Matka v exekuci

Od: Datum: 08.06.16 01:34 odpovědí: 11 změna: 09.06.16 19:53
Zdravím, mám otázku. Moje matka se dostala do exekuce, snaží se jí řešit ale včera už je navštívili u ní doma v baráku. Odnesli několik věcí a další olepili nálepkama. V baráku bydlí s přítelem a hrozí že se kvůli tomu rozejdou a matka bude muset barák opustit. Má tam trvalé bydliště. Samozřejmě jsem jí pro všechny případy nabídl že by mohla jít bydlet ke mě, ale chci se zeptat - nemůže přijít exekutor zabavovat věci i ke mně, až se dozví že u mě přespává? Nebo mu u dveří řeknu že už matce vybrali barák a po rozchodu s přítelem musela ke mě a nic u mě v bytě jí nepatří? Jak to je? Přece nemůžu nechat vlastní matku na ulici . Díky za rady.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 08.06.16 06:56
Joji, exekutor prijit muze a muze zabavit vse vase a vy pak podavate vylucovaci zalobu. Pohoedejte, je tu spousta dotazu na podobnou zalezitost s kamarady. Nejbezpecnejsi zpusob (z hlediska majetku) je platit matce ubytovnu, ale musite si to obhajit lidsky.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 07:15
avatar

Velice vás lituji. Toto je situace na zbláznění a myslím si, že nikdo nebude umět dobře poradit. Nevíme všechno. Nevíme jak a proč se do takových dluhů dostala. Nevíme, jestli to nebude dělat i nadále. A navíc, vy a vaše rodina za to zaplatíte a je docela možné, že ona stále nepochopí, že by to neměla dělat. Je dospělá, svéprávná, měla by za svůj život zodpovídat sama. Do exekuce nespadla z hodiny na hodinu. Přece musela už hodně dlou vědět, kam to směřuje. Měla nebo má snahu se postavit na vlastní nohy? Nebo je jen nešťastná a věří na zázraky a na vás, že se k vám nastěhuje a život půjde, nějak, dále. *hej* Nemyslím si, že byste ji měl dovolit nastěhovat se k vám. O svém problému musela vědět hodně dlouho a neřešila ho. Nezapomeňte, že vaše věta: "je to vlastní matka" má i odvrácenou stranu: "jste přece její vlastní syn". Pro své děti rodiče dělají i nemožné. Necizopasí na nich.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 08.06.16 07:22
avatar

Dobrý den, vyslovím názor, že když již exekuce proběhla a majetek matky je zajištěn, tak v případě, že bude tímto majetkem dluh umořen (nebo se to dá předpokládat), nebude už důvod k další návštěvě exekutora na jiném místě. Exekutor jde tam, kde tuší či předpokládá majetek exekuovaného, ale není tak podstatné, zda tam exekuovaný bydlí nebo, kde má trvalý pobyt. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 07:34
avatar

Záleží, jak vysoké jsou dluhy. Pokud zabavené věci budou stačit na úhradu dluhu, tak se již hledat další majetek nebude.

Ale myslím, že se věci prodávají hodně pod cenou. A jestli to byly vůbec matčiny věci, když tam bydlí s přítelem.

A myslím, že pokud by se matka musela stěhovat /dům tedy není její?/, tak by byla varianta výše zmiňovaná ubytovna, nebo podnájem. A to velmi levný s minimem zařízení a majetku. Ta ubytovna je mnohdy dost drahá na to, co poskytuje. Ale mohla byste jí na ten skromný podnájem přidat.

Je matka ochotna Vám dát k přečtení všechny dopisy - rozhodnutí, abyste věděla, kolik vlastně dluží a potom se rozhodnout, jestli ji poskytnout útočiště. Protože jenom se zeptat, tak já bych nevěřila, že říká pravdu a nějaké dluhy nezamlčí. Anebo neudělá další.

