Jak platit v lepší restauraci

Od: Datum: 29.05.16 22:24 odpovědí: 14 změna: 04.06.16 22:32

Dobrý den,

chtěl bych se poradit jak platit v lepších restauracích, které jsou na úrovni?

Dostal jsem u placení malou skříňku a když jsem jí otevřel byl v ní účet, vložil jsem do ní peníze, dal jsem asi 10% navíc a odešel.

Chtěl bych se poradit, zda jsem to udělal správně? Je potřeba skříňku s penězi přímo dát do rukou číšníka nebo mohu odejít?

Poté jak se zachovat, když nemám přesný počat peněz a vložím velkou bankovku, donesou mi sami zbytek nebo mám smůlu?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.16 22:29

No správně byste odcházet neměl.

Správný postup je takový, že do desek či ve Vašem případě skříňky vložíte peníze, číšník si ji převezme a následně Vám donese nazpět. Teprve nyní se rozhodnete, jaké zpropitné mu necháte a odcházíte.

Pokud by Vám vrátil velké bankovky a vy neměl na zpropitné, pak jej můžete požádat o rozměnění.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 30.05.16 08:44

Udělal jste to správně, ale v případě velké bankovky postupujte jinak.

Vložte do skříňky velkou bankovku a postavte zpět na stůl. Číšník přijde, skříňku odnese a měl by ji přinést znovu a měl by ji před vás postavit ještě jednou. Uvnitř by měla být účtenka i celý doplatek nazpět, přesně do koruny.

A pak už záleží jen na vás, kolik ze skříňky vyberete a kolik necháte jako dýško.

Ohodnoceno: 2x

Od: coco
Datum: 30.05.16 09:20

Nejlepsi je zaplatit platebni kartou, dnes uz to jde ve spouste restauraci a v tech luxusnejsich zcela urcite :)

doplněno 30.05.16 11:56:

Dafne - v ceskych krajich se dysko dava vetsinou zvlast, budto taky kartou nebo extra v drobne hotovosti, kartu z ruky samozrejme nedavat, zvlast kdyz je bezkontaktni :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.05.16 09:59

Myslím, že máte také pravdu a v těch luxusních si už přičítají % za obsluhu pro personál, takže spropitné se už nedává.

Ale ani v sebeluxusnější restauraci bych nedovolila, aby si vzali kartu a odešli s ní. Chtěla bych zaplatit přímo do strojku u stolu, nebo tak nějak, abych kartu měla stále na očích.

Od: anonym0
Datum: 30.05.16 11:33

.. a v těch luxusních si už přičítají % za obsluhu pro personál, takže spropitné se už nedává.

To je nejaka hloupost ne? To by automaticky predpokladali, ze je automaticky kazdy spokojen a kazdy spokojen stejne. Nikdy jsem nic takoveho neslysel. Kde se to tak konkretne deje?

Od: vilik
Datum: 30.05.16 11:47
Ve Švýcarsku. Ještě i ve Francii.

Od: anonym0
Datum: 30.05.16 11:59

A jak se resi nespokojenost zakaznika?

Od: vilik
Datum: 30.05.16 12:05
Tam to neberou jako dýško, tuzér či tringeld, ale jako servisní poplatek 15% navíc za obsluhu. Zákazník má právo zaplatit a příště nepřijít. V případě spokojenosti můžete ale dát pár drobných navíc.

Datum: 30.05.16 18:28

No jo, ale taky tam obsluha a služby jsou na jiné úrovni než u nás.

Datum: 30.05.16 17:22

% navíc si automaticky přiráží v Brně v La Patas. Je to velmi solidní restaurace, ale luxus rozhodně ne.

Datum: 31.05.16 08:33

karta nic neřeší, dostanete pokyn, že pokud chcete dát navíc dýško máte naklikat částku, pokud nechce tak jen dát zelené tlačítko. Neznamená to, že při platbě kartou není možnost dýška a elegantně a s grácií se tomu tak vyhnout.

Datum: 30.05.16 19:48

http://slovnik-cizich-slov.ab…vo/couvert-kuver-kuvert-kuver

Tak jsem koukala, že je na to snad i cizí slovo...Moc o tom nevím, jen jsem to slyšela od člověka, co hodně cestuje a jí v restauracích se zahraničními partnery bank. Často jsou hodně luxusní, ty restaurace a tak tam mají asi jiné zvyky než u nás třeba, fakt víc nevím...

Datum: 31.05.16 08:35

kuvert je něco úplně jiného, typicky je to ve steak house za kečup na stole... v pizerii za chleba/bagetu a máslo na stole. A je vám připočten nezávisle na tom, zda to sníte/použijete.

Od: silon
Datum: 04.06.16 22:32

Děkujiza to, že jste mi to vysvětlili

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.