Dědictví a sjm

Od: Datum: 31.05.16 23:08 odpovědí: 14 změna: 06.06.16 14:56

zdědila jsem po otci byt ve starém domě a chci ho prodat, potřebuji k tomu písemný souhlas manžela? Budeme se rozvádět a dělá problémy


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.05.16 23:11
avatar

Ne, dědictví nespadá do sjm. Takže souhlas manžela s prodejem nepotřebujete. Jen pokud jste do bytu investovali společné peníze (na opravy atd.) měl by manžel pak nárok na polovinu těchto investic.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.06.16 00:08
avatar

presne tak...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.16 07:04
avatar

Máte právo nejen prodat, ale pak i s utrženými penězi volně nakládat, bez svolení manžela. *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.16 07:37
avatar

Dědictví a dary jsou pouze Vaše. A ani mu to nemusíte říkat, že jste to prodala, žádné informace, je to Váš majetek. Jestli se rozvádíte na Váš popud, tak počítejte s tím, že bude vymýšlet cokoliv, aby Vám to znepříjemnil, ublížil, Vás poškodil, znejistil, vyvedl z rovnováhy, zdeptal, ponížil, se pomstil...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.06.16 21:49

dala jsem na starosti prodej realitce a ta po mě chce manželovo podpis a ještě úředně ověřený


doplněno 01.06.16 21:53:

*nevi*

Datum: 01.06.16 21:57
avatar

V tom případě vyměňte realitku (pokud jste neuzavřela exkluzivní smlouvu), protože takoví "odborníci" vám mohou způsobit nepříjemnosti nebo dokonce škodu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.06.16 21:58

buď realitka pochopí, že manžel do toho nemá co mluvit, nebo to nepochopí a Vy zvolíte jinou realitku, která se aspoň trošku vyzná v zákonech ;). Pro mě by toto byl signál k tomu, realitku rychle opustit *bezim*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 01.06.16 23:17

Jinak je to myslím v případě, že byt by byl družstevní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 06:51
avatar

Byt je dědictvím po otci. Co má družstvo s tím společného?


doplněno 02.06.16 16:52:

pp, já jsem pochopila, že bydliště tazatelky je úplně někde jinde. Že ve zděděném bytě nebydlí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.06.16 09:44
avatar

Pokud je byt družstevní,tak nejde o dědění nemovitosti,ale družstevního podílu.Dokonce znám případ,kdy po úmrtí obyvatele bytu družstvo dalo k užívání byt nebydlícímu členovi družstva,Ten pak vyplatil dědicovi jen nevyčerpaný zbytek družstevního podílu.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pp
Datum: 02.06.16 16:27

Souihlas manžela s prodejem jen Vašeho bytu je vyžadován z důvodu § 747 nového občanského zákoníku (NOZ):

(1) Má-li alespoň jeden z manželů právo nakládat domem nebo bytem, ve kterém se nachází rodinná domácnost manželů nebo rodiny, a tohoto domu nebo bytu je k bydlení manželů nebo rodiny nezbytně třeba, musí se zdržet všeho a předejít všemu, co může bydlení znemožnit nebo ohrozit. Manžel zejména nesmí bez souhlasu druhého manžela takový dům nebo byt zcizit nebo k domu, jeho části nebo k celému bytu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů nebo rodiny, ledaže zajistí manželovi nebo rodině po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním.

(2) Jedná-li manžel bez souhlasu druhého manžela v rozporu s odstavcem 1, může se tento manžel dovolat neplatnosti takového právního jednání.

... a je to...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 17:28
avatar

hm. Já jsem věc pochopil tak, že tazatelka bydlí jinde a se svým zatímještěmanželem má rodinnou domácnost v jiném bytě, ne? Proč by nemohla prodat ten poděděný?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 23:20

Ano, s manželem bydlím v družstevním bytě ale tohle je byt jiný, je neobyvatelný a musí se celý zrekonstuovat, zájemce si musí vzít hypotéku a realitka k tomu chce i souhlas i ověřený souhlas manžela

Od: pp
Datum: 06.06.16 14:56

Stejný souhlas manžela bude chtít i banka na zástavní smlouvě - opět z titulu vaší možné společné domácnosti v prodávaném domě. Trvalý pobyt můžete mít třeba na obecním úřadě a kde skutečně bydlítenebo jaký je stav prodávaného domu s ohledem na možnost bydlení v něm banku nezajímá - chce mít jistotul, že po nějaké době se nedomluvíte s kupujícím a neshodíte bance zástavní právo s odůvodněním, že jste v domě měli společnou domácnost a že manžel se zástavou (anebo i prodejem) neprojevil souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.