Jak pomoci mé matce s její matkou?

Od: Datum: 07.06.16 17:25 odpovědí: 4 změna: 07.06.16 19:07

Moje mamka měla ten život docela obtížný. Vzala si přerostlé děcko, bydleli jsme s rodiči otce, kde zpočátku byl na mamku ošklivý děda, pak i babička. Když otci nevyšlo podnikání, dávali to za vinu máti, neustále jí říkávali, co má dělat, ale otec byl spíš jejich rozmazleným miláčkem (hlavně babiččiným). Potom všem, jak děda byl ošklivý jak na mamku, tak na svou ženu, musela vše oddřít máma - a to jí děda nadával do všeho, co se hýbalo, nehýbalo, smrdělo. Nevím proč se jí otec nezastal. Děda byl zlý člověk a dělal mamce naschvály, například, že místo, aby šel na toaletu, vykonal potřebu uprostřed verandy, aby to ona musela uklidit. Stejně jako, když děda zemřel, ona vše musela udělat, umýt ho. Mezitím otec stále podnikal, ale ztrátově, matka pracovala, ale nebylo to nic platné, ocitli jsme se v chudobě. Začaly hádky, kdo za co může. Matka už pak byla zhroucená, že nejezdila z práce domů, respektive jezdila až pozdě večer, protože doma jí nečekalo nic jiného, než výčitky, pohrdání nejen z otcovy strany...
Když otec pak měl nastoupit do vězení, nechal dopis na rozloučenou. Mamka se hodně lekla a jela za svou neteří, která je věkově na stejné hranici. Ano, opravdu neteří. Pak obě sebraly odvahu jet "domů" a podívat se, co se tam stalo. Nic, nikdy nebyl doma. A nikdo se nikde nehoupal. Po pár týdnech se mamka dozvěděla, že otec je ve vězení (ano tak bídně na tom byla komunikace). Jí zbyly na krku dvě děti... Je toho moc, co si zažila.

Psal jsem to proto, abyste byli tak nějak schopni odpovědět mi na otázku, proč po tom všem v sobě nenašla kus hrdosti, asertivity, když mluví, pomáhá svojí mamince. Proč je moje mamka jediná ze tří sourozenců, která pro ni dělá vše, ačkoliv si na to už babi zvykla natolik, že to bere jako samozřejmost? Proč mamka pořád ustupuje. Mamka jí pomáhá na zahrádce, mamka jí vaří, mamka vaří pro hosty, mamka zašívá, mamka jí odváží. Někdy babi pomůžu i já. Proč mamka nemá v sobě tolik síly, když překonala daleko větší hrůzy a nedupne si? Pravda je, že teď se situace zlepšila, ale pořád nevidim smysl v tom, proč moje mamka musí jet přes půlku republiky, aby tu něco pomohla babi, když babi má pět kilometrů od sebe další dva syny, kteří by jí mohli pomoct? Nemluvě o vnucích, vnučkách, které sem k ní chodí tak třikrát za rok.

Jak domluvit mamce? Ona nemá na sebe skoro čas, skoro každý víkend je tady u babi a stará se o ní. Pořád si to omlouvá, že ostatní sourozenci se starají jinak, že ona má povinnost se o ní starat. Proč všechno bere na sebe, proč ustupuje? Proč na ní babi je někdy až nepříjemná? Protože si zvykla, že tu mamka bude a pomůže jí. Babi umí být jedovatá a umí někdy zase být ta příjemná paní, jenže to má moje mamka celý život trpět?

Když jí řeknu, aby sem k babi nejezdila, neposlechne, neposlechne, když jí něco řeknu.. což je asi jasný, protože je to moje máma, ale jak jí popostrčit, aby pochopila, že takový život nemusí mít? Je mi jí líto.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.06.16 17:38
avatar

Nechte to na své mamce. Ona prostě dělá věci tak, jak je cítí. Někteří lidé to tak zkrátka mají, že cítí zodpovědnost a povinnost vůči rodičům i když vztah mezi nimi nebyl a není třeba ideální. A podle toho se chovají. Vy to třeba nechápete, ale o svém životě si rozhoduje jen Vaše máma sama. Ne každý se dokáže o rodiče postarat. Ať již z jakýchkoliv důvodů. Vaše máma je Vám dobrým příkladem. Třeba doufá, že se tak jednou budete starat i Vy o ni. Snažte se jí dle možností pomoci a podpořit, ne jí odrazovat. Je to zkrátka dáno povahou člověka a s tím neuděláte nic. Kdyby nechtěla nebo nemohla, tak by to nedělala...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 07.06.16 17:47
avatar

Dobrý den, říká se, že když je někdo jediný, kdo může pomoci, tak pomoci musí.

Vaše matka to tak cítí (nikdo jiný nepomůže), má cit a lásku, není závistivá a umí odpouštět. Má to takto nastaveno ve své povaze a myslím, že ji nikdo nepřesvědčí, aby to nedělala (zřejmě má i nějaké svědomí). Vám to přijde nelogické, protože máte jinou povahu a (ještě) nenávidíte a neodpouštíte. Možná Vám to zůstane nebo na to přijdete až později. Můžete to pouze své matce neztěžovat např. svým chováním, aby neměla starosti navíc. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.06.16 17:55
avatar

Jestli jsem to pochopila, tak je jediná dcera. A jako dcera má k matce, Vaší babičce, nejblíže. Synové a snachy nikdy takový vztah nebudou mít. Sama jste vnučka po přeslici a píšete, že pomůžete občas.

Mamka byla zvyklá celý život pracovat a nynější péče jenom o matku ji už nemusí až tak zmáhat. Ona třeba ani jinak žít neumí, nenaučila se zabývat sama sebou, cestovat, starat se o své požitky.

Protože jste až ta další generace, nemusíte to třeba ani pochopit, že se ona nedokáže změnit.

Mamka bude prostě pracovat a obětovat se pro ostatní, dokud bude moci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.16 19:07
avatar

Myslím ale, že jste dcera, ve které už navždy zůstane nejen lítost s Vaší matkou, ale i pocit hořkosti, že ta péče a obětavost o druhé a pro druhé mohla být často i na Váš ukor. Pomoci Vaší matce byste mohla připomenutím se, požádejte maminku, aby s Vámi jela aspon na víkend nebo na dovolenou, pokud si to můžete dovolit, třeba víkend v Paříži...

Víte proč to píši? Vaše maminka si navlékla kdysi chomout a skrz ten chomout nic jiného nepoznala než se obětovat a nevšimla si, že se ale nikdo neobětuje pro ni. Rozšiřte tedy její obzory že existuje i jiný svět, jiný život, kde se lidé také baví, nejen pracují...

Nevím, kolik je mamince let, jaké má zájmy, ale má počítač? Pokud ano, nacházejte zajímavé webové stránky o jiných ženách, které také pomáhají, ale nezapomněly žít...A nejvíce, pokud žila pro své nevděčné příbuzné, pravděpodobně ublížila Vám. Den má jen 24 hodin...Zkuste to napravit, každý člověk se může změnit, někdy se lidé s překvapením dozví, že svět a život není jen o práci. Toho času, kdy budete s maminkou mimo dosah příbuzných, zaukolujte lidi, kteří mají také své povinnosti, ale kašlou na ně.. nesmíte si myslet, že na ně není spoleh, když jim totiž nic jiného nezbyde i oni se budou muset angažovat..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.