Předčasný duchod a výdělek

Od: Datum: 21.05.16 06:06 odpovědí: 6 změna: 30.05.16 20:51

Dobrý den. U předčasného duchodu kolik si mužu vydělat?. Je pouze možnost na dohodu o provedení práce to je max. 300hod ročně. Jiné možnosti nejsou? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.16 06:45

Dobrý den.U nás/Havířov/ dělají důchodci na dohodu a mají měsíčně skoro 10 tisíc Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: libor45
Datum: 21.05.16 07:22

To je možné výdělek do 10000kč měsíčně ale pouze 300hod ročně tam je problém. Jiné možnosti?

Datum: 21.05.16 08:34
avatar

Předčasný starobní důchod (podle § 31 zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění) byl "vymyšlen" proto, aby lidé, kteří 3 roky před nárokem na řádný důchod přišli o práci, byli zabezpečeni. I zákonodárci uznali, že ve vyšším věku se práce těžko hledá. Je to ovšem něco za něco - při pobírání tohoto důchodu můžete vykonávat pouze tzv. nepojištěnou činnost, to znamená takovou, kdy příjmy nepodléhají odvodu pojistného na soc.zab. Je to DPP s odměnou do 10.000 měsíčně, pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti se sjednaným příjmem do 2.499,-- měsíčně (a nesmí být ani zúčtováno víc, např. nějaká mimořádná odměna - od 2.500 už podléhá odvodu) nebo OSVČ do 63.804,-- Kč vyměřovacího základu za rok.

Je tady ještě jedna možnost - pracovat na běžnou smlouvu s běžným výdělkem. Zaměstnávání předčasného důchodce podléhá ohlašovací povinnosti - zaměstnavatel musí nahlásit zvláštním tiskopisem na OSSZ, že Vás zaměstnal, a na dobu zaměstnání a pobírání normální běžné mzdy Vám bude výplata důchodu zastavena. Pak zase bude na žádost obnovena a důchod bude přepočítán v závislosti na odvodech.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 28.05.16 00:12
avatar

Těch 300 hodin ročně se vztahuje na jednoho zaměstnavatele.

Klidně můžete postupně uzavírat další DPP s dalšími zaměstnavateli,

můžete mít souběžně i několik DPP pro různé zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.16 20:43

Zdravím.U důchodců co odešli "normálně" do důchodu se také vztahuje 300 hodin ročně?Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.16 20:51
avatar

Ne, omezená možnost výdělku se týká pouze poživatelů předčasného důchodu. Nelze současně pobírat předčasný důchod a pracovat s výdělkem, z něhož se odvádí sociální pojištění. Přečtěte si můj podrobný výklad výše, nechce se mi to zase opisovat.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.