Vyhozen od státnic

Od: Datum: 20.05.16 11:34 odpovědí: 12 změna: 21.05.16 10:19

Ahoj, studoval jsem 3 roky IT, vše v naprosté pohodě. Pak přišly státnice, u kterých mě začátkem května vyhodili za matematickou teorii (cca 200 stránková skripta). Učil jsem se 14 dnů v kuse a včera šel na druhý termín. Komise mě opět vyhodila s tím, že když to byla moje jediná zkouška, měl jsem se na ní naučit líp, přitom jsem nevěděl jedinou definici a jinak mluvil sám, nic ze mě nemuseli tahat...

Nedělá mi problém naučit se něco zajímavého, nedělá mi problém učit se i blbosti, ale 200 stran skript zpaměti prostě nezvládnu. A na rozdíl od 90% mých spolužáků mi nedělá problém logicky myslet a počítat příklady, vymýšlet nová řešení,... prostě to co by člověk čekal, že bude důležité. Ne se nabichlovat 200 stran a pak být vyhozen za nevzpomenutí si na 1 definici... (a ostatní tvrdí, jak to ani moc neuměli a komise to z nich tahala, a pak jim to dala... tak nevím co jsem udělal blbě)

Takže 3 roky života v háji. Že jsem měl ze všech zkoušek 1, 2 a za celé studium 5 trojek je úplně jedno. Na státince byly 2 pokusy a když jsem nebyl schopen to udělat, tak jsem prostě na dobro skončil...

Dneska mi oznámili v práci (dělal jsem tam testera poslední rok studia), že když už nestuduju a nemám Bc., tak že pro mě nebudou mít místo, jakožto pro člověka "jen" s maturitou. Takže 3. června končím v práci (výpovědní doba u DPČ je 14 dnů :P ) a moje budoucnost je v háji. A to mám gymnázium se zaměřením na výpočetní techniku...

Potřeboval bych poradit, co dál. Příští rok si dám asi přihlášku na nějaké dálkové studium (na jinou školu samozřejmě) a do té doby nevím co dál. Za 14 dnů mi pošlou poslední peníze z práce a od té chvíle nebudu mít ani korunu...

Asi holt budu muset přechodně vzít cokoli, třeba práci u nás v Lidlu.. ale byli byste mi schopni poradit, co jako člověk s maturitou mohu dělat v oblasti IT? Ve větších firmách chtějí vždy Ing. titul a ten ještě minimálně 5 let mít nebudu...

Potřebuji práci, kde hlavně budu moct využít logické myšlení - testování, analýza, apod. nebo nějakou práci, kde často dochází k řešení krizových situací a člověk je pod tlakem (při takové práci velmi rychle utíká čas). Byli byste mi schopni poradit co dál se životem a po čem se třeba ohlédnout? Nechci skončit jako pokladní v supermarketu nebo doplňováním zboží do regálů :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.05.16 11:40
avatar

Zdravím, lze podat žádost o děkanský termín? Pokud ano, neváhejte. Aspoň na MU to jde, 3. termín, ale lze ho využít jen jednou do roka. Holt vejška není férová, ostatně přístup učitelů jsem si ověřila už u maturity, kde bez problémů prošel spolužák, který do školy moc nechodil na praxi nepřišel, když přišel, neměl nic připraveného. To je prostě život.

Braňte se, pokud víte, že umíte. Znám dost lidí, co udělali zkoušku jen ze známosti nebo přes postel.. jak se pak má cítit člověk, co se fakt snaží.

Pokud vše selže, zvažte i odvolání s odůvodněním pro zaujatost a nekompetentnost komise. Je to risk, ale odvážnému štěstí přeje.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.05.16 11:58
avatar

Máte ideální vzdělání pro střední firmy, které shánějí pracovníky IT pro svoji IT techniku a servery. Nevím odkud jste, nejvíce práce je v Praze, ale pokud máte toto vzdělání, tolik hledané našimi firmami i zahraničními, tak to je radost, ne smutek. Každou chvíli je v médiích o nedostatku těchto pracovníků, protože utíkají do ciziny. U nás průměrný plat je cca 45 000, v Německu 3x víc. Takže to nevidím tak černě.


doplněno 20.05.16 12:00:

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=pr%C3%A1ce+v+informatice

V informatice zcela určitě práci najdete velmi brzy.


doplněno 20.05.16 20:34:

A to mám gymnázium se zaměřením na výpočetní techniku...
--------------------------------------------------------------

Já jsem se teprve ted všimla, že nemáte odborné vzdělání, jen gympl i když se zaměřením na IT. Takže to budete mít trochu složitější s prací.A také chápu, proč Vás odmítají dál zaměstnávat. Nemáte odpovídající vzdělání.

