Vlastní bydlení - co dál?

Od: Datum: 26.05.16 18:17 odpovědí: 24 změna: 28.05.16 20:14

Ahoj,

je mi 26 a je tomu už rok, co jsem dostudoval VŠ. Do ca 24 jsem bydlel u rodičů, poslední rok studia jsem začal pracovat a odstěhoval se.

S přítelkyní jsme za ten poslední rok bydleli ve 3 různých podnájmech (vždycky s několika (tehdy) kamarády) a dělili se o nájem. Každý měl svůj pokoj a společná byla chodba, koupelna, kuchyně. Bohužel takové bydlení nám nevyhovovalo a teď zase bydlíme každý u rodičů - vždy jsme se se spolubydlícími "nesnesli". Tedy - nebylo to nic hrozného, ale šlo o věci typu: jedni ve 2 ráno přicházeli pravidelně ožralí a než se "uklidili do postele" byli 3 ráno, další nadělali všude spoustu bordelu, další když měli "službu" na úklid společných prostor, tak všechno vzali 1 hadrem a za 5 minut "bylo uklizeno" = všude zůstala špína, atd. atd. Prostě takové věci, co byste od 23 - 25 letých "dospělých" asi čekali. Jenže mě a přítelkyni to vždycky časem začalo vadit a tak jsme sháněli další známé, kteří shání bydlení a zkoušeli to zase nanovo.

Nyní už s přítelkyní zase každý bydlíme u svých rodičů. Já jim přispívám na nájem a jídlo cca 10 tisíc, oni by si to nejradši nevzali, ale když pracuji tak je hnusné jim nepřispívat...

Rádi bychom s přítelkyní "do svého", jenže ona studuje (a 3 roky jí ještě čekají, její škola není možná skloubit s brigádou (max. o víkenech - ale to bychom se zase neviděli, když pře týden pracuji/ona má školu a pak přes víkend by měla pracovat...)). Vydělávám čistého cca 25 - 30 tisíc (jsem placen podle odprac. hodin, takže záleží na počtu prac. dnů). Vypadá to jako docela slušná částka, jenže jak jsem zjistil, pro Prahu zdaleka není.

Hrubě jsem si propočítával nějaké výdaje a došel jsem k následujícímu: když si pořídím byt 2+kk (1+kk je dosti malý a rozdíly v ceně jsou "jen" 500 tisíc) na hypotéku (za předpokladu, že bych jí po roce pravidelného příjmu dostal), tak budu platit měsíčně bance ca 7500 Kč. K tomu energie, internet, voda, služby, apod. cca 3500 Kč - to je celkem 11 tisíc. Dalších 10 000 Kč dáme za jídlo (a to myslím, je dosti optimistická částka počítat "jen" 170 Kč/os/den, když jen oběd vyjde na 100...) a z mého platu mi po odečtení nákladů na jídlo + bydlení zbydou v horším případě 4 tisíce. Stačí týden marodit a byl by průser, nehledě na to, že za něco se musí kupovat oblečení, platit spotřebiče v domácnosti, jízdenku na MHD, atd atd. Takže na cestování zbyde v podstatě 0 ...

Co byste mi poradili? Počítám něco blbě nebo ne? Rád bych s přítelkyní do vlastního (i kdyby mělo jít jen o podnájem), ale ceny v Praze jsou i u podnájmů dost vysoké a vlastně měsíční nájem = splátka hypotéky. Přijde mi blbé v 26 bydlet u rodičů, rád bych bydlel s přítelkyní, ale s celkovými přijmy 25 - 30 tis. to asi nejde...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.05.16 18:50
avatar

1. Zkroťte výdaje za jídlo. Uvařte doma, jezte základní zdravé potraviny.

2. Pokud přítelkyně studuje, měli by jí něco přispívat rodiče. Nebudou to závratné sumy, ale mají ji živit, takže pár kaček na jídlo by od nich dostat mohla.

3. S nepravidelnou školní docházkou se dobře pojí brigády jako doučování, nenajde přítelkyně sem tam nějaké okénko, kde by si mohla odskočit někoho doučit něco, co dobře umí?

