Příznaky chřipky po vysazení dekongestantů

Od: Datum: 23.05.16 19:15 odpovědí: 2 změna: 02.06.16 04:25

Dobrý den,

Rozhodl jsem se po přibližně jednom roce závislostního užívání vysadit nosní spreje (Olynth) a omezit používání úlevového léku proti astmatu (Ventolin). S abstinencí jsem začal minulý čtvrtek od rána a kromě očekávaných příznaků (dušnost, bolest nosních dutin, téměř nemožnost dýchat nosem a neschopnost soustředění) mám od dalšího dne ráno (tj. od minulého pátku) i příznaky podobné chřipce - bolesti zejména hlavy, v krku, za krkem a na plicích, celková slabost, únava, zahleněnost nosních dutin, občas kašel. Zároveň dušnost ani otok nosní sliznice se zatím nezdá, že by příliš ustupovaly (je to sice lepší, než první den, ale zatím pořád musím dýchat ústy), bolest v nosních dutinách neustupuje vůbec.

Kromě astma bronchiale trpím na polypy nosní sliznice, které občas způsobují bolest při rýmě, ale dýchaní nosem předtím neznemožňovaly. Preventivně užívám několik posledních let každodenně léky Cezera, Singulair, Asmanex a Nasonex, u posledních dvou přípravků jsem nedávno zvýšil dávkování z 1x denně na 2x denně. Také jsem předchozích 5 dní užíval Sinupret Forte (4 tablety denně). Na bolest posledních několik dní užívám Ibalbin Rapid 400mg (2x denně). Nezdá se mi, že by v této dávce příliš zabíral, ale vyšší dávky si nemohu dovolit kvůli přílišné únavě jako vedlejšímu efektu.

Měl bych následující dotazy:

1) Jak dlouho může v mém případě ještě trvat, než odezní abstinenční příznaky po vysazení dekongestantů do té míry, že bude možné opět dýchat nosem?

2) Jsou "chřipkové" příznaky za těchto okolností normálním jevem? Četl jsem, že podobné příznaky mají kuřáci, pokud kouřit přestanou, ale nečetl jsem o tom v souvislosti s vysazením dekongestantů. Je možné to zmírnit? Nemohu si teď dovolit být dlouho nemocný.

3) Kdy můžu očekávat zlepšení dušnosti tak, abych nemusel užívat Ventolin mimo pohybovou aktivitu? Dříve jsem jej užíval pouze před pohybem, v posledních měsících se dušnost postupně zhoršovala. Je možné, že to bylo právě následkem nadužívání nosních sprejů (během posledních týdnů už téměř nezabíraly, musel jsem používat dvojitou dávku každé 2 hodiny a vždy brzy na to i Ventolin, nepříjemným vedlejším účinkem byl neustále vysoký tlak a puls a poslední dobou i bolesti hlavy a v nose, možná následkem poškození sliznice), nebo je pravděpodobnější jiná příčina?

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 25.05.16 20:19

Opravdu si myslíte, že vám zde někdo "zaručeně" poradí? Myslíte, že uklízečka, důchodce, žena v domácnosti, student, učitel češtiny, elektrikář atd, co sem přispívají, mají věšteckou kouli a vidí do vašeho nosu, dutin, krku, plic? Obraďte se na všeho lékaře, který vám předepisuje Nasonex a radí vám, co máte do sebe lít nebo polykat!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asthmatik
Datum: 02.06.16 04:25

Opravdu si myslíte, že vím, jaký typ lidí a s jakým vzděláním sem přispívá? Jsou tu dotazy ze spousty oborů a člověk by mohl předpokládat, že když už je tady i rubrika "Společnost - Zdraví", tak že taky není jenom na ozdobu. Stejně tak by bylo logické, pokud by v dané rubrice přispívali lidé, kteří o daném tématu něco ví, mají s tím nějaké zkušenosti, zkrátka mají, co k němu říct. Samozřejmě obcházet dotazy s připomínkami typu Zeptejte se nejbližšího elektrikáře, automechanika, češtináře, matikáře, právníka, ajťáka, psychologa, sexuologa (ty poslední dva asi velice často), protože tady vám nikdo zaručeně neporadí, tak to můžu dělat taky. Jenom nechápu, jaký to má význam. Klidně to mohlo zůstat bez odpovědi, protože když se objevila (ačkoliv zaznamenané datum uvádí rozdíl 2 dny, čekal jsem na ni opravdu podstatně déle), tak už mi stejně k ničemu nebyla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.