Nárok na parkovací místo

Od: Datum: 03.06.16 01:02 odpovědí: 13 změna: 11.06.16 18:37

Dobrý den,
omlouvám se bude to trochu delší.

Prosím o radu, jak řešit tuto situaci, případně pokud bydlíte v bytovém domě jak řešíte užívání společných prostor?
Jsme obyčejný bytový dům s 12 byty ve společném vlastnictví v Hr. Králové. Máme zvoleného správce domu, který by to měl řešit. Alespoň podle mě, ale dělá mrtvého brouka. V domě bydlí rodiče, já mám byt pod nimi. Před lety, kdy se byty kupovaly, zrušilo se dětské hřiště a udělal se u domu prostor na parkování na čtyři až pět aut (nejsou vyznačena stání, tak nevím přesně.) V té době byla v baráku jen čtyři auta. Jedno místo bylo určeno otci, který tam ale neparkoval, protože má kombíka a špatně se mu vyjíždí (na to není žádný doklad, teď je tvrzení proti tvrzení, že místo bylo volné). Tak si soused, říkejme mu pro orientaci třeba pan Y, pořídil k autu motorku a začal ji dávat na "naše" parkovací místo. Prý se ptal správce domu, ale nikdo to nekonzultoval s ostatními majiteli, prostě přibyla motorka. Teď jsem si koupil auto a shodou okolností si ŘP dělá i sousedka paní X a o místo začala hádka. Pan Y nechce ustoupit, protože tam má stojánek na motorku (nechápu proč by měl mít nárok na dvě místa k jednomu bytu. Manželka pana Y vychylovala, proč najednou musíme mít všichni auto, když jseme ho tolik let neměli.) Sousedka X se pravděpodobně domluvila se správcem, že až bude mít auto tak místo chce, opět se to nekonzultovalo s ostatními spoluvlastníky, že to místo chce jsem se dozvěděl náhodou. Dnes jsem odjížděl na delší dobu na služebku, a nechtěl jsem nechávat auto jen tak někde, tak jsem tam prostě zaparkoval - vešla se tam čtyři auta motorka. Zase byla hádka s panem Y, kam dá motorku, paní X měla protaženou hubu a ani neodpověděla na pozdrav - auto zatím ani nemá. Budu to řešit až se vrátím ze služebky, ale s panem Y asi nebude řeč - chce mít místo pro auto i motorku, tvrdí že tam zabetonoval díry, tak je to jeho. Bez motorky by se tam těch pět aut pravděpodobně vešlo.
Jak by jste to řešili a kdo myslíte, že má na místo nárok?

Nebo prostě zaparkovat tam, kde bude volno a kdo z práce přijíždí pozdě, má smůlu. Místa jsou označena jako soukromý pozemek patřící k domu, ale na začátku bylo určeno per huba to je toho a to zase toho, až do teď to bylo bez problémů.

Děkuji za přečtení a případné rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.06.16 02:58
avatar

U ás se to řešilo tím, že se místa odprodala obálkovou metodou a platí se z něj do fondu oprav dle metrů a je klid. Jednou za rok se toto zopakuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 07:23
avatar

To je docela zajímavá metoda, která nemá ale žádnou oporu v zákoně. Pokud je pozemek města, vyděláváte na cizím majetku. Pokud je ve vlastnictví SVJ, protože jste ho odkoupili, diskriminujete ostatní, kteří nemají na zvýšený poplatek. Není to správné. A máte to ve stanovách? Souhlasili s tím všichni na velkém shromáždění vlastníků? Nebo tedy větší část? A to i těch, kteří motorizovaní nejsou, ale mají práva vlastníků. Kdo by chtěl, mohl by Váš systém napadnout i u soudu.


doplněno 03.06.16 07:27:

A mimochodem, opravdu hodně záleží na tom, KOHO je to majetek. Protože jestli platíte nájem z pozemku městu, pak ho ale platí všichni vlastníci. Nejen motorizovaní. Pokud je pozemek města a vy s ním o pozemku nemáte žádnou smlouvu, na pozemku může parkovat kdo právě tam má volné místo a byl by v právu vzdor Vaší obálkové metodě...Nikdo nemá právo si tvořit vlastní zákony.


doplněno 03.06.16 07:29:

Protože i tomu nerozumím, že každý rok byste odprodávali stejný majetek, navíc patřící všem...fakt to nechápu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 06:40
avatar

Pokud nenajdete "nějakou" shodu, platí to, "kdo dřív přijde, ten dřív mele".

Nárok nemá nikdo.