A v neposlední řadě si uvědomte, že máte krásný plat. Mnozí umí vyžít i s polovičkou. Musí...


doplněno 26.05.16 20:01:

Kedaji, já dám za jídlo 3 - 4 000, a to jsem docela mlsná koza a čokoládičky a podobně tvoří nějakou část jídelníčku. A ze zeleniny mám nejradši tu nejdražší - papriky. Nicméně za 2 000 fakt nevařím, to bych se se zbytkem nevešla. Ale vemte si jídla jako čočková polévka, bramborová kaše s řízkem, těstoviny... za 40,- máte jídlo pro jednoho, nevěřím, že ne. Chvilku jsem se zkoušela stravovat ve vegetariánské restauraci (jídla mezi 80 - 90,-) a hned jsem šla s výdaji za jídlo pěkně nahoru, a to bylo bez večeří (když vařím, udělám si porci i na večeři a mívám ji teplou).

Obávám se, že si také neuvědomujete sílu maličkostí. Pár stovek do rozpočtu je pro Vás nic, sem tam levnější jídlo nestojí za přemýšlení... když to sečtete, tak už to ale něco dělá.

Ale samozřejmě dělejte, jak myslíte. Pokud rodičům platíte nájem, nenecháte si prát prádlo a posluhovat maminečkou, tak v tom nevidím nic špatného. Bydlení je dnes nechutně drahé (a to ještě máte štěstí, že máte stabilní příjem a prachy budete cpát jen do vlastního, ne do nájmu).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.16 19:20
avatar

Jestli máte v rodině důchodce, nejlépe osamělého, žijícího v Praze a nájmu, zeptejte se ho, jak to dělá. Budete překvapen z čeho musí vyžít a jak moc musí šetřit a často léky platí na ukor jídla.

Myslím to vážně - jedině tak zjistíte, že na tu hypotéku máte, ale chce to opravdu umět šetřit - žádný jen oběd za 100. Mimochodem Vám radím, nejdříve si ušetřit rezervu na splácení a na akontaci koupeného bytu. Když budete živit ještě přítelkyni, pak si tu hypotéku raději ani neberte.Jestliže už ted ze svého pěkného platu máte slušné uspory - dejme tomu za ten rok 60 000 kč, pak jste šetrný...a šla bych do toho.


doplněno 26.05.16 22:32:

Důchodce dá za jídlo cca 2000 kč měsíčně. Pak dá v průměru 1 000 kč za léky. A nájem v Praze nepořídí pod 8 500 kč. Protože i důchodce má mobil, platí si většinou 200 kč měsíčně za kredit. Něco jako oblečení, zábava, výlety, cizinu, kino, pamlsky, restaurace atd. nezná, protože na to prostě nemá.

Takže, když Vy máte volbu - bydlet za 10 000 kč doma se vším i jídlem a nájmem, to máte ohromné štěstí, navíc píšete že proč se vlastně uskromnovat, tak nevím jestli někdy si tu hypotéku pořídíte. Protože mít 25 000 kč, z toho dát domů jen 10 000 kč a zbytek je kapesné, tak si nezvyknete na chudobu, kterou prožívá každý, kdo si tu hypotéku vzal. I když to vidím na řešení - vezmu si hypotéku, ale ten byt pronajmu, aby se mi zaplatil a zatím budu bydlet u rodičů dál, tak myslím že to nakonec dopadne tak, že hypotéku budete mít ale za pomoci rodičů, nebo si budete muset najít ještě lépe placenou práci, aspon o 20 000 kč více. Tady se dost už napsalo o hypotéce, zkuste si některé diskuse najít a projít, je to zajímavé čtení...


doplněno 28.05.16 20:02:

http://finexpert.e15.cz/chcet…u-jak-neprojist-celou-vyplatu

http://finexpert.e15.cz/bydlime-panelak-nebo-radeji-cihla

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.16 22:47
avatar

Já si myslím, že dávat 10 tisíc korun domů je hodně. Jinak ať jdou do svého bydlení, když ne teď, tak kdy jindy? Trochu odvahy.

Pokud ovšem --- se nebudou bát nynější příšerné politické situace. Uvážete se 30 let na hypotéku a za dvacet let tady bude Eurostán. A ti uprchlíci /migranti/ dostanou byty, který vy budete celý život splácet.

Když to čtete, tak oni se těch muslimů už teď bojí. Již se nechávají alespoň pokřtít, aby nebyli ateisté.