Dívala jsem se na tohle - https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=st%C5%99edn%C3%AD+%C5%A1kola+informatiky+praha

Už se v tom dnes nevyznám, protože školství se strašně mění s každým novým ministrem, ale není možné i tam udělat nástavbu či nějak podobně, zkuste to tam proštudovat. Nevíme tu, kolik je vám let a jestli Vás mohou podporovat rodiče, ale zkuste najít nějakou cestu k odbornému vzdělání. Ten gympl je příprava na vejšku. I tak ale můžete uspět i když už ne tak, jako s celým odborným vzděláním.
Zkuste ještě státní správu, kdybyste byl z Prahy, tak na důchodáku v Křížové, pracuje tam hodně lidí s podobným vzděláním, kombinací gymplu + IT na jejich serverech, ale platy tam neznám, mezitím byste si hledal jinou, lépe placenou práci. Nejlépe platí zahraniční firmy v této profesi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: flip
Datum: 20.05.16 12:12

Co se týká školy, neporadím.. Ale jste z Prahy? Mrkněte sem - můžu doporučit :) https://www.startupjobs.cz/startup/inveo Jsou teď nově v Karlíně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 20.05.16 14:09
Několik poznámek:

1. Mít na studenty různé požadavky podle toho, "kolik otázek se měli učit", to velmi zavání diskriminací.

2. "Nevěděl jedinou definici a jinak mluvil sám" je tvoje interpretace. Bohužel, často se setkávám s tím, že si někdo je jistý a má pocit, že jeho odpověď je úplně perfektní, ale přitom povídá úplné nesmysly. Ale pokud jsi si jistý, že to není tvůj případ, tak ze státnic se dělají protokoly a nepochybně je možné se dožadovat nápravy - u děkana, u rektora, u soudu. Napřed bych se ale zeptal zkoušejících, co konkrétně se jim nelíbílo.

3. Pokud ses učil "200 stran skript zpaměti", tak se nedivím, že tě komise vyhodila. Cílem zkoušky je ověřit, zda problematice rozumíš, ne zda se ji umíš nadrtit nazpaměť. Kdybys problematice rozuměl, tak se ji nepotřebuješ učit zpaměti.

4. Co dál: Zatím vzít cokoliv, ať přežiješ. Pokud jsi v IT dobrý, tak by neměl být nejmenší problém najít si dobře placené místo v IT i bez VŠ titulu - dnes je takový nedostatek schopných zaměstnanců, že kam se přihlásíš, tam tě rádi vezmou. Pokud jsi dobrý: je mi divné, že by se tě tvoje firma zbavovala kvůli nedokončení školy. To podle mě signalizuješ, že buď nejsi moc dobrý, nebo ta firma nestojí za moc (když potřebuje šetřit na zaměstnancích tolik, že se klidně zbaví někoho, kdo už má s prací pro ně zkušenosti).
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.05.16 20:14
avatar

Pokud student vždy prospíval výborně a měl jinak skvělé výsledky, tak to divné je. Na druhou stranu, proč vyhazovat od státnic člověka, který má jinak výborné výsledky, ale stává se to. Také jsem přemýšlela jako kolega, že u informatiky je důležité jí rozumět, umět ji, ne se ji nabiflovat. To snad jen budoucí právník může si ukládat do paměti zákony, protože nepotřebuje vědět, proč ta a ta rovnice mu nevychází. Matematik nebo ekonom také musí u státnice doložit jak k výsledku došel...je tam přece jen potřeba ten mozek a myslet... vědět a znát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bour
Datum: 20.05.16 18:15

ze supermarketu by mě asi jeblo, to jejich vytrubování v reprácích mě štve "slevá a čuák k tomu, jak řekl pohleich nebo akce eideam za 12 devadesát), jen když procházím... prodavači tam musí vydržet i 4 hodiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.16 20:07
avatar

