Odhlášené pojištění v ČR

Od: Datum: 20.05.16 01:44 odpovědí: 7 změna: 21.05.16 00:47

Dobry den, pred 5 mesici jsem odjela do Danska za praci (nasla jsem si praci pred mesicem). Den pred odletem jsem si odhlasila v CR zdravotni pojisteni u VZP a vzali mi karticku pojistence. Zajimalo by mne jestli budu muset doplacet VZP tech pet mesicu zpetne, kdyz jsem se tady odhlasila? Dekuji predem.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.05.16 05:18

Dobrý den, Vašemu dotazu rozumím tak, že jste na VZP uvedla důvod odhlášení, byla zřejmě poučena o nutnosti přihlásit se jinde a VZP Vás odhlásila a odebrala tu kartičku pojištěnce (vyřadila Vás ze své evidence). Potom jste odjela do Dánska (a jste tam stále), ale k jejich zdravotnímu pojištění jste se nepřihlásila a ani ho neplatila (4 měsíce). Nyní tam již pracujete (od 5. měsíce) a ZP si tam i platíte (dle jejich zdr. systému, který neznám). Takže, ten rozdíl je 4 měsíce, které po Vás bude zřejmě požadovat dánský zdr. systém. Jste nyní v Dánsku pojištěna na ZP? Uvedla jste tam pravdivě, že jste 4 měsíce nikomu a nikde neplatila ZP nebo ne?

Co na to dánská ZP? Zdravím!

doplněno 21.05.16 07:22:

Škoda, že tazatelka už nereaguje a své pojištění/nepojištění blíže nevysvětlí.

Ohodnoceno: 0x

Od: ctenar
Datum: 20.05.16 20:30

Všechny měsíce, pro které neplatíš někde ve světě povinné zdravotní pojištění, budou po tobě české zdravotní pojišťovny chtít doplatit. Říká se tomu neoficiálně "daň za to, že žiješ".

Můžeš žít v zahraničí desítky let a oni ti budou pořád na tvém odhlášeném účtu pojištěnce připisovat každý měsíc dluh i s úroky i když nemůžeš v ČR jít k doktorovi, protože ti sebrali Kartu pojištěnce.

Je nezajímá, že jsi si platila zdravotní zákroky v cizině v hotovosti, protože jsi se buď k tamějšímu povinnému zdravotnímu pojištění nemohla přihlásit nebo proto, že takový systém v té zemi vůbec neexistuje (není zřejmě případ Dánska).

Zkus si v tvojí dánské pojišťovně zjistit, kolik by stálo zpětné doplacení těch 4 měsíců. Porovnej to s cenou minimálního zdr. pojištění v ČR (1800/měsíc?).

Nevím, jestli pojišťovny nějak zohledňují, jestli jsi na (část) těch 4 měsíců měla turistické pojištění do zahraničí.

Je to bordel. Co si budeme povídat.*bum*

Datum: 20.05.16 20:38

Není výše zdravotního pojištění jiná? 1337 Kč.

Datum: 20.05.16 20:49

Je to možné a velmi pravděpodobné. Ostatně proto tam mám za tou částkou ten otazník. Nechtělo se mi to googlovat. ;)

Datum: 20.05.16 21:19

Okolo 1800 Kč je sociální pojištění /také se mě nechce hledat přesnou částku /:).

Datum: 20.05.16 20:46

Jen ze zajímavosti: umíš dánsky? Jakou práci tam děláš? Jak jsi ji našla?

Dánsko není zrovna moc typická země, kam jezdí Češi za prací nebo mi to uniklo.*sok*

Někdy před 10 lety jsem četl, jak si Dánové stěžovali, že jim "východoevropani" zaplavili pracovní trh a deformují ho. Podíval jsem se proto na jejich oficiální statistiky a v zimě dělalo v Dánsku méně než 100 Čechů a v létě asi 180. Jestli 100 lidí "deformuje" dánský pracovní trh, tak mají Dánové daleko větší problém, než si byli nebo jsou ochotni přiznat.

Datum: 21.05.16 00:47

Ano, za dobu, za kterou nedoložíte platbu zdravotního pojištění v zahraničí,

budete muset zdravotní pojištění doplatit po svém návratu.

Za prosinec 2015 to bylo 1.242 Kč, od ledna 2016 jde o 1.337 Kč měsíčně.

Pozor na to, že Vám neplacením narůstá penále, jež činí denně 0,05 %

z dlužného pojistného, ode dne splatnosti až do dne splacení dlužného pojistného.

———

Částka 1.823 Kč měsíčně se vztahuje na OSVČ, nikoliv na OBZP.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.