Jsou ovšem vzácné vyjímky, které řekno pravdu, ale ty nálepkují extrémisty, fašisty, demencí a ženou před soudy kvůli urážkám, vyhrůžkám a politické nekorektnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 10:29
avatar

Pohanko, většinou s Vámi souhlasím, ale tady ne. Proč by to mělo být hodně? Kdo v Praze bydlí a a má jídlo a vůbec všechno za 10 000 kč, má o všechno zkrátka postaráno? Nemusí nic dokoupit, nemusí zaplatit práci kuchařky, uklízečky, pradleny atd. Kupovat zařízení, opravy, nové spotřebiče?

A z toho pěkného platu je to i dost málo. Možná ani matka či otec takový plat nemají. Rodiče, nebo možná jen matka má doplácet zbytek nebo jak? Nepochopila jsem to. Dítě je dospělé, musí jako dospělé i přispívat. Jinak právě takto vznikají mladí lidé, kteří neví nic o životě, mají představy jak Hurvínek o válce. Třeba že prášek na praní , voda, elektřina, internet, plyn je zadarmo...To je cesta, jak mít doma mamánka, navíc rozmazleného..

I ti rodiče třeba dál podporují další dítě, nebo si konečně mohou odpočinout a po X letech žít a užívat si své peníze. I kdyby je dali na cestování, má to smysl a mají na to právo.


doplněno 28.05.16 08:55:

Vždyt 10 000.- kč dáte v Praze často jen a jen za skromné bydlení !


doplněno 28.05.16 22:42:

http://www.novinky.cz/finance…re-si-sjednat-k-hypotece.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.16 14:04
avatar

ja jsem platil 11k, ale se vsim vsudy... net, el, fond oprav, teplo, voda, plyn... 2+kk ve vrsovicich, pracka a lednice atd vsechno tam bylo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kedaj
Datum: 26.05.16 19:53

Nevěřím moc tomu, že jsem schopen uvařit po započtení energií oběd pod 100 Kč (ca 20 obědů = 2000 měsíčně). Přítelkyně platí v menze za oběd do 60 Kč, což je cena, za kterou 100% neuvaříme. A kvůli možnému ušetření několika stovek měsíčně mi přijde škoda trávit společné večery u plotny :/

Jinak na jídle se určitě ušetřit dá. Do výdajů za jídlo jsem počítal i většinu drogerie, jinak si myslím, že vážně moc neutracíme, kupujeme pravidelně vesměs pouze pečivo, jogurty, levnější sýry jako třeba Eidam, šunka, máslo a k tomu zelenina a ovoce. Balené a slazené vody nekupujeme, čokoládové tyčinky ani chipsy apod. také ne. I tak nás nákupy jídla (+ drogerie + suroviny na jídlo co si vaříme o víkendu) vyjdou měsíčně na 6 - 7 tisíc. Jenže co dělat jinak? přestat jíst mléčné výrobky nebo méně ovoce a zeleniny - to jsou asi nejdražší položky, ale když si to tak vezmu, ale stejně kupujeme ty levnější z nich (rozhodně ne jogurty za 20 Kč, rajčata za 60/kg a jablka 50/kg ...). Asi bychom byli schopni třeba ještě 4 tisíce na jídle ušetřit, ale nevěřím tomu, že bychom byli spokojeni s tím, co jíme. Už tak jsme při společném bydlení dost věcí redukovali (hlavně všechny svačiny brát z domova, nekupovat čokoládové tyčinky, džusy, apod.).

Přítelkyně dostává kapesné ca 2 tisíce, ale když se odstěhuje od rodičů, tak pochybuji, že jí budou něco dávat na bydlení :P Doučováním si přivydělávala loni - ale byly to částky v řádu stokorun měsíčně a určitě ne pravidelný příjem.

Finanční rezervu bychom samozřejmě měli, částečně by to byly peníze ze stavebka od obou rodičů (mých i přítelkyně) částečně to co jsem už našetřil, ale toho moc není.

Děkuji vám moc za rady a promiňte mi mé pesimistické myšlení. Rozhodně si cením toho, co jste mi napsali a nechci tvrdit, že to nejde. Šlo by se tím řídit, ale alespoň pro mě je asi lepší bydlet u rodičů, vídat se o víkendech a občas po večerech, když přespáváme jeden u druhého a mít jistý "komfort" - ve smyslu nestarat se o ušetření každé koruny za stravu za cenu redukce potravin, které jíme.

