel vymýšlet takové hovadiny, je to signál k hledání jiného místa.

Nepíšete, kolik hodin v týdnu takto odpracujete a jak to máte s víkendy. Přesčasy jsou dané 8 hod/týden, v týdnu rovněž 35 hod. po sobě jdoucích volno. Týdenní pracovní doba je 40 hod. Maximum tedy 48 hod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 10:04
avatar

Dobrý den. Toto řeší Zákoník práce viz.:

Přestávka v práci a bezpečnostní přestávka

§ 88

(1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.
(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.
(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.
(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

§ 89

(1) Má-li zaměstnanec při výkonu práce právo na bezpečnostní přestávku podle zvláštních právních předpisů, započítává se tato přestávka do pracovní doby.
(2) Připadne-li bezpečnostní přestávka na dobu přestávky v práci na jídlo a oddech, započítá se přestávka v práci na jídlo a oddech do pracovní doby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.