Facebook a autorská práva

Od: Datum: 01.06.16 08:57 odpovědí: 4 změna: 12.11.16 00:09

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak přesně je to s autorskými právy. Vím, že pokud dám například své fotky na facebook, tak má facebook právo je komerčně využít, když bude chtít. Zajímá mě, ale jak je to se sdílením od jiných lidí, například někdo se doma jen tak vyfotí a dá si to na facebook a tato fotka je veřejná a může ji vidět i člověk, který ho nemá v přátelích a ten někdo pak odkaz na tuto fotku přepošle dál, protože ví, že se jedná třeba o člověka, který něco ukradl. Jedná se o porušování autorských práv nebo ne? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.06.16 11:56
avatar

Tato problematika je mnohem složitější a vždy je nutné posuzovat konkrétní případ, tzn. konkrétní nakládání s konkrétní fotografií a konkrétní vzniklá škoda nebo újma.

Obecně lze se seznámit se zněním zákonů, ovšem jejich aplikace, respektive prokázání škody či újmy, bude značně složitější.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 04.06.16 00:26
avatar

Uživatelé FB vkládají své do internetu sami,

zvěřejňují je dobrovolně. Pošle-li někdo někomu na vloženou

fotku odkaz, nic podle mne neporušuje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 00:22
avatar

Přeposlání odkazu podle mne

není zásahem do autorských práv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.16 00:09

Tato problematika byla nedávno řešena Soudním dvorem EU - Rozsudek ve věci C-160/15 GS Media BV v. Sanoma, kdy soud se vyslovil k tomu, že obecně odkaz není porušením autorského práva, avšak muže jim být pokud dochází k cílenému šíření nelegálního obsahu, právně to formuloval takto:

"Umístění hypertextového odkazu na jedné internetové stránce na díla chráněná autorským právem a zveřejněná bez souhlasu autora na jiné internetové stránce nepředstavuje "sdělování veřejnosti", pokud osoba, která tento odkaz umisťuje, tak nečiní za účelem dosažení zisku a neví o protiprávní povaze zveřejnění těchto děl "

Podrobněji viz : http://curia.europa.eu/jcms/u…on/pdf/2016-09/cp160092cs.pdf

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.