Datum: 26.05.16 21:10
avatar

Dneska v menze, slušná porce, maso, zelí, 5 knedlíku, cena 35,30. Brno. S polívkou se vlezu do 40 Kč. A to jsou tam jak dražší jídla, jak říkáte že přítelkyně jí za 60, tak i levnější za cca 25 až 30, studentské speciály. Podle mě je to takhle všude, v menzách, je to jen o tom, co si člověk vybere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.16 22:11

Nemůžete porovnávat Brno s Prahou, na ČVUT jsou normální jídla tak za 45 až 50 Kč, pod 40 Kč většinou jenom něco jednoduchýho bez masa. Polívka za 8 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.16 20:48
avatar

Pokud srovnáváte jídlo v restauraci, v menze s tím, jak uvaříte doma, tak Vám radí dobře naufrago dobře.

Do ceny veřejného stravování je započteno cena energií, cena surovin, cena práce, plus doprava, zisk.

Dostanete za to 25 dkg přílohy, 8-13,5 dkg masa.

Pokud koupíte 1 kilo masa tak by mělo z toho být deset desetigramových porcí. Pro ženu dostačující, muži si dávají 15 dkg porce masa. To vše v syrovém stavu. Uvařené 8,5-9 dkg, u muže 13,5 vařeného. Počítám podle hospodských norem jatečných zvířat, ryby mají větší gramáž.

A teď se podívejte na cenu masa. I když koupíte kilo a půl masa, tak se uvaří pro dva a jedí to tři dny, nebo se dají dvě porce zamrazit.

Cena brambor se pohybuje od 10 - 20 korun za kilo. Máte z toho čtyři porce. Cena porce je evidentní. V bistru, v Globusu je cena přílohy okolo 20 korun.

Stejné to je třeba u čaje. Za 110 korun máte 100 pytlíků ranního čaje. Dejte si čaj někde a zaplatíte od 20 do 30 korun.

A když si uděláte občas halušky, špagety, bramborové knedlíky s vejcem a špenátem, knedlíky s vajíčkem, tak si rozpočet vylepšíte. A to jsem ještě nenapsala o pekáčku vypečeného bůčku, ze kterého můžete pokrajovat celý týden a mazat na chleby s vejpečkami. Doufám, že jsem neudělala někomu moc chutí.

Vylepšit svůj jídelníček musíte i zdravou výživou. Taková čočka, hrách, fazole se také dají uvařit levně a hodně pomohou polévky. O zelenině a ovoci zde nepíšu, to si každý připraví, podle své chuti. Jogurty je lepší kupovat velkém balení, ne na náměstí po jednom. A nakonec se naučíte nakupovat i vařit podle slevových akcí v letáku.

Ale tyto taje a další budete muset zvládnout společně se svojí drahou polovičkou. Myslím, že to zvládnete.

Vaření se vždy vyplatí, a pochutnáte si podle sebe.


doplněno 26.05.16 20:58:

Možná by to chtělo udělat revizi, jaké množství potravin nakupujete. Pro dvě osoby se mi to zdá moc po finanční stránce. Buďto plno věcí jíte jenom proto, aby se snědlo a nevyhodilo, nebo opravdu plno věcí po datu doporučené spotřeby vyhodíte. Zaměřte se na to, nemusíte mít plnou lednici k prasknutí od všeho kousek.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.16 22:41

Když chcete do vlastního, tak se uskromníte. Alespoň na ty tři roky, než partnerka dostuduje. Uvažujte taky o tom, že třeba budou děti a dva plus jedna bude málo. Co jít kousek za Prahu, kde bude levněji a postavit si. Jen námět pro přemýšlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 26.05.16 23:40

Stěžovat si, že nevydělávám dost, protože mám "jen" 25-30 tisíc čistého, když 50% lidí vydělává nejvýše 20 tisíc hrubého, mi přijde úchylný.

Nájem/hypotéka 7500 je dobrá cena i pro spoustu mimopražských oblastí. I kdyby nájem byl jinde 5,5 tak ty 2 tisíce rozdílu v těch 25-30 tisících nejsou zas až tak velký rozdíl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 08:54

Co je úchylného na tom, stěžovat si, že vydělám jen 25 tisíc čistého. Kdybych z toho měl živit 2 lidi a hypotéku, tak mě osobně by to taky nestačilo. Jinak medián mezd je aktuálně cca 23 tisíc (hrubého, pochopitelně).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 27.05.16 00:05
Jdete do podnajmu sami, vyzkousite si jak to financne zvladate, k nicemu vas to nezavazuje. Za rok,dva si tu hypo vzit muzete, kdyz to bude v pohode.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 02:46
avatar
No prijde mi ze tema cislama nejak hazete... s takovym a mnohem mensim rozpoctem casto zijou i rodiny s dvema detmi :) jdete do najmu...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 08:02
avatar

