Pronájem za inkaso, nutná živnost?

Od: Datum: 08.06.16 09:47 odpovědí: 8 změna: 09.06.16 18:39

Ahoj, řeším následující problém. Sestra aktuálně nemá kam jít zatímco já mám dva domy. Chci s ní sepsat smlouvu, asi nájemní/jinou?, že bude v jednom domku bydlet s tím, že si uhradí inkaso. Prostě elektřina, plyn, odpady...Co si spotřebuje to si samozřejmě také zaplatí(nikdo jiný tam bydlet nebude) a napadlo mě, že napíši nájem ve výši 1Kč. Je možné takovouto smlouvu sepsat, když nejsem živnostnice a nemám tak právo podnikat? Jedná se mi o to, abych se z právního hlediska nedostala za dobrotu - na žebrotu. Na straně druhé bez smlouvy to také nejde, protože nějaký pořádek mezi námi být musí, aby se pak nestalo, že nakonec budu muset za ni doplácet i energie..

Takže hlavní otázka zní, mohu podepsat legálně takovouto nájemní smlouvu, když nejsem a nechci být vedená jako živnostník?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rora®
Datum: 08.06.16 10:06

Smlouvu nájemní, živnost na to nepotřebujete. Nezapomeňte v té smlouvě sepsat, že energie budou psané na sestru. Zjistěte si, zda je i takto symbolický nájem nutné danit (daň z pronájmu).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.06.16 10:20
avatar

Dobrý den, našla jsem podobný dotaz i s odpovědí, tak koukněte...sice je to nějaký ten rok staré...

Je potřeba na pronájem nemovitosti živnostenský list?

Pokud si někdo pronajme např. ubytovnu, následně ji pronajímá dál, potřebuje na to živnostenský list? Pokud ano, tak jaký? Jak je to s odvodem daní?
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi. Jedná se o to, že známej padl na inzerát, že někdo pronajme celou ubytovnu, on by si jí do pronájmu vzal, ale neví právě jestli k tomu, aby ji mohl dál pronajímat, např. dělníkům, tak jestli potřebuje ten ŽL. No on má podmínku, tak by ŽL. nedostal.
-iv- nic si z toho nedělejte, já jsem studovala, ale v době, kdy, žádné ŽL nebyli, tedy vlastně akorát se to podnikání u nás rozjíždělo, ale o tom jsme se moc neučili,,jeli jsme pořád podle starého dobrého komunistického konceptu.

Já osobně jsem si myslela, že je to tak, že pokud si to dotyčný pronajme za účelem dalšího pronájmu, tak na to ten živnostenský list potřebuje. Hlavně, jak píše Andělé, bude to určitě spojené i s ostatními službami, jako je praní, úklid, možná i nějaké občerstvení(párek v rohlíku, houska, hamburger, atd..) Takže když ne na to ubytování, tak na tohle by ten ŽL potřeboval, tedy aspoň já to tak vidím.


Pronájem není živností, nemusíte na něj mít ŽL. Stačí uzavřít nájemní smlouvu s nájemcem.
Zdroj:
http://www.rodina.cz/...
Doplňuji:
Daň z příjmů se odvádí 1x ročně v daňovém přiznání - za rok 2010 do 31.3.2011. Uvede se to v dańovém přiznání jako příjem dle §9 pronájem.
Ještě jsem našla:
Pronájem na živnostenský list:
Živnostenský zákon stanoví, že pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor je živností, pokud vedle pronájmu jsou pronajímatelem poskytovány i jiné než základní služby zajišťující řádný provoz těchto nemovitostí (u bytů například úklid pokojů, poskytování snídaní apod.). Jestliže má poplatník živnostenský list na pronájem spolu se službami, v podstatě provozuje ubytovací služby. V tomto případě má nárok na paušální výdaje ve výši 50 % jako každý živnostník, který má příjmy z neřemeslné živnosti. Má rovněž povinnost platit sociální a zdravotní pojištění, které si za rok 2008 nemůže dát do výdajů. Naproti tomu živností není "holý" pronájem, u něhož je nárok jen na 30% paušální výdaje. V tomto případě tedy pronajímatel neplatí sociální ani zdravotní pojištění.
Zdroj:
http://www.malina-reality.cz/...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 21:16
avatar

Ani na Ubytovací služby nepotřebujete ŹL, natož pro sestru, za uvedených podmínek. Do výše 30000 Kč za rok nemusíte příjem danit, ani podávat daňové přiznání.

doplněno 08.06.16 21:24:

http://www.penize.cz/dan-z-pr…o-se-musi-v-roce-2015-priznat

Viz. Příjmy z pronájmů.

doplněno 08.06.16 21:31:

http://www.penize.cz/dan-z-pr…o-se-musi-v-roce-2015-priznat

Viz. Příjmy z pronájmů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 08.06.16 21:49

blesik - vy jste tomu dala korunu ! Plete páté přes deváté a matete tázajícího.Sama nevíte jaký je rozdíl mezi pronájmem a příležitostným pronájmem a mezi nemovitou věcí a movitou. Prosím, neraďte v tomto oboru.

- na ubytovací služby je nutno mít ŽO

- každá koruna z pronájmu nemovitosti se musí zdanit

---------------------------------------------------------------------------------

Z vámi uváděného odkazu vybírám

Přiznat a zdanit musíte také příjmy z pronájmu nemovitostí, bytů nebo movitých věcí. Až na pár výjimek. Pokud se jedná jen o příležitostný pronájem movité věci s příjmem do třiceti tisíc za rok, daň ani přiznání řešit nemusíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 08.06.16 21:54

řekla bych, že na pronájem domu ( bytu ) živnost být nemusí, a příjem se pak daní v § 9 zákona o daních z příjmů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 11:35
avatar

Na pronájem domu/bytu živnostenské oprávnění být nemusí, na ubytovací služby – jak správně píše Uška – ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 09.06.16 18:39

uska tomu dala korunu ...

který měl kromě platu a mzdy i další příjmy – například z pronájmu, podnikání nebo prodeje kapitálového majetku – které přesáhly šest tisíc korun za rok (limit platí pro hrubé příjmy, nikoli zisk),

Zdroj: http://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/309290-dan-z-prijmu-kdo-musi-v-roce-2016-podat-danove-priznani "

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 09.06.16 11:30
avatar

Na vašem místě bych s ní sepsal jenom PODNAJEMNÍ SMLOUVU abyste potom neměla problém jí dostat z baráku. Elektřinu a plyn přepište na ni abyste potom nemusela řešit její případný nedoplatky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.