Klidně sobecky a dle práva může parkovat třeba jedna rodina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 07:17
avatar

Nerozumím informaci - máme správce domu. Ten přece o tom vůbec nemůže rozhodovat. Nemá k tomu žádnou pavomoc. Vy především musíte mít podle zákona SVJ. Když nejste družstvo, jak uvádíte. A pokud jste SVJ, máte své stanovy, také podle zákona. A protože pozemek podle Vašeho sdělení toto SVJ zakoupilo asi od města, nárok na něj mají tedy všichni členové stejný, pokud bylo zakoupeno z jejich peněz a ne z peněz vlastníků, kteří si na pozemek dělají právo bez práva a parkují tam.

Takže si přečtete stanovy, kde by o parkovišti, které náleží SVJ měla být řeč a nejen to, ale i potřebná informace, kdo a kdy tam smí parkovat. Například jedni členové v sudý den, druzí v lichý den...Nelze si také vybudovat stání pro motorku bez souhlasu ostatních členů SVJ. Soudím podle Vašich dostupných informací že to tak je...A také domovní řád by se měl o tomto zminovat. Takže podejte na velkém shromáždění stížnost předsedovi SVJ - podle zákona musí být předseda a 2 členové výboru minimálně + člen kontrolní komise a žádejte nové stanovy, kde to už zahrnuto bude. Doufám, že u Vás o NOZ už aspon slyšeli, kde jsou zahrnuty i změny zákona o SVJ.

Obálkovou metodu bych nedoporučovala, když majetek patří všem, protože přednostní právo mají tedy všichni a ne ten, kdo dá více. Vlastně by si část majetku SVJ kupoval na ukor ostatních..to nelze. Nesmíte zapomenout také, pokud máte v domě invalidu se ZTP, který může mít přednostní právo na vyznačené parkoviště a to i bez souhlasu SVJ, jenom jim to oznámí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 03.06.16 19:35

Podle jakého zákona musí mít dům ve společném vlastnictví SVJ?


doplněno 04.06.16 01:17:

Tazatel zcela jasně uvádí, že dům je ve "společném vlastnictví"! Sám jsem spolumajitelem domu, kde je několik vlastníků a žádné SVJ nemáme a ani mít nemusíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 21:04
avatar

pro cicka

Tazatel nepíše, že dům je v družstevním vlastnictví, ani že je města, či ho vlastní soukromý jeden majitel. Takže pokud se jedná o skutečnost, že se jedná o dům, kde mají bytové jednotky jednotliví vlastníci, pak se jedná o SVJ podle NOZ. Lze najít na internetu.


doplněno 04.06.16 06:56:

pro cicka

Tak znovu: tazatel píše - Jsme obyčejný bytový dům s 12 byty ve společném vlastnictví

Cicko, bydlíte v paneláku nebo v rodinném domě, který má 2 patra a dejme tomu 3 - 4 byty? Rodinné domy i kdyby tam bydlely 3 generace tuto povinnost samozřejmě nemají. Jsou to rodiné domy, nebo vily atd. Pokud ale bydlíte paneláku nebo vůbec v bytovém domě, ta povinnost tam je, zkuste si dohledat NOZ, když pochybujete a pak mi to vyvracejte...Kdyby tazatel nenapsal, že bydlí v bytovém domě, zeptala bych se, jaký statut ten dům má...protože podle toho by byla i odpověd.


doplněno 04.06.16 07:00:

Další možnost je, že bydlíte v družstevním a jako mnoho lidí se mylně domníváte, že jste vlastní, to nejste, vlastníkem je družstvo a Vy máte jen zakoupenou nájemní smlouvu. Je těžké odpovídat, když informace jsou nedostatečné. Tak potom i odpovědi bývají spíše všeobecné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 03.06.16 08:42

A co parkování v okolí? Nedá se parkovat o kousek vedle? V naší ulici jsou samé vilky, jen jedna bytovka s 12ti byty. Tedy celá ulice je skoro prázdná, maximálně jedno auto před domem, když v garáži stojí druhé. A lidem z bytovky dělá veliký problém zaparkovat 20m od domu a hádají se o místo před barákem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pp
Datum: 03.06.16 14:03

Podívejte se do katastru komu ten pozemek patří. Majitel rozhoduje i o tom, kdo bude na jeho pozemku parkovat. Má-li věc více spoluvlastníků, rozhodují hlasováním, vítězí většina. Přehlasovaná menšina se může odvolat k soudu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.06.16 01:42
avatar

Ten dotaz je poněkud blbě. Nejprve se ptejte, komu pozemek patří a pak si s majitelem vyjednejte nárok na místo. Bože...To je jak z komedie Zítra to roztočíme, drahoušku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.16 07:08
avatar

