Zkušenosti s offline platbami kartou u vás?

Od: Datum: 28.05.16 22:17 odpovědí: 7 změna: 29.05.16 16:57

Dobrý den,
provedl jsem takový mini test placení bezkontaktní platební kartou s důrazem na on/line či offline transakce.

Celkem jsem zaplatil 7x během 2 dnů u různých obchodníků. Konkrétně Kaufland, LIdl, Penny Markert, Albert, KFC, COOP Jednota a automat na kafe. Vždy šlo o platbu v řádech pár korun.
( 4-35 Kč)

1.pokus byl s bezkont. kartou Equabank, kdy platby ve všech uvedených obchodech proběhly v režimu on-line a byla tak okamžitě zaslána emailová/sms notifikace o dané platbě a katerní blokace okamžitě zobrazeny v internetovém či mobilním bankovnictví.

2. pokus byl u České spořitelny a i zde veškeré platby v režimu on-line. Totožné plně s Equbank, jen s tím rozdíme, že Česká spořitelna neumožňuje zasílání emailu o karetní blokaci, pouze placenopu formou SMS.

3. Naopak u KOmerční banky veškeré transakce v režimu offline, mimo jedné tj. sedmá poslední platba, která si vyžádala nejen on-line ověření, ale vynutila zadání kódu PIN s hláškou na terminálu vložte ČIP nebo magnetické proužek a zadejte PIN.

Z mého srování vyplývá, že nastavení, zda transakce bude on-line/offline nezáleží pouze na nastavení terminálu, ale také na nastavení vydavatele platební karty tj. v mém testu Equbank, ČS a.a, Komerční banky.
Každá strana si nastaví svoje preference zda preferuje on/line platby či offline platby a pokud terminál konkrétně nepožaduje výhradně on-line ověření, tak může často projít jako u KB offline platba.

Výhody on-line plateb:
Klientům okamžitě může tak přijít notifikace na email/SMS, je ihned snížen dispon. zůstatek účtu tj. nehrozí případný záporný debet.
Mohou banky namítat, že offline platba je rychlejší, ale dle mého zjištění je to úplně stejné.
( rozdíl jsem nezjistil vůbec žádný a když, tak v řádech jedné sekundy)
Navíc jde nastavit: vždy preference on-line ověření plateb, pokud terminál neumožní aktuálně on-line ověření př: porucha spojení, tak do určitého limitu povolit off-line platbu. Nikoliv to mít nastaveno u menších částek standartně.

Navíc u Komerční banky při nulovém týdenním limitu platby u obchodníka prošla off-linová transakce. ( systém se nespojil s autor. centrem banky a neověřil výši/ změněný limit)

V jakých bankách máte konkrétní zkušenosti s offline/on-line platbami bzkontaktní kartou?
Pokud vložím kartiu do terminálu a zadám PIN, je transakce také offline?
( napiště obchod, částku, banky, zda terminál požadoval i PIN)

Vadí vám offline platby?

Osobně jsem pro zrušení offline plateb. Ty povolit pouze v zcela nezbytných případech při dočasném nefunkčnícm spojení terminálu nebo pouze tam, kde se nelze spojit s aut. centrum - mýtné brány atd, ale z bezpečnostních důvodů pouze do určitého rozumného limitu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.05.16 22:30
avatar

Já bych řekla, že své závěry byste měl konzultovat s bankami, které jste zkoušel, schválně co Vám na ten vědecký pokus řeknou. :-D Myslím že podobných, vědecky založených, co zkoumají platební karty tady moc nebude..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.16 22:36
avatar
Je mi to zcela fuk jestli to je online ci offline. Hlavne , ze zaplatim a jdu s nakupem domu.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.05.16 22:43
avatar

Mám to podobně.*smich* Hrozně nerada nakupuju, až když fakt musím...a vždycky vím kolik tam mám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 29.05.16 00:10
Taky je mi to ale uuuuplne jedno...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 29.05.16 08:56
Nesmite vsemu verit. Navic staci mit u sebe dve karty a je po problemu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 07:24
avatar

Nevím, neumím odpovědět. ;) Ale potom, co jsem viděla nějaké video, jak zloděj přečetl čtečkou kartu v kabelce nebo kapse, nebudu ji chtít. Nechci bezkontaktní kartu. To video vypadalo velmi reálně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 16:57
Mě osobně je to jedno. Nastavení a zabezpečení platebních karet je problém banky, nikoliv můj.
doplněno 29.05.16 17:00: Mimochodem - jak si představujete ten limit pro offline platby? Vezměte třeba situaci, kdy natankujete v noci na samoobslužné benzince. Máte plnou nádrž a nefungují online platby.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.