Kde se obrátit o kontrolu předeps. léků

Od: Datum: 29.05.16 18:13 odpovědí: 19 změna: 30.05.16 14:24
avatar

Můj otec bere každý den 22. prášků. Specialisté píší léky bez ohledu na to, co mám už bere. Obvodní lékařka řekla, že bohužel, všechny léky musí brát aniž by udělala rozbor co čemu škodí. Je možnost se nějakam obrátit, kdo by posoudil který prášek s druhým se nesnáší nebo není účinný? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.16 18:20
avatar

Dobře to může posoudit lékárník, ale předepsat jiné nemůže a stejně tak nezná otcův zdravotní stav, aby mohl říci "tenhle vynechte".

Takže za mě jiného obvoďáka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 29.05.16 18:24

kamarádka ( má více autoimunitních nemocí ) si to nechala posoudit v lékárně jednoho řetězce .Měli tam na to program v PC, který měl zjistit, které léky k sobě nejdou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jh®
Datum: 29.05.16 18:40
avatar

To je individuální, nejlépe by to měla umět posoudit právě obvodní lékařka, která zdravotní stav vašeho otce zná nejlépe. Já ze své praxe (pracuji v sociálních službách) znám mnoho senoirů, kteří také denně musí užívat kolem dvacítky léků denně proto, že je prostě potřebují. Oproti tomu znám i takové, kteří neužívají léky žádné nebo minimum.

Pokud stávající obvodní lékařce nevěříte, přeregistrujte svého otce k jinému obvoďákovi. Ale počítejte s tím, že si bude chtít stanovit svoji anamnézu, možná bude chtít tatínka poslat ke specialistům na kontrolní vyšetření, a zvažte, zda to nebude pro vašeho otce velká zátěž.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.05.16 19:13
V lékárně by vám mohli říct. A taky někde na netu je někde web, kde se zadají všechny uzivane léky, a vyjedou ty které se spolu nemají brát. Bohužel nevím ted odkaz
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 22:05
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 29.05.16 19:16
avatar

"jarm", to je neuvěřitelné, takové množství léků denně...

Asi to chce promluvit se všemi lékaři, kteří léky předepisují...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.05.16 19:52
avatar

Dobrý den. Já se tomu nedivím. Moje máma bere 18 léků a také se zajímala o snížení. Jenže: cukrovka, štítná řláza po operaci, vysoký tlak, srdce-aryrmie, cholesterol,kyselina močová, astma, bolesti ramene-kortikoidy. Nevím jestli jsem si na vše vzpoměl. Bere je podle druhu 1-3x denně. Má to ve všech papírech, včetně obvodního. Nikdo si netroufne nějaký lék vysadit, přitom jí několik lékařů řeklo, že 8 lékú denně je spíš už za hranicí. A že ty léky jdou proti sobě (některé), vědí taky všichni. Když několikrát máma řekla různým lékařům, že četla návod, a že by kupř. na Varfarin neměla brát to a to, tak prakticky všude jí řekli ať to nečte. Jednou, to je asi 3 roky, by určitou dobu brala 32 prášků denně. Tak si některé svévolně vysadila. Na cholesterol,kys.močovou a ještě něco. Takové ty, co se na čas vysadit dají. Potom se jí to snížilo, tak je zase nasadila. Na krev chodí pravidelně, kvůli Varfarinu. Jenže tam kontrolují jen quick. Na velkém rozboru byla před 14 dny, opět kvúli novým lékům na otoky nohou. Obvoďák řekl, že krev je dobrá.. Sám ale uznává, že léků bere hodně, ale odkazuje na konzultaci se specialisty. Tam ale nikdo nic vysadit prý nemůže. Jeden ze specialistů jí řekl, že 18 léků je moc, ať to probere s ostatními lékaři. A tak pořád dokola. Takže Vám neporadím, ale chápu Vás. To Vám asi nepomůže, snad jen to, že otec není sám, který to tak má.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jarm®
Datum: 29.05.16 22:19
avatar

Tak v tom nejsme sami... jak čtu odpovědi, tak je začarovaný kruh. Příklad: měl léky na vysoký tlak, bral 2x1. Pořád se jaksi motal, tak jsme koupili tatínkovi tlakoměr. Dosahoval hodnot 105/60 a to v průběhu několika dnů. Snížili jsme dávku, tlak pořád nízký. Tak jsme prášky vysadili, tlak se jen trochu zvýšil. (zvyšujeme pitným režimem, silnější kávou a zeťák vyrábí koncentráty čaje, tak si dá velkého panáka a dostane se i k normálu.) Dala jsem se do čtení příbalových letáků a na svoji neuropatii bere léky, kde je napsáno, že snižují krevní tlak. Nebere léky na tlak už asi měsíc.

Když šel na kontrolu, tak to řekl lékaři a ten vyváděl, že se to nedá popsat. Potom mu řekl, ať se tedy léčí sám a se vším. Obvodní lékařka je z rodiny, ale ví také prd a řekla, že si nemůže dovolit něco měnit, když to specialisté píší.

A tak je to začarovaný kruh. Děkuji všem za příspěvky a možná sem ještě někdo šupne nějaký web-odkaz.