Souhlasím s Vaším názorem. Ne s komedií, ale s tím že lidé si často neuvědomují, že by si měli zjistit prvotní informace. Lidé se často ptají, ale základní udaje nevědí. Často nemají ani tušení jestli bydlí ve svém, či v družstevním, natož aby věděli, zda pozemek, kde parkují, náleží firmě,městu, SVJ, družstvu atd...S odpovědmi pak nebývají spokojeni, protože jak můžete najít zákon a citovat ho, když ani tazatel neví co a jak...komu vlastně ten pozemek patří..tedy základní věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarda72
Datum: 11.06.16 14:46

Dobrý den,
děkuji všem za odpovědi a omlouvám se, že reaguji až teď, včera jsem se teprve vrátil ze služebky. Co jsem zjistil, tak máme SVJ a správce, o kterém jsem psal je předsedou. Příští týden by měla být schůze, kde se parkoviště bude řešit.
Pozemek koupilo SVJ, alespoň podle informací rodičů, koukal jsem se na online katastr a majitel tam není, pozemek nemá ani číslo. Ve stanovách (z roku 2011) o parkovišti, také nic není. Domovní řád neexistuje.
Jak už jsem psal máme zvoleného správce - předsedu SVJ, který si myslí, že rozhoduje o všem + dva členy výboru, zvolené asi jen do počtu (jedním z nich je otec). Předseda vždy rozhodoval o všem, vybírá poplatky do svj, revize komínů, učetnictví atd. Nějaké shromáždění se nekonalo nejméně dva roky. Další problém je, že je trvale obývaných asi jen pět bytů, někteří spolumajitelé přijedou jednou za rok na dovolenou, sousedka je delší dobu v léčebně apod. Takže šance, že by se sešla alespoň polovina neexistuje.

Jinak v domě jsme momentálně za největší svině, jakým není rovno. Předseda poslal vytýkací dopis, kde se píše, že máme okamžitě sklidit kytky ze společné chodby - máma tam má stojánek. Prý je to každý rok v požárním hlášení.
Pan Y řekl tátovi, že ho nemá zdravit a oni nebudou zdravit nás. Rodina paní X s námi mluví na půl pusy a auto zatím stejně nemají. Pro pb, kdyby byla možnost parkovat jinde, i kdyby 100 m dál, tak to neřeším. Prostě někdy volná místa před barákem na veřejném parkovišti jsou, někdy půl hodiny objíždíte blok a čekáte, až někdo odjede. Pokud se vrátíte unavená z noční tak to opravdu není příjemný.
Pokud by někdo poradil nějaký zákon, se kterým bych mohl argumentovat na schůzi SVJ, budu mu vděčný.

Od: rex7
Datum: 11.06.16 17:26

Přijde mi přinejmenším neuvěřitelné, aby někdo na parkovišti, které patří k domu, čítající 5 míst na 12 bytů, zablokoval 2 místa jen pro sebe, k jednomu bytu. Soused by si měl vybrat co tam bude mít, jestli motorku nebo auto. Za chvíli by si mohl koupit třeba traktůrek a zablokovat další místo. Zdá se, že tu chybí elementární slušnost, protože když je někde tak malý prostor na parkování, tak jen bezohledného hlupáka může napadnout, že si zablokuje víc míst se svým zbytným motocyklem, aby jím zablokoval druhému možnost zaparkovat vůz. Obzvlášť v situaci, kdy jak píšete se jinde parkovat nedá. To, že vás nyní začínají ojebávat za nějaké kytky na chodbě je naprostá klasika, jakmile někomu nejdete s něčím pod fousy, začne hledat vši a zástupné důvody, aby si našel svojí pomstičku. Jestli o těch místech není doposud nijak písemně rozhodnuto, tak jsou v zásadě dvě možnosti, buď bude platit, kdo dřív přijede, ten parkuje. (1 byt/1místo) Nebo pak hlasovat, komu ty místa budou patřit, s tím, že opět na jeden byt max. jedno parkovací místo a ty na které se nedostane, jelikož počet míst je silně limitován, tak by měli dostat nějakou finanční úlevu v platbě do společného fondu, popřípadě ti, kteří budou mít ty místa by měli do společného fondu platit víc. Těžko to rozseknout nějak spravědlivěji, v tomto případě bude vždycky někdo, kdo bude nespokojen. Jinak jak to popisujete, tak tam u vás vládne docela chaos a pan správce je zralý na vystřídání. Pokud jsou neshody, není nikdy dobré, aby jeden člověk vykonával tuto funkci přílíš dlouho.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hennessy
Datum: 11.06.16 18:37
Pozemek odprodat tomu (těm) co nabídnou nejvíc a problém je vyřešen na vždy. Jak prosté.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.