Ženy trpí u pokladen daleko více než 4 hodiny. Ale máte pravdu, že jde o psychický teror. Hlášení o výrobcích, míchané hlasitou hudbou, pro kterou se neslyší ani sami zákazníci, to musel navrhovat nějaký super idiot co v tom nemusí denně žít. Podle mě by to měla být první věc, kterou by ministerstvo mělo zakázat v rámci připravovaného zákona, že zaměstnavatelé nesmí své zaměstnance stresovat. Protože tu hudbu pouští jak pro hluché - šíleně hlasitě, tak bych tam nosila sluchátka, aby mě nebolela hlava a nemusela tu hrůzu poslouchat několik hodin denně. Stačí Vánoce a uplně mi je otráví tím hlukem. Byla by na místě jen tichá, podmanivá, klidná hudba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.16 20:10
avatar
Souhlasím. 4 hodiny? V marketech se bezne delaji desitky. A ještě za tu almužnu *bum*.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tetue
Datum: 20.05.16 21:20

Jé, teď tak málo lidí hledá práci, že firmy berou skoro kohokoli, když někoho opravdu potřebují. Takže kvalifikovanou pozici určitě seženete. Zatím vezměte nějakou brigádu a hledejte.

A na školu se přihlaste hned! Žáků je málo a skoro všude vypisují druhá kola přijímaček, i třetí kola! Najděte si dálkovou informatiku, nechte si uznat předměty a za rok můžete mít hotovo.

Vždyť se zas tak nestalo - nejde o život, nejde o nic!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 20.05.16 21:46
avatar

Myslím, že místo v IT si můžeš najít i bez titulu. Co si budem povídat, skutečně počítačově vzdělané lidi naprostá většina firem nepotřebuje. (Ovšem taky není nijak zvláštní nedostatek lidí pro IT, to je jen v médiích léta omílaný nesmysl.) Až se budeš ucházet o práci, budou se sice tvářit odtažitě, když nemáš titul, ale budou-li opravdu o někoho stát, na zkušební dobu tě vezmou (bude-li to menší firma a ne korporace řízená managory a jejich formalismy). A pak už záleží jen na tobě.

Projitá škola i bez vykonaných zkoušek je lepší, než nic. Svoji praxi taky určitě uváděj.


doplněno 25.05.16 20:17:

@dafina: Nebudu se nijak moc přít, ale větší fima má velmi často služby IT (správu serverů, údržbu HW, správu dat a SW) nasmlouvané s externím dodavatelem, místní ajťák (ajťáci) je jen čičmunda, který nic moc umět nemusí, protože ani nic moc udělat nesmí; ovšem formálně to musí odborník být.
Běžný i dost schopný správce ve střední a menší firmě může být tisickrát schopnější, než běžný uživatel, o dost schopnější (ve své práci), než výše zmíněný ajťák nadnárodního koncernu, a přesto to opravdový počítačově vzdělaný specialista být nemusí, stačí mu opravdový zájem a pár let praxe. On nemusí znát kvanta teorií, abstrakce všeho možného, metody pro bůhvíco apod., ale správu přidělené IT (HW, SW, síť) přesto může zvládat pro dané potřeby perfektně.
Pak je spousta programátorů. 90 % z nich stačí jen schopnost zadaný postup nebo úkol přepsat do počítače. Nemyl se, na to taky není potřeba vzdělání (slyšela jsi někdy pojem počítačový dělník?), to zvládne po seznámení s používaným programovacím jazykem i nedostudovaný středoškolák (má-li schopnost logického myšlení).
Tak kolik myslíš, že je v praxi (ve firmách) potřeba opravdu vystudovaných a špičkových specialistů IT?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 08:27
avatar

Váš výrok -

Co si budem povídat, skutečně počítačově vzdělané lidi naprostá většina firem nepotřebuje

- Jste na velkém omylu. Životy lidí se čím dá více ubírají přes internet. Firmy bez internetu jako by nebyly. Ani pro své výrobky by nenašly odběratele, ani by už těžko dnes komunikovaly jen přes českou poštu. A bude tedy ted čím dál více potřeba lidí, vzdělaných v oboru informatiky, tedy IT. Hluboce se tedy mýlíte, protože firmy nemají zájem svěřovat své servery do rukou amatérů. ale odborníků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 21.05.16 10:19

Zdravím, dožadoval bych se nápravy, pokud jsem tedy v právu. Bylo to na ČVUT?

Jinak IT obor je potřebný, minimálně v Brně a okolí se hledá samý IT nebo manažer mluvka, tak Praha nebude jiná. Je to samé programování, testování, oživování atd., záleží kolik programovacích jazyků umíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.