Špatné brýle? (bolení hlavy, divný pocit)

Od: Datum: 02.06.16 20:19 odpovědí: 13 změna: 03.06.16 14:11

Kupoval jsem nové brýle, v optice mi i přeměřovali zrak (naposledy jsem měřil před 5 lety). Měřili myslím dost pečlivě, seděl jsem u nich skoro hodinu a koukal do různých přístojů, měřili i prostorové vidění a centrování, přesně si ty jednotlivé kroky nepamatuji, jak se nazývaly.

Dioptrie se mi nezměnily, ale změnily se jakési cylindry a ještě něco, už si bohužel nepamatuji na název toho parametru, ale optička vysvětlovala, že nyní budu vidět ostřeji a písmena uvidím rovněji (mám lehčí astigmatismus). Určité parametry oproti předchozím brýlím tedy byly změněny.

Dnes jsem brýle přebíral a první, co mě zaskočilo, byl zvláštní pocit, který neumím popsat - jako bych viděl hodně ostře, ale současně, jako by písmena měnila úhel, tak nějak se vše sbíhalo. Když jsem vyšel na ulici, měl jsem prvních pár kroků problémy s chůzí, protože země jako by byla vdálenější a totéž se mi stalo při výstupu po schodech, u prvního schodu jsem málem zakopl, protože se mi zdál vzdálenější a moje nohy se mi zdály jakoby delší.

Po pár hodinách mě začala bolet silně hlava, až mě to donutilo brýle sundat, na chvíli jsem zavřel oči a bolest ustoupila. Nechci to svádět na brýle, bolest hlavy samozřejmě mohla mít úplně jinou příčinu (změna počasí a dnes jsem i málo spal).

Teď když koukám do počítače, musel jsem brýle vyměnit za staré, protože písmena na monitoru jsou taková ostřejší, ale současně jakoby vzdálenější a cítil jsem napětí v očích, odstavce nad a pod místem, kam se zaměřím pohledem, se jakoby vlní. Když nakloním hlavu a koukám na monitor okrajem (rohem) brýlí, tak se odstavce jakoby zakulatí do půlkruhu. Namaloval jsem na papír přímku a tlustý dlouhý obdélník, a také se to děje, krajní část se kroutí.

Volal jsem ještě odpoledne do optiky a řekli mi, že občas se takové reakce stávají, že mozek si zvyká na nové brýle.

Mám podezření, že některý z těch parametrů, který jsme změnili, jsme změřili špatně. Myslíte, že bych měl počkat třeba do pondělí, jestli si opravdu mozek zvykne, nebo mám zaběhnout raději tentokrát do jiné konkurenční optiky a nechat si oči nebo spíš čočky brýlí přeměřit? Problém ale může být, že v optice mi nedali výsledky měření, takže vlastně nevím, co bylo naměřeno, aby se dalo porovnat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.06.16 20:44
avatar

ano, tato reakce je normální, ale neměla by trvat příliš dlouho - jestli ještě zítra budete mít problémy, zašla bych do stejné optiky, aby mi oči znovu přeměřili

Ohodnoceno: 1x
 
Od: iv®
Datum: 02.06.16 20:55
avatar
To co popisujete se sice může stát, ale trvá většinou pár minut než se stav srovná. Určitě několik hodin. Rozhodně bych to řešila znova v optice.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 02.06.16 22:09

To by se melo rozhodne znovu premerit, je divne, ze udaje nejsou na dokladu o prevzeti, ale jestli to chcete zkusit jinde staci si vzit nova dioptricka skla/cocky s sebou, oni si ty parametry v kazde optice sami zkontroluji, maji na to sve pristroje a kontrolou se casto odhali nesrovnalosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 07:07
Mi trvalo tak den než jsem si zvykla na nové dioptrie. Priste zajdi na mereni do oční ambulance. Mají tam i přístroje, které v optice nejsou. A dostaneš poukaz na brýle. Mela jsem slevu 252kc od pojišťovny přes poukaz od oční doktorky. Sice mala sleva...ale kazda sleva dobra o:)) Mamce na očním opravili cosi na sklicku brýlí (nějaký údaj) že opticka blbě udělala na multifokalni brýle. Musí se vyměnit skla.
doplněno 03.06.16 07:43: Také bych si nenechala měřit brýle v optice. Dávám přednost lékaři plus jako bonus dostanu poukaz na tu malinkou slevu o:)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 07:16
avatar

