Podpis pracovní smlouvy a nemocenská

Od: Datum: 03.06.16 22:54 odpovědí: 11 změna: 04.06.16 21:24

Je možné uzavřít novou pracovní smlouvu v době pracovní neschopnosti? S minulým zaměstnavatelem mám podepsanou dohodu ke konci června od července chci nastoupit jinde. Domluvila jsem se zde na podpis v termínu, kdy pojedu od lékaře (tj. pár dní před nástupem) a nevím, zda tak mohu učinit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.06.16 22:57
avatar

Zákoník práce to nezakazuje (kdysi tam bylo, že v době dpn nelze uzavřít pracovní poměr, ale už je to v propadlišti dějin).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanik
Datum: 03.06.16 23:08

mám nemocenskou a naplánované rehabilitace a domluvený podpis pracovní smlouvy na 1.7. a nástup do práce 3.7., můžu ukončit neschopenku 2.7. a podepsat smlouvu 1.7. a nastoupit do práce tedy 3.7.?

Datum: 04.06.16 00:17
avatar

Podle mne ano.

Jste si ale jista, že neschopenku určitě

ukončíte 2. VII.?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.16 07:29
avatar

Myslím, že pokud v té smlouvě bude vyloženě uváděn nástup toho 3.7., nikoliv jen datum podepsání smlouvy, tak by v tom problém být neměl. Bez tohoto označení dne nástupu by to bylo tedy podle mého názoru pofidérní.


doplněno 04.06.16 07:47:

Já bych se ale zamyslela na místě tazatelky nad jednou věcí. Pracovní poměr ukončí v pátek 1.7. Ale lékaři neschopenky uzavírají s tím, že pokud je datum v pátek, neschopenka se uzavře až v neděli, tak nějak to je, protože se prý nemocenské vyplácí i za víkendy... 3.7 je neděle, pokud jsem se špatně dívala, omlouvám se.. Jak může být ve smlouvě ujednáno, že nástup je v neděli 3.7. Jde to? Já tohle nevím, proto to sem píšu, že třeba někdo tu tazatelce fundovaně odpoví, jak to je...možná, když ukončí neschopenku sama, ale i tak pokud by nemocenská byla do neděle 3.7. tak jí nikdo nevystaví zápočtový list až v pondělí 4 .7. Domnívám se to správně? Asi ne, proto i mě potěší, když to někdo objasní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.16 08:43
avatar

Lékaři neukončují neschopenky podle toho, jestli je víkend nebo všední den, ale podle toho, od kdy je podle jejich názoru pacient schopný práce. Naopak se setkávám ve své praxi s tím, že neschopenka je ukončena v pátek (ne až v neděli, protože proč by měl pacient placený víkend ze státních peněz, když už v pondělí jde do práce, a navíc má aspoň o víkendu možnost vyrazit ven apod.).

Ve smlouvě může být jakékoli datum nástupu, existují zaměstnání s nepřetržitým provozem, sobotní a nedělní služby atd.

Zápočtový list (nyní potvrzení o zaměstnání) je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci při skončení pracovně-právního vztahu. Nemoc v tom nehraje roli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.16 09:05
avatar

To o zápočtovém listu vím, ale měla jsem tím na mysli, že když bude v pátek ukončena neschopnost, která ale může trvat do neděle, jestli firma ještě ten den vystaví započták, proto jsem to uvedla. Skoro všude jsem se dočetla, že pacient, jemuž v pátek lékař ukončil neschopnost je automaticky nemocný až do neděle, nebot pokud mu nemocenskou neposkytuje zaměstnavatel, ale stát, abych to zkrátila, počítají se kalendářní dny, nikoliv jen pracovní. Zvláště se na to ptali lidé, co chtěli v pátek odjet na chatu a báli se kontroly. Tak potom tomu nerozumím, proč se ptají na tak jasnou věc..

Samozřejmě mě napadlo i že třeba servírka, doktorka, strážnice, ti všichni mohou nastoupit do práce i o víkendu a mít podle toho i pracovní smlouvu, protože bez ní by správně ani nastoupit neměli, mě šlo o to, že kdyby opravdu ta neschopenka tedy končila v neděli, tak by nemohl vzniknout nový pracovní poměr...Chápejte, já nechci dělat chytrou, mě to jen teoreticky hodně zajímá, jsem už taková, že mě zajímá všechno a ráda o tom přemýšlím, nebo se snažím najít další informace. A tohle zajímavé je, Končí v pátek ukončená neschopnost až v neděli nebo ne? Zakládat kvůli tomu otázku se mi nechtělo, no...ale ráda bych to věděla..protože jestli končí v neděli, tazatelka by nemohla nastoupit do práce od 3.7..tedy v neděli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jh®
Datum: 04.06.16 09:13
avatar

V pátek ukončená PN končí v pátek, proč by, probůh, měla končit v neděli?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.06.16 13:04
avatar

A proč by PN nemohla končit nedělí?Sdělte odpůrci jeden jediný důvod!

Naopak naše OL nám běžně psala ukončení až nedělí, pátkem jen na přání !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.16 18:32
avatar

Pro všechny polemizující o pátku nebo o neděli: doktor ukončí neschopenku, kdy uzná za vhodné, ať v pátek nebo v neděli. Nemocenská se zaplatí za kalendářní dny, ale jen za ty, po které trvala nemoc, čili neschopenka ukončená v pátek se platí do pátku.


doplněno 04.06.16 18:35:

Jak píše rádkyně nade mnou "Skoro všude jsem se dočetla, že pacient, jemuž v pátek lékař ukončil neschopnost je automaticky nemocný až do neděle, nebot pokud mu nemocenskou neposkytuje zaměstnavatel, ale stát, abych to zkrátila, počítají se kalendářní dny, nikoliv jen pracovní", není to tak. Nevím, kde se taková věc dá přečíst, je to nesmysl. Stát (prostřednictvím OSSZ) nezaplatí nic, na co není doklad. Když je neschopenka ukončená pátečním datem, platí se do pátku.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jh®
Datum: 04.06.16 19:29
avatar

Máte můj obdiv. *palec*

Věta "pátkem ukončená PN končí v pátek" je pro některé jedince opravdu moc složitá na pochopení... Uf. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.16 21:24
avatar

inzinyrka® Datum: 04.06.16

Ano, máte pravdu, děkuji za bližší informace. Četla jsem dotazy a odpovědi na internetu, které byly scestné, protože ti lidé samozřejmě šli k lékaři v pátek, ale doktor jim ukončoval neschopenku datem v neděli. Bylo mi jen divné, jak to tedy je...

doplněno 04.06.16 21:27:

Kdo ale chtěl, tak samozřejmě měl ukončenu neschopenku už v pátek. To tam psali. Měla jsem tedy za to, že je to automaticky, protože ty maminky tam psaly, že jim byla neschopenka automaticky ukončena v neděli, ačkoliv u lékaře byly v pátek. No dobře, takže je to vyjasněné a já děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.