Také je dobré si vše natočit, co máte v bytě a schovávat si paragony, že jste to kupovali Vy.

doplněno 08.06.16 09:58:

Nevím kde jsem vzala, že to píše dcera, tedy opravuji na mužský rod.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.06.16 08:10

Když si vezmete maminku k sobě (což chápu), tak s ní sepíšete nájemní smlouvu. V té uvedete, že veškeré zařízení je Vaše (vyjmenovat, identifikovat, dobré jsou i fotky). Ve smlouvě bude uvedeno, že si maminka smí do bytu vzít pouze věci osobní potřeby. Smlouvu nechte ověřit u notáře. V případě, že příjde exekutor, ukážete tuto smlouvu. Jestliže ji exekutor nebude chtít pochopit, zavoláte okamžitě policii a vyzvete ji, aby zasáhla. V případě, že by takto ošetřený majetek chtěl exekutor exekuovat, tak se jedná z jeho strany o krádež předmětů třetí osoby a policie MUSÍ konat ve Váš prospěch. Dobré je, si celý zásah natáčet třeba na mobil. Nebojte, vše jde opravdu zajistit tak, aby maminka u Vás mohla bydlet a Vy zároveň byli v klidu. Zjistěte, kolik maminka dluží. Napište mi to do vnitřní pošty. Napište mi, zda má maminka příjem. Je třeba možné požádat o zastavení exekuce či provést další opatření.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.06.16 09:07

Stále se opakující lži.

Exekutor není vázán žádnou najemní smlouvou. Hlavní problém této smlouvy je, že zde figuruje samotný dlužník, proti kterému je vedena exekuce.

Na co notář? On nájemce či nájemník napadne tuto smlouvu ,že jí nepodepsal? Jiný smysl totiž notář nemá. Klidně si napíšu dokument, že jsem prezident ČR, podepíšu se a notář mi to potvrdí. Ale budu jím?

Když už sepisovat nějaké smlouvy, tak s osobou, která není dotčena onou exekucí. Sehnal bych pár přátel a ještě před "návštěvou" matky bych "sepsal svůj majetek" .A nebo si nechal notářem sepsat soupis majetku přímo doma. Ale s dostatečným předstihem, než přijede matka. Ale ani toto není 100% ochrana. 100% ohrana před exekutorem totiž neexistuje.

Dále policie. Pokud exekutor koná na základě platného rozsudku, tak PČR nemůže do tohoto zasahovat. Ona není dozorový orgán, ona nemůže určovat, kdo je vlastník oné věci. Může zdokumentovat exekuci. Jen pokud exekutor ví, že postupuje v rozporu se zákonem, tak se může policie "zaleknout" a přerušit exekuci dotčených věcí.

Takže vzít si zadluženou matku s exekucí domu je riziko. A neexistuje 100% ochrana.

doplněno 08.06.16 09:59:

Já ale nemluvím o nájemním vztahu. Ten exekutor nebude exekuovat. Jemu půjde o movitý majetek.

A právní váha "soupisu majetku" v nájemní smlouvě je stejně veliká, jako když si sám pronajímatel napíše dokument, kde se označí za vlastníka těchto věcí.

V případě movitých věcí je exekutor vázán pouze soudním rozhodnutím, kde je označen vlastník těchto věcí. Nějaké čestné prohlášení, nájemní smlouvy atd.. takových si dlužník a jeho komplic může napsat desítky, proto jima nemůže být vázán.

Dovolím si tvrdit, že zákony ČR znám až tak dobře, že je to možná až někdy pro mě špatně. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 09:34
avatar

sebod angeli1985 ale může mít pravdu, pokud tazatel bydlí ve svém domě či v bytě, nemá ho zkrátka sám pronajatý nebo u družstevního by musel mít tuším souhlas družstva, tak má právo sepsat nájemní smlouvu s kýmkoliv o užívání bytu - matka nájemce, tazatel pronajímatel. Když budete mít barák se dvěmi bytovkami a sepíšete nájemní smlouvu s bratrem, také je to platné, jestli ne, tak řekněte co je na tom nelegálního? A pronajímatelé si většinou svůj majetek vyfotí a přiloží ke smlouvě. Nejsou to tedy žádné lži. Jen Vy neznáte NOZ. Samozřejmě asi majitel musí danit příjem z pronájmu.

doplněno 08.06.16 09:39:

Exekutor není vázán nájemní smlouvou.