A před tím, než jste si nechal brýle zhotovit u optika, jste byl u očního lékaře? Já třeba bych si nenechávala měřit zrak jen v optice a podle toho vyrobit brýle. Optik je stále jen optik... Podle mě totiž ty brýle jsou určitě špatně udělané. Toto by se nemělo stávat. Pokud vás z nich bolí hlava, tak to asi nebude tím, že si oči, mozek zvykají na nové brýle, ale že se proti nim brání...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.06.16 12:23
avatar

Optik je optik, ale tohle měření zřejmě dělal optometrik. A přístoje mají optometrici srovnatelné s těmi u doktora, n+kdy i lepěí. Ale oční lékař samozřejmě kontorluje a zkoumá i jiná hlediska. Co takhle katarakta, nebo věkem podmíněná makulární degenerace? I kdyý to by se adi neprojevilo skokově s výměnou brýlí, nevím. Nicméně bych očaře navštívil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 07:31
avatar

úplně normální stav, který za pár dní přejde. Možná jste dostal lepší brýle a zas nějakou chvíli potrvá, než se obraz upraví.

Já když jsem dostal první brýle, tak jsem měl pocit, že se dívám dalekohledem. Taky se mi zdálo, že nestojím rovně a že celý svět je nějaký divný. Za pár dní ten pocit zmiznul.

Počkejte do pondělí. Možná vám neřekli, že astigmatismus na oku si mozek dokáže do jisté míry zkorigovat sám. Prý to tak musí být, protože čočka v našem oku je opticky dost nepřesná. Nikdy u nikoho není přesně sférická, její obraz je pokřivený a je dorovnávaný kdesi hluboko v mozku. Lidi o svých astigmatismech ani neví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 07:44
avatar

Reklamovat můžete po určitou dobu. Já bych si tedy došla na oční, kde bych doktorovi popsala problém a on sám ty brýle změří a pak Vám změří zrak. Pokud tam ta odchylka bude a já se domnívám že ano, protože tyto pocity byste mít neměl, pokud nemáte brýle nad 15 dioptríí, které musejí být náročně broušeny, tak brýle budete právem reklamovat.

Takže na oční, že problém je akutní, v nových brýlích máte i tělesné komplikace, které ale docela brzy by se podepsaly i na Vašich očích a to jistě nechcete, aby se Vám stáčely oči a začal jste šilhat třeba... Jste si opravdu jist, že to byli oční lékaři, co Vám to měřili? Ne nějací laboranti? Na přístroje nedejte, že má někdo přístroje, ještě neznamená, že jim rozumí a umí s nimi kvalitně zacházet...

Nechápu, přece Vám museli vydat pokladní doklad s papírem navíc s udaji o měření zraku, protože i toto můžete reklamovat a dokonce poslat kontrolu, kdo tam vlastně měří zrak. I když doktor Vám může napsat o kolik se rozchází skla brýlí s jeho naměřenými udaji. Když se prokáže, že jste měl pravdu, tu kontrolu bych tam poslala. Jde o zrak a to není málo. Tam by neměl fušovat rekvalifikovaný amatér.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 03.06.16 07:59

Hodne zalezi na erudici odbornika, ktery s pristroji pracuje ( jako vsude), ale taky je fakt, ze v ocnich ambulancich maji lekari casto k dispozici bohuzel starsi vybaveni, nez v modernich optikach :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.06.16 08:06

Pokud má někdo jen dioptrie, tak je zvykání na nové brýle jen chvilková záležitost a rozhodně z nich nemůže bolet hlava. Optik musí většinou správně zaměřit pouze střed. Rozhodně nesouhlasím s názorem, že to musí řešit očař, že optik je "jen" optik. Optik by měl být profesionál, nehledě k tomu, že ti větší poskytují i vyšetření. Já mám štěstí, že mám "svého" kvalitního optika a jsou to naprostí profesionálové. V minulosti jsem musel řešit reklamace 2 a v tom okamžiku jsem to ocenil, protože se postavili za mě a reklamace vyřídili k mé plné spokojenosti. Chyba byla totiž způsobena u výrobce čoček. Vzhledem k tomu, jak píšete, že Vám to pečlivě měřili, tak si myslím, že to amatéři nejsou.