Já mám 10.350 kč důchod. + - 6.000 jde na SIPO. Mám v něm úplně všechno. Jen mobil ne. Takhle je na tom většina důchodců, bez možnosti přivýdělku, bez možností mimořádného příjmu. Chápejte, nepláču, nenaříkám, jen konstatuji. ;) Jíme, musíme se oblékat, obouvat, nakupovat čisticí prostředky, dárky svým dětem a vnukům. Čas od času nám umře lednička, televize, vysavač, pračka. Dojdou cíchy a hrnce, madrace. *hej*Takhle to má většina z nás. A žijeme. Neztrácejte hlavu! Jde to. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 08:09
avatar

No vidíte, já mám čistého jen 22 tisíc a mám hypotéku, dvě děti, manželku, dům. Je tedy pravda, že nežij (zaplaťpánbu) v Praze, kde jsou asi jiné poměry. JInak 10 tisíc dát měsíčně za žrádlo mi přijde dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 27.05.16 08:26
10 000 za zvanec dal kolega. S pritelkyni jeli na krabickovych dietach a nevarili vubec doma. Nez pujdete do vlastniho a mate pocit, ze te neutahnete, udelejte si 3 mesice statiatiku. Do mobilu je mraky aplikaci, kam davate jenom kategorii a castku. Pocitejte to oba a uvidite na cem jste. Hlavne az pujdete do bytu, uvedomte si, ze nemusite nutne bydlet v Praze. Stejne dobre bydleni jako napr na cernem moste lze poridit nekde na vlakovem dojezdu. A za rozumnejsi peniz. A nebo jeste par let setrete, tak do 4 let cekam pokles ceny bytu. A trebabtou dobou uz bude jina pritelkyne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 08:38
avatar

Když dovolíte, na poklesy cen bytů mám uplně jiný názor. Rozhodně nijak závratně nebudou klesat ceny bytů v Praze. Sleduju to od roku 2000, tedy 16 let, je to dokonce moje hobby. Myslím, že půjdeme znovu do krize, která bude větší než nedávno byla. Bude to opět umělá krize, ale trh s nabídkou bytů v Praze - sleduju jen Prahu - se nijak nezmění. Podhodnocení naší koruny bude trvat i nadále. Ale problém bude s prací a protože hodně lidí bude hledat východisko v hledání práce v Praze, naopak nájmy a reality vzrostou. Je to tak. Každý tu bude hledat své šance.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fex
Datum: 27.05.16 08:43
Já mám manželku a malé dítě. Kdybychom utratili 10 000 za jídlo tak nevyjdeme. Jeden můj známý mě přesvědčoval jak je jídlo v Praze drahé. Že mléko stojí 30 Kč atp.
Nakonec z něho vylezlo že kupuje ve vecerce každý den. V kauflandu i v Praze bude mléko v akci za 11 Kč. Když uvarim doma oběd tak mě vyjde třeba na 30 Kč porce. A hned mám za měsíc 1500 usetreno
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 10:33
avatar

Nejlepší je, když rodiče své děti od takových 14 let seznamují s přjmy i výdaji rodiny. A plus jim dávají menší kapesné. Ne na kredit mobilu, ale na hospodaření. Tak je naučí šetřit a rozumět penězům. Protože děti, které si musí o každý výdaj říkat, ve skutečnosti hodnotu peněz neznají.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: hk
Datum: 28.05.16 14:23

Heh, zajímavé: 25-30 čistého? To vám přijde málo? Jiné rodiny z takové částky musí živit i děti! Trochu spadněte z oblak na zem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.16 19:34

Takže je to podle vás mnoho? Ano, někteří z toho živí celou rodinu. To ale přece neznamená, že si z takové částky nějak vyskakují. Pokud se vám nelíbí finanční ohodnocení, můžete buď - ve vašem případě - držet hubu a krok nebo - v případě tazatele - hledat něco lepšího. Já osobně bych se řídil druhou možností. Není důvod se nechat vyžírat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 28.05.16 20:14
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 28.05.16 20:09

25-30 tisíc je málo. Asi máte něco zkresleného. Tyto peníze nemá více jak polovina pracujících a živí rodinu. Zkuste si zažádat o zvýšení platu a třeba na pracáku vám dají víc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.