Vyživované osoby

Od: Datum: 29.05.16 00:29 odpovědí: 8 změna: 31.05.16 08:48

Dobrý den,

prosím o radu ohledně vyživované osoby. Mám exekuci na plat a po doležení přehledu o vyživovaných osob mi nechtějí uznat výživné na syna, kterému je více jak 26 let, ale stále studuje. Máme mezi sebou uzavřenou dohodu o výživném. Je možné tuto osobu zahrnout z pohledu exekučních srážek jako vyživovanou osobu? Dle Občanského zákoníku totiž není vyživovací povinnost limitována věkem?

Mockrát děkuji za pomoc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.16 01:45

Dobrý den. Zde dohoda mezi vámi asi stačit nebude. Zřejmě byste musel doložit soudní rozhodnutí o tom, že máte Vaše vyživovací povinnost vůči synovi, která stále trvá. Rozhodnutí soudu by museli respektovat a uznat. Dohodu mezi Vámi a synem, ne.

Ohodnoceno: 0x

Od: dam®
Datum: 29.05.16 05:39

Tímto věkem padá vyživovací povinnost pro studenta do konce studia i v jeho věku nebo dítka nezaopatřeného, jeho poslední možnost být závislým na rodičích, pak už opravdu musí za vlastní.

Datum: 29.05.16 06:50
Na věku nezáleží. Nad 26 let je lepší mít vše doloženo soudne.

Od: jenda2
Datum: 31.05.16 08:48

Už delší dobu neplatí omezení věku pro výživné. Aktualizujte si vědomosti !

Pro exekutora je závazné rozhodnutí soudu o výživném. Jakápak dohoda se synem? To byl jistě vtip..

Datum: 29.05.16 09:03

Pokud je dítě postižené, tak věková hranice 26ti let padá a vyživovací povinnost na dítě stále trvá, pokud není osoba se schopná o sebe postarat.

Potom by měl ale dotyčný pobírat invalidní důchod.

Pokud není Váš syn postižený, tak by se mohl poohlédnout po nějaké brigádě a začít se stavět na vlastní nohy.

Nedávno zde byl dotaz - vydělávám čistého 25-30 000 korun a nevím, jestli mi to bude stačit na živobytí s hypotékou. Za jídlo se dostaneme /2 osoby/ k 10 000 korun. Ač vysokoškolák, tak životní zkušenosti stále žádné.

Takže pomaloučku tlačit na syna, ať se rozhlídne po světě a zkusí si na sebe při studiu přivydělat brigádou. Nedělejte z něj věčného študenta a buďte i Vy trošku přísnější.

Datum: 29.05.16 10:05

pohanka - Pokud jsem dobře pochopil otázku, tak tazateli nejde o to, jestli se syn dokáže sám o sebe postarat, ale o to, jestli tazatel může částku za výživné odečíst od exekučních poplatků a tím sám sobě zvýšit nedotknutelné životní minimum (snížit splátky). To dává otázce zcela jiný smysl a s příjmy syna to nemá nic společného.

Od: pohankaa
Datum: 29.05.16 10:15

Připouštím, že druhá polovina odpovědi není právě to, co by zadavatel potřeboval vědět.

Každopádně je jejich dohoda mezi sebou postavená na osobní rovině a otec by se měl zamyslet, jestli neprokazuje synovi medvědí službu. U žen se tomu říká opičí láska. Souhlas s ,,kapkounadeje,, že toto musí být posvěcené soudním rozhodnutím.

Jde mi o to, aby ze svého syna vychoval řádného a spořádaného člověka, který stojí za svými činy a dokáže být právoplatným občanem této republiky a který se dokáže o sebe postarat. Pohanka.

Datum: 29.05.16 20:12

Obávám se, že pokud nejde o postiženého syna,

o doktorandské studium, nebo o výživné stanovené soudem,

nezapočte jej exekutor jako vyživovanou osobu...

[Za nezaopatřené dítě je student považován do 26 let,

v případě doktorandského studia do 28 let věku.]

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.