Být Vámi, dal bych tomu čas ještě do pondělí, ale pak bych šel k Vašemu optikovi. Ten by Vám měl zkusit pomoci. U Vás je totiž situace složitější, pokud máte astigmatismus. Zjednodušeně jde o to, že Vaše oko (čočka) nemá pravidelný tvar, ale je různě zakřivená, takže v různých rovinách vidíte hůř, než v jiných. Je zcela zásadní mít to správně změřeno a samozřejmě brýlové čočky musí být pak podle toho vyrobeny. Nutno podoktnout, že každá obruba klade jiné nároky na zakřivení čoček, takže do některých může být problém udělat dioptrickou čočku, zvláště s cylindry. Ona totiž brýlová čočka, složitého tvaru, nemá stejné vlastnosti v celé ploše. Záleží tedy také na tom, jaké obroučky jste si vybral. Pokud nemáte "lenonky", což nepředpokládám, protože zrovna nejsou v módě, tak s tím nic neuděláte a musíte trvat na přeměření a případně na výrobě nových čoček. U "lenonek", které mají kruhové pravidelné čočky, by totiž zřejmě stačilo, kdybyste pootočil čočky v obrubách a našel polohu, která přesně bude kompenzovat vadu Vašeho oka.

Já sice astigmatismus nemám, ale před lety jsem si nechal udělat drahé sluneční brýle s moderními velkými čočkami a měl jsem obdobné pocity s Vašimi. A také mě měřili asi hodinu, všechno možné, protože ty čočky museli být složitého tvaru. Myslel jsem, že tomu dám čas a "rozkoukám" to. Nerozkoukal. Poté, co mi výrobce čoček, na naléhání mého optika, zdarma vyrobil nové čočky (ty staré přeměřoval a závadu nenalezl), tak se problém vyřešil. Podle mě minimálně jedna čočka měla špatně nějakou osu, což mi způsobovalo neostré vidění, jako při astigmatismu.

Každopádně z nových brýlí nesmí bolet hlava a nesmíte vidět rozmazaně. Otázka je, co s tím. Buď něco bylo špatně změřeno, nebo čočky byly špatně vyrobeny (= v rozporu se zadáním), nebo je oboje zmíněné v pořádku a problém v tom, že si nejste schopen zvyknout na ty nové čočky (tedy ve Vás).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jarat
Datum: 03.06.16 10:14

Děkuji za fundovanou odpověď. Počkám ještě do pondělí. Dnes budu celý den v kanceláři koukat do PC, o víkendu jsem na chatě, takže budu víc koukat do dálky. Uvidím, jestli si mozek zvykne, když ne, tak vletím do optiky. Zatím je to docela utrpení, táhne to oči... Ale hlava už nebolí, je možné, že včera opravdu bolela jen vlivem počasí, a ne kvůli brýlím :(

Datum: 03.06.16 10:58

já nejsem odborník, jen mám již zkušenosti. Právě to tahání očí jsem měl u těch slunečních a potvrzuji, že to je hrozné. Bohužel myslím, že to nerozkoukáte. Bude tam blbě ta osa, proto Vám to tahá oči. Jak jsem psal, můj známý s astigmatismem měl špatné zkušenosti s tímto. Brýle nenosí pořád, proto to řešil těma kulatými čočkami, kdy si povolil šroubek a otáčením čočky našel přesnou polohu. Ostatně toto zřejmě Vám, mimo jiné, měřili, že otáčeli čočkou a pak odečetli úhel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 14:11

Řekl bych, že je to normální. Mám těžký astigmatismus, brýle jsem nikdy před tím neměl, první dva týdny jsem si zvykal, bolely mě oči, obraz se jakoby motal a vlnil, často mi bylo na zvracení...Po těch 2 týdnech se to mnohem zlepšilo. Dnes po 5 měsících nošení úplně v pohodě, bez jakéhokoliv problému, obraz už se nevlní a oči mě naopak bolí když jsem dlouho bez brýlí a koukám do dálky. Ale teda na čtení si je sundávám vždycky. Takže vydržet, bude líp;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.