Autorská práva

Od: Datum: 19.05.16 19:56 odpovědí: 9 změna: 27.05.16 21:49

Můžu udat spolužačky že mne fotí i když si to nepřeji a pak to dávají na internet? nebo si to posílají v četě? Snad k tomu musí mít "autorská práva" ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 19.05.16 20:01

Autorská práva má člověk, který něco vytvořil, třeba skladatel. Co jsi vytvořila ty? Svoje tělo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 19.05.16 20:22
avatar

Dobrý den, autorské právo to není, ale ke zveřejnění obrázku foceného by měl být vyžádán jeho souhlas. Stěžujte si u spolužaček a pohrozte jim postihem. Zdravím!

doplněno 20.05.16 05:57:

Možná bude problém ve vymahatelnosti práva (zákona) v tom, že spolužačky jsou nezletilé.

Takže, snad to raději ohlásit jako školní šikanu (a tu řešit od svého třídního učitele výše).

doplněno 20.05.16 19:21:

Jsem zvědav, jak to tazatel vyřeší a jestli nám doplní informace. Např. o věku či stupni školního zařízení, které navštěvuje. Pokud to bude řešit ve škole, tak to zřejmě skončí maximálně tím vyšetřováním šikany. Ovšem, možná si tazatel (či jeho rodiče) vezmou advokáta a budou se soudit a domáhat (dle již zde uvedených zákonů). No, může to být zajímavé, dlouhé i drahé.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.05.16 22:10
avatar

»Snad k tomu musí mít "autorská práva" ne?«

Vždyť mají: K fotografiím, jež vyfotografovaly,

mají autorské právo spolužačky, nikoliv ty.

Tobě jde jde ale o to, že fotografují bez tvého souhlasu tebe,

na což se vztahuje zákon o ochraně osobních údajů...

Vyzvi je k okamžitému zničení všech fotek s tebou, pokud nevyhoví (myslím si, že to neudělají), budeš se muset obrátit na třídní učitelku, vedení školy, případně – pokud škola nebude chtít situaci řešit – na zřizovatele školy, ČŠI, policii...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.05.16 07:51
avatar

Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.

Takový blogísek, to by mohlo být v jistém smyslu také zpravodajství...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 21:49
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.16 10:06
avatar

Občanský zákoník Hlava II. oddíl 6 pododdíl 2 Podoba a soukromí § 86

Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.05.16 11:53
avatar
Ve skole se nejedna o soukromy prostor, ani soukromy zivot. Jde pouze o to, za jakych podminek smi byt zaznam zverejnen, jak zminuje Jethro.
doplněno 20.05.16 19:49:

§84 - §90

http://business.center.cz/bus…ik/cast1h2d2.aspx#cast1h2d2o6

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.05.16 13:14
avatar

Já si myslím, že je naprosto jedno, kde je snímek pořízen...v parku, v obchoďáku,...nebo ve škole. Pořízení a zveřejnění mé fotografie, bez mého souhlasu je narušení mého soukromí (i ve škole)...a o to víc, že to děvčata zveřejňují bez souhlasu tazatelky...je to postižitelné ;)


doplněno 20.05.16 13:24:

Nevím, zda jsem dohledala úplně ten pravý § ale něco obdobného jsem řešila dva roky zpět v práci (což také není mým soukromým prostorem), byl pořízen audio záznam bez mého souhlasu a na základě toho...§...to dotyčný musel smazat *bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.16 13:34
avatar

Taky je nutné rozlišovat mezi pořizováním a zveřejňováním - je v tom velký rozdíl. Například existuje nález Ústavního soudu ( I.ÚS 191/05 ze dne 13. 9. 2006), podle kterého je pořizování nahrávky telefonického rozhovoru bez souhlasu druhé strany zcela legální.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.