To není vůbec pravda. Kdyby byl dům nebo byt dlužníka jeho majetkem, už o něj přijde, proto smlouva o nájmu a placení energií je VŽDY nutná ! A exekutor k ní přihlíží, protože obsahuje, zda majetek v bytě je pronajímatele nebo dlužníka - lednice, linka sporák atd.

doplněno 08.06.16 09:42:

Na takovou smlouvu má ovšem pak nájemce právo se přihlásit k trvalému pobytu. Kvůli dávkám většinou. Není už host, takže dostat ho pak pryč, trvá podle NOZ až 3 - 6 měsíců.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 09:25
avatar

Tak, tak pohanko, protože matka i kdyby byly dluhy zaplaceny, tak je může dělat dál, jsou lidé, co prostě nemyslí...Pokud si ale vzala dluh na sebe pro své dítě či děti, tak to potom bychom to museli znát, matky se často obětují...takže záleží na tom, proč vlastně dluhy vznikaly...máme tu případy, že přišly o byt kvůli dluhu pro děti..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 09:19
avatar

Chybí tam některé udaje, píšete jako by byl dům její, Vaší matky, je tedy její, nebo patří tomu příteli? Přítel se rozejde určitě.

A matku sice na ulici nechat je hloupé, ale dá se jí bydliště zajistit jinak, ubytovnou, levným nájmem malé garsonky, protože jestli máte rodinu, tak můžete o ni přijít. Vaše partnerka na to nebude zvědavá, že vám klepou exekutoři na dveře, povídá si o vás celé okolí a další věci, které by nutně nastaly. Možná žijete ve stejném městě.

Neznám Vaši matku, ale jaký měly s Vaší partnerkou vztah, máte děti? Jaký byl vztah babičky k dětem? Víte, tohle byste měl uvážit, můžete přijít o dost, o klid i o partnerku. A nakonec i o majetek. Exekutoři Vás neminou.

Matka pracuje, je na dávkách, nebo je důchodkyně? Radím Vám co nejdříve najít levný nájem pro 1 člověka s vědomím, že sice co nebude moci platit ona, doplatím já,( také pomoc,) než skutečnost, že si rozbijete rodinu a přijdete o vlastní majetek a možná i o psychické zdraví. To bych si rozmyslela, aby Vás matka nestáhla sebou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonym22
Datum: 08.06.16 10:48

Nakonec se s přítelem domluvili a zůstane v domě kde proběhla exekuce. Mám ještě jednu otázku - když chci matce půjčit nějaké věci - jak to ošetřit aby kdyby přišel exekutor znova, aby jí to nevzal? Nějakou smlouvou, dobrozdáním? Konkrétně jí chci půjčit starou televizi a ještě nějaké drobnosti, od kterých už nemám žádný doklad.

doplněno 08.06.16 10:57:

Jen chci doplnit - o dům naštěstí přijít nemohou, ten je už 2 roky psaný na syna matky přítele. Matka své dluhy řeší, už měla dvě exekuce, jedna byla vyřešena splátkama, druhá zas byla neprávem (na dluh který již platí její bývalý manžel v insolvenci), jsme byli minulý týden na exekučním úřadě s návrhem na zastavení. Ale o této exekuci co jí přišli včera bohužel nevěděla. Je docela vyřízená. Rozhodně není z těch co jsou pasivní a čekají na zázrak. Chodí do práce.

Od: jenda2
Datum: 09.06.16 19:53

Na zázrak spíše čekala, když si brala půjčky. Jak někdo může brát půjčky, když si na prstech jedné ruky spočte, že ji nesplatí nebo tak tak. Pak je dobře, že to exekutoři tvrdě sekají. Každý musí nést odpovědnost za své věci.

Cokoliv do domu dotáte, o to přijdete a nějaká vylučovací žaloba vůbec nikoho netrápí. Než se něco stane, budou takové věci prodány na umazání dluhu.

Nejlepší pomoc je žádná pomoc. Nebo snad někdo chtěl pomoc při utrácení půjčených peněz? Jistě že ne. Jen když je problém.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.