Od: pb®
Datum: 30.05.16 09:28

Neříkám, že je to zrovna tento případ, ale spousta lidí bere léky na tlak a vysoký cholesterol, protože nejsou schopni dodržovat jídelníček a sportovat. Se štítnou žlázou jídelníček nepomůže, tam je lék jasný, ale s mírnou cukrovkou už by mohl, stejně jako s vysokým tlakem, cholesterolem a kyselinou močovou. Ty poslední tři jmenované jdou spolu ruku v ruce. Tedy pokud je dotyčný štíhlý, jí minimum masa, žádné uzeniny, tuky převážně rostlinné, dostatek syrového ovoce a teleniny a k tomu 3x týdně dělá hodinu vytrvalostní sport a stále má problém s cholesterom, vysokým tlakem a akys.močovou, pak jsou léky na místě. Ale pokud má nadváhu, nehýbe se a jí tzv. normálně, pak je jasné, proč tyhle nemoci má.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.16 10:23
avatar

pb® Datum: dnes 09:28

Já to vidím jinak. Měřila jsem 172 cm a vážila 42 kg, vytrvale, roky...je sice pravda, že jsem kardiak a i jiné choroby nebo operace. Cukrovku nemám, štítnou žlázu také ne... Přesto jsem musela mít a mám dodnes léky na vysoký tlak a cholesterol mám neustále vysoký, takže také léky. Takže ne vždy jsou tím vinni pacienti, ale nemoce a hlavně geny, oba moji rodiče na to zemřeli, maminka dokonce jako opravdu velmi mladá..Můžete se hýbat, můžete jíst jen vybraná zeleninová jídla, nepomůžete si. Není to totiž vůbec o vůli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 20:48
avatar

Dobrý den. Vše by měl pacient konzultovat s praktickým lékařem. Pokud se k tomuto staví takto, pouvažujte o změně lékaře. Zrovna jsem narazila na tento článek o množství léků které lidi berou. Mrkněte:

http://www.novinky.cz/domaci/…enne-leky-se-v-cr-plytva.html

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.05.16 20:51
avatar

Se vědomě pacienti otravují, ale nesmí se vyléčit, spíše stále udržovat v přežívajícím stavu, aby lékaři měli stále co na práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 22:48

Zkuste na : poradna@aifp.cz poradna Znám své léky. Já jsem tam nechala kontrolovat svoje i manželovy léky. Vypsala jsem všechny léky i dávkování, odpověď dojde do dvou dnů zdarma. Jestli se léky snáší, čemu se máte vyhýbat v jídle. Psala jsem tam před rokem, tak snad to ještě funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.16 07:43
avatar

Začněte tím, že zkontrplujete léky, které na sebe mohou špatně reagovat: http://www.najdi-lekarnu.cz/interakce.jsp

Napište je do seznamu a interakci vám tato stránka zkontroluje.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.05.16 08:16
avatar

Možná byste se měli obrátit na ty specialisty, co vašemu tatínkovi léky předepisují. Oni jediní vědí, proč to dělají. Nemůžete přeci se ptát v lékárně farmaceuta, když on nezná anamnézu vašeho táty. A nedivte se, když jste dle svého uvážení vysadili léky na tlak, že vám lékař vynadal. Toto byste měli vždy konzultovat s ním.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jarm®
Datum: 30.05.16 11:14
avatar

Je už starší generace, jí celkem zdravě - musí se hlídat při cukrovce. Internista, který píše léky na tlak, tak mu jej v ordinaci změřil a měl 118/60. Ukázal mu léky, které bere na neuropatii (nejvyšší dávku) a ukázal i letáček, kde je napsáno, že používání těchto léků se snižuje tlak. Neuropatické léky nemůže snížit kvůli bolestem, ale doktor nereagoval a řekl, že to není jeho věc, on že léčí interní věci a ne neurologické.

Děkuji Verina za odkaz a děkuji i kolegovi, který mi napsal interní zprávu

Od: pb®
Datum: 30.05.16 12:17

Víte obrovský problém našeho zdravotnictví je v tom, že neléčí člověka jako celek, ale jen tu svojí specializaci. Jednotliví lékaři nespolupracují, neinformují se o výsledcích, není elektronická kniha pacienta, kam by mohl lékař nahlídnout a podívat se na výsledky vyšetření a předepsané léky, takže se pacient testuje stále dokola a tahají se peníze z pojošťovny.

Krevní skupinu jsem měla určenou u prvního těhotenství, teď u druhého se mi bude určovat znovu, proč? Mrhání prostředky, krevní skupinu má člověk stejnou po celý život. Důkladný rozbor krve mám z imunologie starý měsíc a půl a gynekolog ho má, přesto jsem byla znovu na odběrech na krevní obraz, cholesterol atd. Půjdu na preventivní prohlídku k praktické lékařce a vsadím se, že mi zas nechá udělat veškěrý krevní rozbor, na který mám u preventivní prohlídky nárok. Takže během dvou měsíců budu mít 3x stanovený krevní obraz, cholesterol, jaterní enzymy atd. A pak lékaři lamentují, že je pojišťovny limitují, že nemohou tomu a tomu pacientovi předepsat vyšetření. Kdyby se nesmyslně neplýtvalo, peníze by byly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 30.05.16 12:29

1. Krevní skupina se dělá vždy znovu. A je to dobře.

2. Imunologie není o cholestorolu...Krevní obraz měsíc a půl starý je v případě těhotenství (změn v organismu) k ničemu navíc gynekologa zajímají jiné věci, než obsahuje běžný krevní obraz.

3. Až půjdete k praktickému lékaři, přineste mu kopie odběrů z imunologie a gynekologie. Lékař vám za malý poplatek jistě okopíruje výsledky.

Myslím, že ve vašem popsaném případě se neplýtvalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarm®
Datum: 30.05.16 14:24
avatar

Souhlasím, v mnohých případech je to plýtvání a není komunikace.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.